Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Gümüşlük Forumculardan kedi eylemi

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Dolgu değil, doğru haber...

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (48HA) - 19.06.2022 - Gümüşlük Forum destekcileri kedi kısırlaştırma merkezinin açılmamasına tepki olarak eylem yaptı. Eylemciler merkezle ilgili vahim bir iddiada bulundu. DEVAMI;

https://www.gumuslukrehberi.com/gumusluk-haber-325.html

Bodrum Belediyesi tarafından Kadıkalesi'nde kedi kısırlaştırma merkezi olarak yaptırılan binanın hizmete açılmadığı iddiasıyla sivil toplum gönüllü girişimi Gümüşlük Forum destekcileri merkezin önünde eylem yaptı. Eylemin basın duyurusundaki ağır bir iddia yer aldı. . İşte o idda;

"...Uzun zamandır atıl olarak duran bir yer etrafı temizlenip tadilat yapılınca rağbet görüp ticari amaçla kullanılmasına karar verildiğini öğrendik..."

Forum destekçileri ve hayvanseverler adına açıklamayı Gümüşlük Forumu ve Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu Üyesi Behçet Ak okudu. Açıklama şöyle;

Kadıkalesi'nde kedi kısırlaştırma merkezi eylemi - Haziran 2023

Kadıkalesi'nde kedi kısırlaştırma merkezi eylemi - Haziran 2023

"Bodrum’da hayatı paylaştığımız sokak hayvanları sorunu yok, sokak hayvanlarının sorunları vardır. Bu sorunların çözümleri noktasında Bodrum Belediyesi’nin yükünü alan ve hiçbir zaman taşın altına elini koymaktan çekinmeyen hayvanseverlerin desteği ile sokaklarımızda yaşayan hayvanların sorunlarını çözmek, refahlarını sağlamak amacı ile üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz.

Ancak, Sokak hayvanlarının Bodrum sokaklarında özgürce , güllük gülistanlık bir yaşam sürdüğünü sanan herkes yanılıyor. Maalesef seven kadar zarar verenleri de var. Sokaklarda güvende değiller, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi, Bodrum’da da tüfekle vuruluyor, bıçaklanıyor, zehirleniyor, sopa ile dövülüyor, trafik kazalarına kurban gidiyor, itilip kakılıyor ve horlanıyorlar…

Yasanın kendilerine tanıdığı hakkı yerine getirerek sokak hayvanlarını besleyen hayvan severler de bu zorbalıktan nasibini alıyor, hakarete, tehdite ve hatta şiddete maruz kalıyorlar.
Sokaklarda yavruları ile nereye sığınacağını, nasıl hayatta kalacağını bilemeyen, oradan oraya atılan, barınaklara terk edilen , çaresiz anneler, annelerinden alınarak kutular içinde çöp kenarlarına bırakılan daha gözleri açılmamış parmak kadar bebeler, onları görmezden gelen vicdan yoksunu insanların sayısı tahmin ettiğinizden daha çok.

Popülasyonun kontrolsüzce artması, hayvanların sağlığı, yavru ölümlerinin azalması için kısırlşatırma çok önemli ve gerekli bir faktör. 5199 sayılı kanuna göre Belediyelerin asli görevidir kısırlaştırma yapmak. Kent Konseyinin projesi olan Kedi Kısırlaştırma Merkezlerinin açılması ile ilgili öneri Bodrum Belediye Başkanı tarafından yaklaşık üç yıl önce kabul edilip Yalıkavak Kedi Kısırlaştırma Merkezi açıldığında çok sevindik, bu merkezin açılmasının ne kadar doğru bir karar olduğu da Yalıkavak bölgesindeki hayvan severlerin geri bildirimleri ile anlaşılıyor. Ancak, Bodrum Belediyesi tarafından, kedi kısırlaştırma merkezlerinin sayısının artırılacağı, sırası ile Kadıkalesi ve Konacık’ta da açılacağı duyurulmuştu.

Kadıkalesi Kedi Kısırlaştırma Merkezi için yer belirlendi, bütün alt yapısı tamamlandı, anahtar teslim hale getirildi, bizler Bodrum Belediye’sinden açılış tarihinin duyurulacağını beklerken, kısırlaştırma merkezinin açılmayacağını, Uzun zamandır atıl olarak duran bir yer etrafı temizlenip tadilat yapılınca rağbet görüp ticari amaçla kullanılmasına karar verildiğini öğrendik.

Yaklaşık bir aydır kendisinden tatmin edici bir cevap beklediğimiz Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras’a buradan tekrar soruyoruz, Kadıkalesi Kedi Kısırlaştırma Merkezi ne zaman açılacak? Kedi Kısırlaştırma Merkezi olarak alt yapısı tamamlanan kedi kısırlaştırma merkezini açmaktan neden vazgeçtiniz?

Sayın Ahmet Aras, verdiğiniz sözü tutmanızı, Kadıkalesi Kedi Kısırlaştırma Merkezininin derhal açılması talimatını vermenizi, merkezin ivedilikle faaliyete başlamasını bekliyoruz.
"

Görseller, İbrahim Hakkı Zırh sosyal medya hesabından alıntıdır.

TAGS;

Kedi kısırlaştırma merkezi

Bodrum sıcak haber

Bodrum Haberleri