Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Eyvah Bodrum, eyvah! Baraj da kapatıldı

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansıı (GHA) - 05.10.2023 - Susuzluktan kırılan Bodrum'un en önemli su kaynaklarından olan Mumcular Barajı'nın, suyu tükendiği için kapatıldığı açıklandı.

Ana isale hatlarındaki patlamalar, ardı ardına su patlağı nedeniyle çöken yollar, sık sık arızalanan hatlar, artan nüfus, turistik tesislerin artması, havuzlar, golf alanları, bahçe sulamaları nedeniyle yaşayanları canından bezdiren Bodrum'a bir kötü haber de barajdan geldi. İlçenin en önemli su kaynaklarından olan Mumcular Barajı'nda su tükedi. Yetkililer barajın kapatıldığını açıkladı.

Yüzde 8'e düştü

Mumcular Mahallesi'nde bulunan Mumcular Barajı, Kocadere üzerinde, sulama ve içme suyu amacıyla 1986-1989 yılları arasında inşa edildi. Gövde hacmi 986.000 m³ olan baraj 1.365 hektarlık bir alana sulama hizmeti verirken, yıllık 10 hm³'te içme suyu sağlıyor (du). Yetkililer Mumcular Barajı'nda su seviyesinin yüzde 8 dolaylarına düşmesi üzerine barajın kapatılarak su iletiminin kesildiğini duyurdu.

Su rezervlerinin düşüklüğü nedeniyle yaz aylarında daha büyük su sorunlarının yaşanmaması için 25 Nisan’a kadar Mumcular Barajı'ndan su alınmadı. 26 Nisan itibariyle barajdan su alınarak Bodrum'a verilmeye başlandı. Bu yıl Mumcular Barajı'ndan Bodrum’a 3,38 milyon metreküp içme suyu sağlanabildi. Geçen yıl ise bu rakam 6,9 milyon metreküp olarak tespit edilmişti. Her geçen yıl düşen baraj seviyeleri bu yıl etkisini daha da arttırırken, barajdan Yarımadaya su verilmesi tamamen durduruldu.

Ülgen, "Kesinti başlayabilir"

Mumcular Barajı

Mumcular Barajı kapatıldı, arşiv - 48 Haber Ajansı

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, yeraltı su kaynaklarının azalması, yağışların istenilen düzeyde olmaması ve artan su kullanımı nedeniyle özellikle Bodrum’da önemli bir su sıkıntısı yaşandığını söyledi. Ülgen açıklamasında şu bilgileri verdi;

"Önemli bir su kaynağımız su kalmaması nedeniyle kapatıldı. MUSKİ Genel Müdürlüğü olarak ilave su kaynakları için önemli çalışmalar yaptık yapmaya da devam ediyoruz. İlerleyen günlerde Bodrum’da suyun yetersiz olması nedeniyle kesintilerin yaşanması gündeme gelebilir. Bunun yaşanmaması için tüm ekiplerimizle gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz. Ancak sadece MUSKİ tarafından yapılan bu çalışmalar tek başına yetersiz kalabilir. Diğer tüm kurum ve kuruluşlarda üzerlerine düşeni yapmalı ve Bodrum’un geleceği için büyük ölçekli bir içme suyu planlaması yapılmalıdır."

Muğla aile hekimleri

TAGS;

Mumcular Barajı

Bodrum sıcak haber

Bodrum Haberleri