Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Son çare; "Tüm camilerde yağmur duası" - VİDEOLU HABER

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansıı (GHA) - 27.10.2023 - Son çare; "Tüm camilerde yağmur duası" / Last resort; "Prayer for rain in all mosques"

Bodrum'da su kaynakları kurudukları gerekçesiyle kapatılınca belediye tankerle su dağıtmaya, camilerde de dualar okutulmaya başlandı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde su sağlayan 2 baraj (Mumcular ve Geyik barajları) yaklaşık bir ay önce DSİ tarafından kapatılınca zaten var olan susuzluk zirve yaptı. Kensitinin kendileriyle ilgisi olmaığını açıklayan Bodrum belediyesi tankerle su ve evlere depo dağıtımına başladı. Bunun yanısıra Bodrum Belediyesi sosyal medya, basın duyurusu ve ilçe için anonslarla havuzlardaki tonlarca suyun boşaltılmayıp değerlendirilmesi, çim sulaması yapılmaması istendi.

Ancak yüzbinlerce insanın yaşadığı yarımadada taşıma suyuyla sorunun çözümü imkansız olduğu için Muğla Büyük Şehir Belediyesi'ne bağlı Muğla Su ve Kanalizasyon idaresi de (MUSKİ) yağmur yağıp barajların dolmaması halinde tek umudun yer altı su kaynakları olduğunu açıkladı.

Susuzluğa rağmen sık sık patlayan ana isale hatlarıyla yolları bol bol çöken ve tonlarca suyun boşa aktığı ilçede ev ve işyerlerine su verilemediği gün sayısı 20'leri çoktan aştı. Beldiyelerin sonuçsuz ve çare olmaktan uzak çalışmalarına ek olarak bugün ilçedeki 91 camide Cuma namazının ardından yağmur duası edildi. Bodrum İlçe Müftüsü İbrahim Kapancı tarafından okunan dua merkezi sistemden ilçedeki tüm camilerde aynı anda yayınlandı.

VİDEO

 

Yağmur Duası nedir?

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu soru cevap sayfalarında Yağmur Duası ile ilgili şu bilgiler yer almaktadır;

"Kuraklık dönemlerinde yağmur yağması için yapılan duaya yağmur duası (istiskâ) denir. Yağmur duası yapılacağında, üç gün peş peşe cemaatle birlikte yerleşim yeri dışına çıkıp dua etmek müstehaptır.
Duadan önce fakirlere sadaka verilmesi, herkesin günahlarından tövbe ve istiğfar etmesi, küs olanların barışması uygun olur.

Yağmur duasına giderken mütevazı ve boynu bükük bir durumda olmak, ihtiyarları ve çocukları, yavrularıyla birlikte hayvanları da götürmek müstehaptır (Zeylaî, Tebyîn, 1/231).

Yağmur duasında kıbleye dönülür, imam ayakta iken ellerini yukarıya kaldırarak dua eder; cemaat de oturduğu yerde ellerini kaldırarak “âmin” der (el-Fetâva’l-Hindiyye, 1/154).

İmam Ebû Hanîfe’ye göre, yağmur duasında kılınacak sünnet bir namaz yoktur. Ancak cemaatin ayrı ayrı namaz kılması caizdir.
İmam Ebû Yûsuf ve İmam Muhammed’e göre, bayram namazı gibi iki rek'at cemaatle namaz kılmak menduptur.

Yağmur duasında, ezân okunmaz, kâmet getirilmez, zevâid tekbirleri alınmaz. Namazdan sonra hutbe okunur. Hutbe bitince imam insanlara arkasını döner, hep beraber kıbleye yönelerek dua ve istiğfar ederek yağmur talep ederler (Kâsânî, Bedâi‘, 1/282-284).

Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelî mezheplerinde ise yağmur duasında bayram namazı gibi zevâid tekbirleri getirilerek cemaatle kılınan iki rek'atlık bir namaz ve hutbe vardır (Nevevî, el-Mecmû’, 5/74; Cezîrî, el-Mezâhibü’l-erbe‘a, 1/325)."

Muğla aile hekimleri

TAGS;

Bodrum'da yağmur duası

Bodrum sıcak haber

Bodrum Haberleri