Yaşam haberleri; Yaşam haber 1
HABER

Gıda mühendisleri "sağlık için kadro" diyor

Yaşam | Haber | News

Yaşam
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 22.08.2023 - Son olarak Bodrum'da meydana gelen gıda zehirlenmesi olayı "atama bekleyen" gıda mühendislerini bir kez daha harekete geçirdi. Zabıtalar ve uzman olmayanlarca yapılan denetimlerin sağlığa zarar vediğini belirten gıda mühendisleri kadro istiyor.

Gıda üretimim yapılan ülke genelindeki milyonlarca küçüklü büyüklü işyerinin denetiminin önemi ve özellikle de "merdiven altı" tabir edilen yerlerde üretilen ürünlerin tüketilmesinin zararları ortada. Belediyelerin gıda mühendisleri olmadan yaptırdıkları fiziksel kontrolle, son tüketim tarihi gibi görsel kontroller sağlık üzerindeki tehditleri daha da artırıyor.

Yakında açıklacak olan okullarda okuyan milyonlarca öğrencinin de büyük risk altında olduğu gıda denetimlerinin sağlıklı yapılabilmesi için gıda mühendisleri görev bekliyor. 48 Haber Ajansı'na konuyla ilgili açıklamalarda bulunan "Gıda mühendisleri" konunun önemine aşağıdaki açıklamalarla dikkat çektiler. İşte o açıklamalar;

Gıda mühendisleri "sağlık için kadro" diyor 2

Gıda mühendisleri "sağlık için kadro" diyor

"Gıda mühendisleri, gıda endüstrisinde büyük bir öneme sahip olan meslek grubudur. Gıdanın tedariği, üretimi, paketlemesi, depolaması ve sevkiyatındaki tüm “gıda güvenliği” süreçleriyle Gıda Mühendisleri etkileşim halindedir. Bu süreçlerin kontrolü sayesinde güvenli ve sağlıklı gıdalar elde edilebilmekte ve süreç sürekli iyileştirilebilmektedir.

Kamu personeli alımlarındaki istihdam sayılarının az olması bu iyileştirme sürecinde aksaklıklara neden olabilmektedir.

KPSS puanlarına göre yapılan atamalarda Gıda Mühendisi alımı şöyledir;

2010 yılı puanıyla toplam 415,
2012 yılı puanıyla toplam 357,
2014 yılı puanıyla toplam 448,
2016 yılı puanıyla toplam 338,
2018 yılı puanıyla toplam 401,
2020 yılı puanıyla toplam 145,
2022 yılı puanıyla toplam 14.

İstihdam sayımızın düşmesi, denetim sıklığının azalmasına neden olmakta ve nüfus artışı dolayısıyla tüketim miktarının artması gıda mühendislerine duyulan ihtiyacı gittikçe artırmaktadır.

Gıda zehirlenmelerinin had safhada olduğu, taklit ve tağşişin sıkça görüldüğü bu dönemde ‘Güvenli Gıda’ya erişim için Gıda Mühendisleri kamuya daha çok istihdam edilmeli ve sahada etkinliğimiz artmalıdır.

Catering firmaları, oteller, yemekhane gibi toplu tüketim alanlarında yapılacak olan denetimlerin artırılması, zehirlenme olaylarını ciddi oranda azaltacatır.

KPSS'den emek verip aldığımız yüksek puanlarla açıkta kalmak yerine; ülkemize değer katmak, ‘gıda güvenliği’ni etkin bir şekilde sağlamak istiyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alım yapmasını heyecanla bekliyoruz. ‘Güvenilir Gıda, Sağlıklı Yaşam’ için Gıda mühendisleri atama bekliyor."

Gıda mühendisleri "sağlık için kadro" diyor 3

Gıda mühendisleri "sağlık için kadro" diyor

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Gıda mühendisleri

Gıda mühendisleri atama bekliyor

Yaşam Haberleri