Yaşam haberleri; Yaşam haber 1
HABER

Ocakta maaş zamları ne kadar olacak?

Yaşam | Haber | News

Yaşam
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 04.11.2023 - Ocakta maaş zamları ne kadar olacak? How much will the salary increases be in January?

SGK, BAĞ-KUR, memur emeklileri ve memur maaşlarına 2024 yılı Ocak ayında ne kadar zam yapılacak? Detaylar haberde...

Başta emekliler olmak üzere herkesin gözü Ocak ayında yapılacak maaş artışlarına döndü. SGK, BAĞ-KUR, memur emeklileri ve memur maaşlarına 2024 yılı Ocak ayında ne kadar zam yapılacak sorusunun yanıtları rakamlarda yatıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TUIK) Ekim ayı enflasyonunu yüzde 3.43, 10 aylık enflasyonu yüzde 55 olarak açıkladı. Temmuz - Ekim aylarında enflasyon yüzde 29.41 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 65'e yükseltti. Bu durumda SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları için dört aylık dönemde yüzde 29.41 oranında enflasyon farkı ortaya çıktı.

2 senaryo var

1. Senaryoya göre;

Yıl sonu enflasyonu Merkez Bankası’nın tahmin ettiği gibi yüzde 65 düzeyinde gerçekleşirse SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ocak ayında yüzde 37.76 oranında enflasyon farkı kadar zam yapılacak. Memur ve emekli memur maaşları ise yüzde 49.45 oranında artacak.

2. Senaryoya göre;

Yıl sonu enflasyonu Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına paralel yüzde 68.01 oranında çıkarsa ocak ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 40.28, memur ve emekli memur maaşlarına yüzde 52.19 oranında zam yapılacak.

Memur ve emekli memur maaşlarına ocak ayında yapılacak zammın yüzde 15’i toplu sözleşme zammından, kalanı ise enflasyon farkından oluşacak. O "kalanı" kısmı da Ocak ayında belli olacak.

Açıklama kaynaklı beklenti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli aylıklarına Ocak ayında ilave zam için talimat verdiğini söyledi. Emeklilere ilave zam için ilişkin bir kanun değişikliği yapılması gerekiyor. Bunun geçekleşmesi halinde enflasyon farkının üzerine refah zammı yapılmış olacak.

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Emekli maaşları hesapları

Enflasyon tahmini

Yaşam Haberleri