Yaşam haberleri; Yaşam haber 1
HABER

Memur ve emekliler ne kadar zam alacak?

Yaşam | Haber | News

Yaşam
HABER

Memur, memur emeklisi, işçi emeklisi Temmuz 2023 zam oranı

Muğla hastaneleri

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 03.05.2023 - TÜİK enflasyonu açıkladı. Buna göre emeklilerin ve memur zammının Temmuz ayında ne kadar olacağı da yaklaşık olarak belli oldu.

Emeklilerin gelirini belirleyecek Temmuz zammını hesaplamak için gerekli olan Nisan ayı enflasyon oranı TÜFE de belli oldu. Böylelikle emekli zammı ve memur zammı için 4 aylık zam oranı kesinleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nce (TÜİK) açıklanan verilere göre tüketici fiyat endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2.39, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,21, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 43,68 arttı.

İşçi emeklileri

İşçi emeklilerii Temmuz ayında, ilk altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar kadar zam alacak. TÜİK verilerine göre nisan ayında dört aylık enflasyon 15.21 olarak gerçekleşti. Yani işçi emeklisi maaşlarında Mayıs ve Haziran olmak üzere sonraki iki ayda enflasyon hiç artmazsa en az yüzde 15.21 oranında zam olacak.

Memur ve memur emeklisi

Memur ve memur emeklileri de 2023 yılı için toplu iş sözleşmesine göre ilk altı ay için yüzde 8 ikinci altı ay için yüzde 6 zam ve enflasyon farkını alacak. Böylece memur ve memur emeklisi için son iki ay hesaba katılmazsa alacakları zam yüzde 7.21 enflasyon farkı olacak.

Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon oranları ile ilk 6 aylık enflasyon farklı belirlenecek. Haziran ayı enflasyonu temmuzun ilk haftası açıklanacak. Böylece memur ve emeklilerin zam oranı netleşecek.

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

İşçi emekli maaşı

Memur maaşı ve memur emeklisi maaşı

Yaşam Haberleri