Yaşam haberleri; Yaşam haber 1
HABER

Mehmet Şimşek'ten emekli maaşı açıklaması

Yaşam | Haber | News

Yaşam
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 10.10.2023 - Hazine ve Maliye Bakanı'ndan emekli maaşı açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek emeklilerin maaşları ve zam beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, "toplumun bütün kesimlerine reel olarak çok büyük ücret artışı yapıldı" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, A Haber ve A Para ortak televizyon yayınında yaptığı açıklamalarda emekli maaşlarına yapılacağı rivayet olunan zamla ilgili olarak şunları söyledi;

En düşük emekli maaşı Aralık 2022’de 3 bin 500 TL idi bugün 7 bin 500 TL. Enflasyon yüzde 65 bile olsa enflasyonun iki katı bir oransal artıştan bahsediyoruz. En düşük memur maaşı da manşet enflasyonun en az iki katı kadar arttı yani reel olarak bizim büyümemizin çok ötesinde, toplumun bütün kesimlerine reel olarak çok büyük ücret artışı yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyonun tek haneye indirilmesi hedefinden bahsederek konuşmasını şöyle sürdürdü;

Önümüzdeki dönemde tabii ki emeklilerimizi önceliklendireceğiz. Şunun altını çizeyim, eğer enflasyonu kalıcı şekilde tek haneye indireceksek, gelirler politikasını da bu hedeflere uygun olması lazım."

"Yüksek artışın faydası yok"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyonla uyumlu bir artış düzeninin yerleşik hale gelmesinin önemini vurgulayarak konuşmasını şöyle dürdürdü;

Bir süre sonra enflasyonla uyumlu bir artış düzeni olmalı. Çünkü öbür türlü bir sarmala giriyorsunuz. Yüksek artışlar yüksek enflasyon ve burada kazanan yok, belirsizlik artıyor ve iş yapmak zorlaşıyor. Dolayısıyla bu kısır döngüyü kırmamız lazım. Ama bu kısır döngüyü sadece ücret politikalarıyla değil para politikasını rasyonelleştirerek, kamuda tasarrufla da yapacağız.

VİDEO

Kaynak: https://hmb.gov.tr/haberler/sayin-mehmet-simsek-a-haber-ozel-yayinina-konuk-oldu

Çalışan emeklilere ikramiye yok...

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan emeklilere 5 bin TL ikramiyenin detaylarını paylaştı. Işıkhan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Kasım ayı içinde çalışmayan emeklilere 5 bin TL ikramiye ödeneceği" müjdesinin detayını sosyal medya hesabından bir kez daha duyurdu.

Çalışan emekli 5 bin tl ikramiye duyurusu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan'ın duyuru görseli

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, mesajında şu bilgileri payllaştı;

"Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan, emekli olup fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimiz hariç olmak üzere tüm emeklilerimize 5 Bin TL ödeme müjdesini açıkladı. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da emeklilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Kıymetli emeklilerimize hayırlı olsun."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan'ın paylaşımı şöyle;

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 4. Olağanüstü Kongeresi'nde yaptığı konuşmada ilk Kabine Toplantısı'nın ardından memur emeklisi ve memura müjdeli haber vereceğini duyurmuştu. Erdoğan konuşmasında memur emeklileri için şunları söylemişti;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 4. Olağanüstü Kongre, Ekim 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 4. Olağanüstü Kongre, Ekim 2023

"... Çalışma hayatına baksalar, asgari ücreti 184 liradan 11 bin 402 liraya, en düşük emekli maaşını 64 liradan 7 bin 500 liraya çıkardığımızı, istihdamı 32 milyona yaklaştırdığımızı, çalışma şartlarını iyileştirdiğimizi görecekler. İnşallah bu yıl sonuna doğru özellikle emekli memurlarımızın maaşlarıyla ilgili şu anda bakanlığımız çalışmasını yapıyor ve ilk kabine toplantımızdan sonra yeni müjdemizi de inşallah emekli memurlarımıza açıklayacağız."

(Konuşmanın tam metnini okumak isterseniz TIKLAYIN: https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/149726/-cumhuriyet-i-gercek-demokrasiyle-kucaklastiracak-sivil-bir-anayasayi-ulkemize-kazandiracagiz-)

Müjde sadece emekli memurlar için mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti 4. Olağanüstü Kongeresi'nde yaptığı konuşmada, "ilk kabine toplantımızdan sonra yeni müjdemizi de inşallah emekli memurlarımıza açıklayacağız" sözleri milyonlarca SGK ve BAĞKUR emeklisi tarafından, "SGK ve BAĞKUR emeklilerine zam yok mu" sorusunu sordurdu. Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan "zam" demedi, "müjde" dedi ancak medyanın da katkısıyla oluşan zam beklentisi güçlendi ve gözler Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısına döndü.

Açıklama Işıkhan'dan geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan sosyal medya hesabı X'ten bir açıklama yaptı. Işıkhan da, "zam" kelimesini kullanmadı ve "müjde" dedi. açıklamasında, "işçi, memur ve Bağ-Kur emeklilerimiz" tanımlamasını kullandı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, müjde olarak verdiği işçi, memur ve Bağ-Kur emeklilerimiz ile ilgili çalışmayı kabine toplantısı sonrası milletimizle paylaşacak" dedi.

İşte o paylaşım

Ve "müjde" açıklandı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, arşiv - 48 Haber Ajansı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, arşiv - 48 Haber Ajansı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı 9 Ekim Pazartesi günü yapıldı. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilerle ilgili alınan kararı açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yaptığımız kapsamlı değerlendirmelerin ardından emeklilerimizi rahatlatacak karar aldık. Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin Türk Lirası ödeme yapmayı kararlaştırdık. Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi kapsam dışı bırakıyoruz. Bütçemize toplam maliyeti 61 milyar lirayı geçen bu ödemeler, Kasım aynın ilk yarısı itibariyle emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacaktır. Yılbaşında emeklilerimizin durumunu yeniden gözden geçireceğiz." dedi.

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Emekli maaşları

Emekli maaş zamları

Yaşam Haberleri