Yaşam haberleri; Yaşam haber 1
HABER

Emeklilere yüzde 25 zam ama "onlara" yok mu?..

Yaşam | Haber | News

Yaşam
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 07.07.2023 - 16 milyon emekliye ek zam geldi. Yüzde 19.77 olan emekli zammı yüzde 25’e yükseltildi. Ama bu artıştan "onlar" yararlanamayacak mı?..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekli maaşları üzerinde düzenleme yapılacağını bu nedenle ilgili bakanlara talimat verdiğini duyurmasının ardından bugün TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen kanun teklifine önerge eklendi. Emekli aylığının enflasyon farkı ile birlikte toplam yüzde 25 oranında artırılmasına ilişkin önerge kabul edildi.

AKP'li milletvekillerinin verdiği önerge komisyonda kabul edildi. Kabul edilen önergeye göre, EYT'liler dahil tüm memur, işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin temmuz dönemindeki 6 aylık zammı yüzde 25'e çıkarıldı.

Vergi ve harçlarda artış, Temmuz 2023

Emeklilere yüzde 25 zam, Temmuz 2023 - 48 Haber Ajansı

Erdoğan Süzer; "Halen 7 bin 500 TL alanlara zam yok..."

Sözcü'den Erdoğan Süzer

Sözcü'den Erdoğan Süzer

Ancak Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre zamdan 7 bin 500 lira olarak uygulanan en düşük aylık tutar yararlandırılmadı. Sadece Erdoğan Süzer'in haberinde yer alan bu detay başka hiç bir haber metninde, haber sitesinde yer almadı. Süzer'in haberine göre; halen 7 bin 500 lira emekli aylığı alıp kök aylığı 6 bin liranın altında olan bütün emekliler zamsız kalacak, 7 bin 500 lira aylığı almaya devam edecek.

Sözcü'den Erdoğan Süzer 2

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberi

Önergelere göre yüzde 25'lik zam, daha önce 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilen en düşük emekli aylığına uygulanmayacak. Emekli zamları sadece kök aylıklara yapılacak. Buna göre örneğin kök aylığı 6 bin lira olup Hazine desteğiyle 7.500 lira aylık alan emeklinin 6 bin liralık kök aylığına yüzde 25 zam yapılacak. Bu emeklinin kök aylığı 7.500 liraya yükselecek. Ancak bu emekli zaten 7.500 lira aylık aldığı için ilave zam alamayacak.

Hazine bu emekliye destek ödemesi yapmamış olacak. Buna karşılık örneğin kök aylığı 6 bin 500 lira olan ve Hazine desteğiyle 7 bin 500 lira aylık alan emeklinin 6 bin 500 liralık aylığı yüzde 25 artacağı için bu emeklinin yeni zamlı aylığı 8 bin 125 liraya çıkacak. Konuyla ve Erdoğan Süzer'in haberindeki ifadelerle ilgili henüz hiç bir resmi açıklama yapılmadı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer 3

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberi

Öte yandan EYT'den faydalanan vatandaşların da bu kapsama alınması için ayrı bir önerge verileceği öğrenildi.

Erdoğan Süzer'in haberinin tamamını okumak için TIKLAYIN;

https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/emekli-maas-zammi-belli-oldu-7736920/

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Emekli maaşlarına yüzde 25 zam

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu

Yaşam Haberleri