Yaşam haberleri; Yaşam haber 1
HABER

Muğla Adalet Kervanı yürüyüşü devam ediyor

Yaşam | Haber | News

Yaşam
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 26.10.2023 - Datça'dan yolan çıkan çevre koruma örgütlenmesi "Adalet Kervanı" yürüyüşüne Bodrum’la devam etti. Eylem Akbelen'de sona erecek.

VİDEO HABERİN SONUNDA

MUÇEP, Kardok, Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu ve Ekoloji Birliği oluşumları tarafından 20 - 28 Ekim tarihleri arasında Muğla'daki termik santrallerinin kapatılması, su kaynaklarının korunması, çevre talanına dur denmesi için oluşturulan "Muğla Adalet Kervanı" 20 Ekim'de Datça'dan yürüyüşe başladı. Datça, Marmaris, Akyaka, Menteşe, Yatağan, Milas, güzergahını izleyen grup Gümüşlük ve Bodrum2a ulaşıp basın açıklaması yaptı. Adalet Kervanı yürüyüşü Ören'ina rdından Akbelen'de son bulacak ve orada süren nöbete katılınacak.

Muğla Adalet Kervanı yürüş afişi, Ekim 2023

Muğla Adalet Kervanı yürüş afişi, Ekim 2023

Gümüşlük ve Bitez

Muğla Adalet Kervanı yürüyüşü, Gümüşlük - 48 Haber Ajansı

Muğla Adalet Kervanı yürüyüşü, Gümüşlük - 48 Haber Ajansı

MUÇEP, Kardok, Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu ve Ekoloji Birliği oluşumlarının üyelerinden oluşan "Muğla Adalet Kervanı" 26 Ekim 2023 tarihinde Gümüşlükte ve Bitez'de vatandaş ve STK ve siyasi parti temsilcileriyle buluştu. Adalet Kervanı'nın ve eylemin amacını anlatan İklim Adaleti Koalisyonu Gönüllüsü Levent Büyükbozkılı, İkizköylü Nejla Işık, Biyolojik Çeşitlilik Uzmanı Itri Levet Erkol ile diğer eylemciler ardından Bodrum'a geçti.

Muğla Adalet Kervanı yürüyüşü, Gümüşlük

Muğla Adalet Kervanı yürüyüşü, Gümüşlük - 48 Haber Ajansı

Bodrum'da İskele Meydanı'nda bir basın açıklması yapan Adalet Kervanı eylemcileri, "Yargı kararına uy termik santralleri kapat", "Su insan hakkıdır", "doğayı ve emeği sömürmeden istihjdam mümkün", "suyumuzu termik santrallere vermeyin" yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Bodrum İskele meydanına beraberlerinde getirdikleri boş bidonları ve kömür bırakan "Adalet Kervanı" eylemcilere destek verenler arasında Halkların Eşitlik Ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı (HEDEP) milletvekili İbrahim Akın ve Bodrum belediye Başkanı Ahmet Aras da vardı.

Adalet Yürüşü oluşumu adına Elif Eren basın açıklamasını okudu. Eren şunları söyledi;

"Muğla'daki termik santrallerin kapatılması talebi, hukuk devleti ilkesi gereğidir. Muğla bölgesindeki Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan termik santralleri için Aydın İdare Mahkemesi 1996 yılında kapatma kararı vermiş ve Danıştay yapılan itirazı red ederek, kapatma kararını onaylamıştır. Santrallerin, bu yargı kararlarına rağmen işletilmesi üzerine başvurulan AIHM'de 2005 yılında Türkiye mahkemelerinin verdiği kararı onaylamıştır."

"Mahkeme kararlarının uygulanmasını; sağlığımız, ormanlarımız, zeytinliklerimiz, köylerimiz ve su kaynaklarımız için termik santrallerin kapatılmasını istiyoruz" diyerek basın açıklamasını okumayı sürdüren Elif Eren şunları söyledi;

"Ormanlar, en önemli karbon yutak alanları olarak havamızı temizlemekle kalmaz, yağmuru çeker ve toprakta suyu tutarlar. Bu hayati önemlerine rağmen termik santrallere kömür sağlamak üzere ormanlarımız yok ediliyor. Bu yaz, Akbelen Ormanı’nda 780 dönümlük alanda ağaçlarımızı kaybettik. Mahkeme kararları uygulanmış olsa ağaçlarımız bugün dimdik ayakta olacaktı. Yine de Akbelen orman vasfını korumaktadır ve koruyabildiği sürece hepimiz için nefes, su ve yaşam kaynağı olmaya devam edecektir. Akbelen Ormanı’nda maden işletmeciliği yapılarak, yok edilecek yeraltı su yolları ve bu nedenle susuz kalacak Çamköy, Karacahisar yeraltı su rezervleri hepimizindir. Kömür için kazılmaması, su kaynaklarımızın yok edilmemesi ve kirletilmemesi için, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Akbelen mücadelesi hepimizin mücadelesidir. Termik santrallar ve kömür ocakları kapatılmadığı takdirde; sadece Akbelen değil, Çamköy, Karacahisar, Turgut ve ruhsat sahası içinde kalan bütün köy, mera ve ormanlarımız yok olacak. Bölgede arkeolojik sit alanı ilan edilerek, yerinde korunması gereken zengin kültürel Dünya mirası da, santralleri işleten şirketlerin insafına bırakılarak 'kurtarma kazısı' adı altında yürütülen çalışmalar sonunda yok edildi ve edilmeye devam ediliyor. Bu kayıpları, bu topraklar hak etmiyor."

Termik santrallerin su tüketimi

Bodrum’a su sağlayan iki barajın da su rezervlerinin tükendiği açıklamalarına dikkat çeken Elif Eren, "Bodrumlular DSİ tarafından susuzluğa mahkum edilmiştir. Ancak, bölgede bulunan 2 termik santralden sadece Yeniköy Termik santraline yılda yaklaşık 14 milyon m3 su tahsis edilmiştir. Kemerköy termik santralinin su ihtiyacının bir kısmı, yine Milas Dereköy yeraltı suyu varlıklarından tahsis ediliyor. Bir kısmı da, denizden çekiliyor. Kemerköy’e tatlı su kaynaklarından ne kadar su tahsisi yapıldığı bilinmiyor" dedi.

Adalet Kervanı yürüyüşünün 28 Ekim Cumartesi günü Akbelen’de son bulacağını hatırlatan Elif Eren, "Bu mücadele Akbelenliler ve yaşam savunucuları 'bitti' demeden bitmeyecek bir mücadelenin, sadece bir parçasıdır. Termik Santrallar Kapatılmalı, Muğla Cennet Kalmalıdır" dedi.

HEDEP; "Çevre mücadelesi"

Halkların Eşitlik Ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı ve (HEDEP) milletvekili İbrahim Akın

Halkların Eşitlik Ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı ve (HEDEP) milletvekili İbrahim Akın

Etkinlikte söz alan Halkların Eşitlik Ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı ve (HEDEP) milletvekili İbrahim Akın,tüm Türkiye’de çevre mücadelesi yapacaklarını belirterek termik santrallerin doğaya ve su kaynaklarına verdiği zararla dikkat çekti. Akın, konuşmasında çevre mücadelesini tüm ülkeye yayacaklarını ve nerede çevre katliamı varsa HEDEP olarak oarada bulunacaklarını söyledi.

Aras'tan "yenilenebilir enerji" çağrısı

Mugla Adalet Kervanı, AHmet Aras - Bodrum - 48 Haber Ajansı

Mugla Adalet Kervanı, AHmet Aras - Bodrum - 48 Haber Ajansı

Etkinlikte söz alan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras enerji ihtiyacının rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması gerektiğini söyledi. Termik santrallerin kapatılması gerekiğini belirtan Aras konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Akbelen mücadelesi sadece bir su mücadelesi değil aynı zamanda bir yaşam mücadelesidir, kültür mücadelesidir, demokrasi mücadelesidir, barış mücadelesidir. Bugün yaşadığımız su krizinin ana sebebi İklim değişikliği ve haliyle onun sonuçlarıdır. Özellikle karbon salınımı yüksek bu tür tesisler, özellikle termik santraller bir an önce bölgemizden, ülkemizden ve Dünya'dan kaldırılmalıdır."

VİDEO

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Muğla Adalet Kervanı

Termik Santraller

Yaşam Haberleri