Kavaklıdere haberleri; Kavaklıdere haber 1
HABER

Kavaklıdere haberleri

Kavaklıdere | Haber | News

Kavaklıdere
HABER

Nebiler köyü kırsal alanında Caracal Caracal ölüsü bulundu

 

Kavaklıdere Belediye Haberleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 14.08.2023 - Nesli tehdit altında bulunan ve fotokapanlarla sürekli izlenen Karakulak cinsi vahşi kedi (Orman Hayaleti) Kavaklıdere'de ölü olarak bulundu.

VİDEO AŞAĞIDA

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için koruma altına alınan ve Muğla ormanlarında da zaman zaman görüntülenen, görülmesi ve görüntülenmesi neredeyse imkansız olduğu için "orman hayaleti" olarak da adlanırılan Karakulak cinsi vahşi kedi (Caracal caracal) Kavaklıdere ilçesi Nebiler mahallesi, Nebiler Köyü Çıtlıkdağı mevkiinde kırsal alanında ölü olarak bulundu.

Doktor İlemin'in büyük başarısı

Orman yangınları sonrası hayatta kalan tüm yaban hayvanları gibi Karakulak da (Caracal caracal) alevlerin yok etmediği bölgelere kaçarak yerleşti. Karakulak ve yaban hayatı araştırmacısı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim görevlisi ve biyolog Dr. Yasin İlemin tarafından yerleştirilen fotokapanlarla takip edilen yaban hayatında, bir Karakulak ve iki yavrusu fotokapan tarafından tesbit edilip videosu kaydedilmişti.

Dr. Yasin İlemin

Öğretim ghörevlisi Doktor Yasin İlemin

MSKÜ öğretim görevlisi Dr. Yasin İlemin, 2023 yılı Ocak ayında kaydedilen görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Bilim insanı İlemin, "Bugüne kadar Türkiye’de yaşadığını belgelediğim en iri Karakulak. Karakulak’lar için hayalet kediler denebilir. Aylarca bulunduğu alanlarda dolaşsanız dahi görmeniz neredeyse imkansıza yakın. Bütün Güneybatı Anadolu’da 2000 civarı kaldı. Yaşam alanlarını tespit edip, koruyoruz" demişti.

Kendisi bir yörük olan ve yaşamının büyük bölümünü Karakulakların korunmasına adayan Dr. Yasin İlemin 2023 yılı Ocak ayında kaydetmeyi başardığı görüntülerle ilgili şu bilgileri vermişdi;

Muğla, fotokapana yakalanan Karakulak ailesi

Muğla, fotokapana yakalanan Karakulak ailesi (Görsel Dr. Yasin İlemen'den alıntıdır)

"Türkiye’de ilk! Ülkemizde bir anne Karakulak (Caracal caracal) ve iki küçük yavrusunu araştırmalarımız kapsamında kayıt altına aldık!. Bu nadir yabani kedi türü ülkemizin Güneybatısına (Muğla-Antalya) sıkışmış ve dünyadaki diğer Karakulak popülasyonlarından izole bir şekilde tüm olumsuzluklara rağmen hayatta kalmaya çalışıyor. Ülkemizde tür üzerindeki başlıca tehditler şunlar: iklim değişikliğine bağlı orman yangınları, kaçak av, habitat tahribi, doğadaki başıboş köpekler. Bu tehditleri bertaraf edebilmek adına çeşitli kamu kurumu ve STK’lar ile ortak çalışmalar yürütüyoruz."

İşte o video:

Otopside anlaşılacak

Kavaklıdere'de Karakulak ölüsü bulundu, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kavaklıdere'de Karakulak ölüsü bulundu, arşiv - 48 Haber Ajansı (Sağdaki görsel temsilidir ve arşivden alıntıdır)

"Orman hayaleti" olarka adlandırılan ve Kavaklıdere ilçesi Nebiler mahallesi, Nebiler Köyü Çıtlıkdağı mevkiinde kırsal alanında ölü olarak bulunan Karakulak'ın videodaki hayvanla aynı olup olmadığı inceleme sonucunda ortaya çıkacak. Aynı şekilde ölü bulunan Karakulak'ın ölüm nedeni de otopsi sonrası anlaşılacak.

Nebiler Köyü Çıtlıkdağı mevkiinde S.K. adlı vatandaşın görerek yetkililere haber verdiği Karakulak'la ilgili olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Çevre Koruma ve Kontrol Programı öğretim üyesi Dr. Yasin İlemin, “Hayvan bir Karakulak (Caracal caracal), bölgede üzerinde araştırma yapıyoruz. O bölgede çok az kalmıştı. Ölüm nedenini anlamak için otopsi yapılması gerekiyor” dedi.

Önceki haber için TIKLAYIN;

https://www.gumuslukrehberi.com/mugla-haber-678.html

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

 

Muğla ilçelerinden haberler

TAGS;

Kavaklıdere haberleri

Muğla

Kavaklıdere News