Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Turgay Kaya göreve iade edildi

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansıı (GHA) - 13.08.2023 - Bodrum Belediyesi eski başkan yardımcısı görevine iade edildi. Hesapları üzerindeki blokeler de kaldırıldı.

Bodrum Belediyesi'nde başkan yardımcısıyken görevden uzaklaştırılan Turgay Kaya görevine iade edildi. Kaya'nın İçişleri Bakanlığı müfettişleri talepleri doğrultusunda dondurulan para, mal ve mülklerine konulan tedbirler de kaldırıldı.

Bodrum Belediyesi'nde 2 Haziran 2022 tarihinde Belediye Başkanı Ahmet Aas'ın kararlarıyla üst düzey yönetim ekibinde değişikliklere gidilmişti. İlk değişiklik haberi, "istifayla" geldi. Belediyenin tecrübeli ismi, belediye başkan yardımcısı Önder Batmaz başkan yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ahmet Aras anında atama kararı alarak boşalan başkan yardımcılığına Bodrum Belediye Meclisi üyesi İbrahim Akbaş'ı atadı.

Ahmet Aras, İlknur Ülküm Seferoğlu, arşiv - 48 Haber Ajansı

Ahmet Aras, İlknur Ülküm Seferoğlu, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kaya'nın yetkileri Seferoğlu'na

Aynı tarihlerde bir değişiklik haberi de belediyesnin en kritik ve rant tartışmalarının en çok yaşandığı 2 alanı kapsayan başkan yardımcılığı için alındı. Başkan Yardımcısı Turgay Kaya’ya bağlı olan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Plan ve Proje Müdürlüğü, Başkan Yardımcısı Avukat İlknur Ülküm Seferoğlu'na bağlandı. Turgay Kaya, Hukuk İşleri, Emlak ve İstimlak ile Ruhsat ve Denetim Müdürlüklerinden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Ancak Kaya bir açıklama yaparak bu görevleri kabul etmediğini duyurdu.

Bodrum Belediyesi Başkan YArdımcısı Turgay Kaya, arşiv - 48 Haber Ajansı

Eski Bodrum Belediyesi Başkan YArdımcısı Turgay Kaya, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kabul etmedi istifa da etmedi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre atanmış başkan yardımcısı olan Turgay Kaya, kendisine yeni bağlanan görevleri kabul etmediğini ancak başkan yardımcılığından da istifa etmediğini açıkladı. Kaya'nın açıklaması şöyleydi;

Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras ile yönetim tarzı konusunda düştüğümüz görüş ayrılığı nedeniyle, tarafıma bağlı müdürlüklerin alınması ve yenilerinin bağlanması hususunu kabul etmeyeceğimi saygıyla duyururum. Bu süre zarfında benden desteğini esirgemeyen Bodrum halkına ve çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Saygılarımla.

Görevden el çektirildi

Turgay Kaya bu açıklamasının ardından uzunca bir süre, "bağlı görevi olmayan" başkan yardımcısı konumunda bulundu. Ekim 2022'ye gelindiğinde İçişleri Bakanlığı müfettişleri Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kaya'ya bir soruşturma kapsamında görevinden el çektirildi. İddialara göre, 2022 yılı Mart ayında görev yeri değiştirilen bir belediye çalışanının ihbarı üzerine İçişleri Bakanlığı'nda soruşturma başlatılmıştı.

Bu kapsamda Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Müdürlüğü Bodrum Grup Amirliği ile Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri belediyenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde saatler süren arama yapmışlar çok sayıda döküman ve dijital belgeye el koymuşlardı. Ardından da Turgay Kaya'ya görevden el çektirme kararı geldi.

Soruşturma kapsamında Turgay Kaya ile birlikte bir diğer eski Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun ve eski İmar Müdürü Melike Yapıcı'nın gayrimenkulleri ve banka hesaplarına, Bodrum 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tedbir konulmuştu.

Hüseyin Tutkun, Turgay Kaya, Melike Yapıcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Hüseyin Tutkun, Turgay Kaya, Melike Yapıcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

İade kararı

Bugün elde ettiğimiz bilgilere göre savcılık soruşturması aşamasında elde edilen delillerin incelenmesi ve tanık beyanları doğrultusunda Turgay Kaya hakkındaki tedbir ve bloke kararlarının kaldırılmasına karar verildi. Henüz resmi bir açıklama olmamasına karşın Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın mahkeme kararı doğrultusunda Turgay Kaya'yı göreve iade ettiği belirtildi.

İstanbul'dan transfer

1961 Batman doğumlu, evli ve bir çocuk babası olan Turgay Kaya, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Adalet Bakanlığında ve Ankara ve İstanbul Cumhuriyet Savcılıklarında görev aldıktan sonra Kadıköy Belediyesinde Hukuk İşleri Müdürlüğü yapan Turgay Kaya, 2014 yılında Bodrum Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştı.

İlgili haberler;

https://www.gumuslukrehberi.com/bodrum-haber-804.html

https://www.gumuslukrehberi.com/bodrum-haber-767.html

https://www.gumuslukrehberi.com/bodrum-haber-834.html

Muğla aile hekimleri

TAGS;

Bodrum Belediyesi

Bodrum sıcak haber

Bodrum Haberleri