Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum'da nostaljik görüntüler!..

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansıı (GHA) - 18.10.2023 - Sene 2023 ve Bodrum'daki su sorunu zirve yaptı. Belediye de son çareyi tankerlerle su dağıtmakta buldu. Ortaya çıkan görüntüler nostaljik fotoğrafları anımsattı.

Bodrum'a su sağlayan Mumcular ve Geyik Barajlarının su kalmadığı için ardı ardına kapatılmasıyla zaten çok uzun zamandır su sorunu yaşanan ilçede sıkıntı zirve yaptı. Barajlarda su varken de sık sık patlayan ana isale hatları nedeniyle uzun süreli su kesintileri yaşanan ilçede 2 haftaya yakın sürelerle susuz kalındığı günler oldu ve bu durum hala sürüyor.

Bodrum Belediyesi tankerlerle su dağıtmaya başladı 2

Bodrum Belediyesi tankerlerle su dağıtmaya başladı

Neden bu kadar beklendi?

 

MUSKİ yeraltı su kazaılarıSu sorununa çözüm olarak yağmur yağıp barajların dolması gerekiyor ancak değişen koşullar nedeniyle beklenen yağışlar da gelmedi. Yarımada da neredeyse bağıra bağıra gelen su krizi için açıklama da barajların kapatılmaıyla geldi. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen Bodrum’da yaşanan su sorunuyla ilgili 12 EKim 2023 tarihinde açıklamalarda bulundu.

Ülgen, olağanüstü bir durumla karşı karşıya kaldıklarını belirterek umutlarını yeraltı suları yani kuyulara bağladıklarını belirtti. Ülgen, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin (MBB) 2024 bütçesinde sorunun çözümü ya da yeni yatırımlar için 150 milyon TL bütçe ayırdığını da söyledi.

MUSKİ yeraltı su kazaıları

MUSKİ yeraltı su kazızıları, kuyu açımı, arşiv - 48 Haber Ajansı

VİDEO

Video Bodrum Belediyesi Youtube resmi hesabından alınmıştır.

Aras'ın başını ağrıtan "işler!.."

Muğla'da patlayan ana isale hatları

Muğla'da patlayan ana isale hatları, arşiv - 48 Haber Ajansı

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin bakanlıklarla ortaklaşa gerçekleştirdiği alt yapı, kanalizasyon arıtıma tesisleri yapımı ve büyütülmesi projeleri nedeniyle vatandaşla sık sık karşıya karşıya gelen Bodrum Belediyesi bir yandan da patlayan ana isale hatlarıyla boğuştu. Sonunda alt yapısı biten yerlerde yollar kapatılıp asfaltlandı, tatil cenneti de çukur, çamur, toz üçlemesinden kurtuldu. Ama bu kez de göstere göstere gelen susuzluk kapıya dayandı.

Bodrum Belediyesi tankerlerle su dağıtmaya başladı 4

Bodrum Belediyesi tankerlerle su dağıtmaya başladı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum genelinde yaşanan su sıkıntıları ve Bodrum Belediyesi’nin su taleplerine karşı çözümü "şimdilik" tankerle su taşımakta bulduğunu açıkladı. Ve toplam 7 tankerle devasa bir ilçenin su sorununa çözüm olmak için yola çıkıldığı açıklandı!

Kimlere, hangi yöntemle su dağıtılıyor?

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras artık dayanılmaz boyutlara gelen susuzluk sorunuyla ilgili şunları söyledi;

Bodrum Belediyesi tankerlerle su dağıtmaya başladı 5

Bodrum Belediyesi tankerlerle su dağıtmaya başladı

Küresel iklim krizi ile mücadele edilen şu günlerde Bodrum’a su sağlayan barajların da kapatılmasıyla birlikte ilçemizde son günlerde yaşanan su sıkıntıları dolayısıyla Bodrum Belediyesi olarak elimizden geldiğince vatandaşlarımızın su taleplerini karşılıyoruz. Bodrum’daki muhtelif su kuyularından temin ettiğimiz suları, halkımıza ulaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bodrum Belediyesi Çağrı Merkezinde alınan talepler, ilgili müdürlük tarafından kayda alınırken vatandaşlarımızın hanelerine sırayla su takviyesi yapıyoruz. Bu kapsamda Bodrum Belediyesi Destek Hizmetler Müdürlüğü’nden üç araçla yarımadanın farklı noktalarına ulaştırılan su için Temizlik İşleri, Park ve Bahçeler ile Fen İşleri Müdürlüğümüz'den dört araç daha tahsis ettik. Önümüzdeki süreçte toplam yedi araçla su takviyesi hizmetlerimize planlı olarak devam edeceğiz.
"

Bodrum Belediyesi tankerlerle su dağıtmaya başladı 3

Bodrum Belediyesi tankerlerle su dağıtmaya başladı

915 haneye 2 bin 432 ton su

Bodrum Belediyesi ekiplerince talepler doğrultusunda yapılan çalışmaları aktaran Belediye Başkanı Ahmet Aras açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında toplam 915 haneye 2 bin 432 ton su temini sağladık. 3 araçla yapmış olduğumuz seferlerde günlük ortalama 75 haneye ulaştık. Taleplere istinaden 24 mahallemizde 15-30 Ağustos tarihleri arasında 165 haneye 199 sefer yaparak 677 ton suyu ulaştırdık. Eylül ayında ise 27 mahallede 433 haneye 323 sefer ile bin 115 ton su ulaştırdık. 1-14 Ekim tarihleri arasındaki çalışmalar kapsamında 27 mahallede 317 haneye 217 sefer yaparak 640 ton suyu vatandaşlarımızla buluşturduk. Bodrum Belediye Başkanı olarak daha önceden de beyan ettiğim gibi Bodrum halkının her zaman yanında olacağız. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya, tüm birimlerimizle birlikte su sıkıntılarını asgari seviyeye indirmek üzere var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Muğla aile hekimleri

TAGS;

Bodrum tankerle su

Bodrum sıcak haber

Bodrum Haberleri