Yaşam haberleri; Yaşam haber 1
HABER

Emeklilere ek zam açıklandı; Enflasyon + % 5 + kök maaş 10 bin TL

Yaşam | Haber | News

Yaşam
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 16.01.2024 - Emeklilere ek zam açıklandı; Enflasyon + % 5 / Additional raise announced for retirees; Inflation + 5%

SGK ve Bağ-Kur emeklilerine kök maaşa eklenecek enflasyon farkı olan % 37.57'ye + %5 da eklendi. Emekli maaşı alt sınırı da 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkartıldı. Peki ama yarın ödenmesine başlayacak maaşlarda artış var mı yok mu?

Yaklaşık 1 aydır üzerinde çalışıldığı belirtilen taban emekli maaşı alan emekliler için maaş artış formülleri bugün kabine toplantısında masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabinede Bakan Vedat Işıkhan ve Bakan Mehmet Şimşek ayrı ayrı sunum yaptılar. Son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği öğrenildi. SGK ve Bağ-Kur emeklilerine maaş artışı düzenlemesinin de içine ekleneceği yasa tasarısı Meclis Başkanlığına sunuldu.

Ne idi ne olacak?

Enflasyon farkından kaynaklanan yüzde 37,57'lik emekli kök maaş artışına yüzde 5 ek yapılarak miktar yüzde 42.6'ya yükseltildi. Ayrıca emekli maaşı alt sınırı da (kök maaş alt sınırı) 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkartılmış oldu.

Ekonomi yönetimin,n hesaplamalarına göre 2024 yılı Temmuz ayında geleceği var sayılan enflasyon farkı artışlarıyla memur ve SGK, Bağ-Kur emeklileri arasındaki makasın daralacağı (farkın azalacağı) öngörülüyor.

Hesaplara ne zaman yatar?

Bbir ek zam için ve en düşük emekli maaşı düzenlemesi için Meclis'in onayı gerekiyor. Emekliye ek zam ve en düşük emekli maaşı düzenlemeleri Ocak ayının 3. haftasında Meclis gündemine gelecek. Bu durumda düzenlemeler 26 Ocak Cuma gününe kadar yasalaşacak. Yani 26 Ocak 2024 tarihinden önce hesaplara artırılmış maaşların yatırılması kanunen söz konusu değil.

Hesaplara ne kadar yatar?

Mevcut maaşlar bu ay içinde emeklilerin hesaplarına % 37.57 ile hesaplannmış olarak mı yatacak yoksa maaş artışı, ek ödeme, kök maaş değişilikleri TBMM düzenlemesi sonrası ek olarak mı ödenecek henüz belli değil.

Yani SGK ve Bağ-Kur emeki maaşları en düşük dilimi hesaplara yüzde 37.57 ve ek ödeme artışı eklenerek mi yatırılacak yoksa artışlar yasanın meclsten geçmesine bırakılıp hesaplara eskisi gibi 7 bin 500 TL olarak mı ödenecek farklar daha saonra ve verilecek o konuda da henüz bir açıklama yapılmış değil.

İlk SGK maaşları ayın 17'sinde yani yarın hesaplarda olacak ve 26 Ocak'ta ödeme takvimi sona erecek. Bağ-Kur emekli maaşı ödemeleri de 25-28 Ocak arasında yapılacak. Yani TBMM'den hesaplanan sürede geçerse maaş artışları Bağ-Kur emeklilerine yetişiyor ama SGK emeklilerine yetişemiyor.

Peki ne olacak? Açıklama yapılırsa sizerle paylaşacağız.

AK Parti'den yasa açıklaması

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, emekliye zam düzenlemelerin de içinde olacağı yasa teklifini hafta başında Meclis'e sundu. TBMM bugün çalışmalarına başlıyor. Ayrıca bu kanun teklifinin içerisinde asgari ücrette devlet desteğinin 700 TL'ye çıkarılması ile beraber kısa çalışma ödeneğine ilişkin düzenleme de yer alıyor. Kabine sonrası kesinleşen emekli kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı için rakamlar bu kanun teklifi içerisine konulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Çalışanlarımız ve emeklilerimiz başta olmak üzere insanımızın refah düzeyini yükseltmek için canla başla çalışıyoruz" dedi. Erdoğan'ın açıklamasının emekli maaşlarıyla ilgili bölümü şöyle;

"Emekli aylıklarındaki artışları da yine bu anlayışla belirliyoruz. Bilindiği gibi 2004 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarında yüzde 49.25, SSK ve BAĞKUR emeklisi aylıklarında ise yüzde 37,57 artış oldu. Bu farklı artışların emeklilerimizde yol açtığı rahatsızlıkları gördüğümüz için emeklilerimizin aylıklarındaki artışı birbirine yakınlaştıracak yeni bir adım atıyoruz. Nispeten daha düşük aylık alan SSK ve BAĞKUR emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini buradan vermek istiyorum. Böylece SSK ve BAĞKUR emeklilerimizin Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6’ya yükseliyor. Önümüzdeki temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacaklardır. Yani memur, SSK ve BAĞKUR ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki temmuzda eşitlenecektir. Burayı özellikle altını çizerek ifade etmiş oldum, çünkü yılın ikinci yarısındaki maaş artışlarında memur emeklileri enflasyon farkını alırken SSK ve BAĞKUR emeklileri enflasyonun tamamını alacakları için maaş artış oranlarındaki dengesizlik giderilecektir.

Ayrıca, sosyal devlet ilkemiz gereğince uygulamaya aldığımız emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkartıyoruz.

Ekonomi yönetimimiz, Orta Vadeli Program bu artışları öngörmüş, hazırlıklarını buna göre yapmışlardı. Meclisimizin de onayını aldıktan sonra artışları bir an önce emeklilerimizin maaşlarına yansıtmak istiyoruz. Böylece toplam 200 milyar liralık ilave bir kaynağı daha emeklilerimizin istifadesine sunmuş oluyoruz. Tüm bu artışların emeklilerimize ve ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Kabinemizde bugün aldığımız bir diğer kararla 2024’ü emekliler yılı olarak ilan ediyoruz. Amacımız, bu vesileyle emeklilerimizin hayat kalitesini artıracak, sosyal haklarını genişletecek, onlara özel hizmetler sunacak yeni hizmetleri devreye almaktır. Sağlıktan ulaşıma, sosyal imkânlardan kültürel faaliyetlere kadar geniş bir yelpazeye yayılan bu hizmetler şimdiden emeklilerimize hayırlı olsun."

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

2024 Ocak maaş zamları

Emekli maaş zammı

Yaşam Haberleri