Yaşam haberleri; Yaşam haber 1
HABER

Kombi ve tesisatlarınız donmasın

Yaşam | Haber | News

Yaşam
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 31.01.2024 - Kombi ve tesisatlarınız donmasın / Don't let your combi boiler and installations freeze

Muğlalılar aman dikkat. Kavaklıdere, Menteşe ve diğer yüksek, ormanlık bölgelerde yaşayanlar, "milyarlarca lira zarara girmeyin..." Kombiniz dışardaysa bu haberi mutlaka okuyun.

Özellikle doğalgazın yeni geldiği, kombilerin yeni yakıldığı Muğla'nın Kavaklıdere ilçesi, mahalleleri ile don riski olan diğer bölgelerinde kombiler ve tesisatlarda yapılması gerekenler neler?

Eğer kombiniz bina, müstakil ev ya da aparman balkonlarındaysa, dış duvarlara monte edilmişse kombiler ve tesisatlar donma tehlikesi ile karşı kaşıya. Üstelik bilmeden bazı şeyleri yaparsanız kombiyi yenilemeniz gerekebilir. Bu da milyarlarca lira zarar demek.

Uzmanları ve teknik servis yetkilileri kombi ve tesisatların donma tehlikesine karşı neler yapılacağını anlatıyorlar. İnternette de kısa bir araştırmayala ulaşabileceğiniz bilgileri sizler için derledik. İşte "neler yapılmalı", "neler yapılmamalı" listesi;

Komilerde donma riski

Komilerde donma riski, arşiv - 48 Haber Ajansı

. Özellikle açık balkonda ya da bina dış duvarlarında bulunan kombiler donma riskiyle karşı karşıya.

. Sıcaklıkların eksi derecelere düştüğü durumlarda, kombi ve kalorifer tesisatının donmaması için asla ve kesinlikle, kombiye giden su vanasını, doğalgaz vanasını kapatmayın. Kombinin sigortasını indirmeyin. Yani elektrik enerjisini kesmeyin.

. Kombi MUTLAKA bu iş için üretilmiş ve yetkili servisince monte edilecek bir dolap içerisine yerleştirilerek koruma altına alınmalı.

. Kombi boruları yalıtım malzemesi kullanılarak hava almayacak şekilde sarılmalı ve izole edilmeli. (Kesinlikle yetkili, izin belgeli servise yaptırın, kendiniz yapmayın)

. Seyahata çıkacaksınız, uzun süreli evden ayrı kalacaksanız gazı ve elektriği kesip kombiyi devre dışı BIRAKMAYIN. Eğer çok uzun süre kombiyi kullanamayacaksanız kesinlikle sertifikalı, yetki belgesi bulunan, kombi firmasından onaylı/anlaşmalı yetkili ve resmi servis çağırıp suyu boşalttırın. Bu işlemi kendiniz yapmaya kalkmayın.

. Yeni sistem akıllı kombiler donma ve donma sebebiyle iç yapısında patlamaya karşı korumalıdır. Isının çok düşmesi halinde kendi içindeki suyun ve ekipmanların donmasına karşı otomatik en düşük seviyede gaz ve enerji tüketimiyle çalışır ve donmayı engeller.

. Donma tehlikesine karşı emniyet sisteminin devrede olması için kombi sigortası, su ve gaz vanasının açık tutulması gerekir.

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Kombiniz donmasın

Kombide donma riski

Yaşam Haberleri