Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum’da sualtı tahribatı iddiası

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Bodrum sıcak haber

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (48HA) - 27.05.2022 - Ortakent sahilindeki deniz dibi derinleştirme çalışmasının deniz dibindeki sonuçları dalgıçlar tarafından görüntülendi.

Bodrum Belediyesi, Bodrum’un Ortakent sahili önlerinde önceki gün başlatılan ve belediye tarafından durdurulan çalışmanın deniz dibindeki yaşama zarar verdiğini iddia etti. Belediye dalgıçları su altından görüntüler çekti.

Bodrum’da sualtı tahribatı iddiası 2

Bodrum’da sualtı tahribatı iddiası - 48 Haber Ajansı

Yüzer platform üzerinde ekskavatör marifetiyle Ortakent deniz dibinde yapılan ve kamuoyunda tepkilere neden olan çalışma, Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın talimatıyla bölgeye giden zabıta ekipleri tarafından durdurulmuştu. Bodrum Belediyesi dalgıçları bölgede dalış gerçekleştirerek incelemelerde bulundu ve bölgeyi video kaydına aldı. İşte o videolar;

VİDEO 1

VİDEO 2

Belediyeden gönderilen bültende yer alan bilgi ve iddialara göre, incelemeler sonucunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Bodrum Liman Başkanlığı tarafından verilen izinlerle yapılan çalışmanın koruma altında olan deniz çayırlarına ve bölge ekosistemine zarar verdiği tespit edildi. Büyük bir alanın deniz çayırlarıyla kaplı olduğu bölgede yapılan dalışta çekilen sualtı görüntülerinde, ekskavatörün yaptığı kazılarla yaklaşık 100 metrekarelik alanda deniz çayırlarının büyük tahribata uğradığı görülüyor.

Bodrum’da sualtı tahribatı iddiası 3

Bodrum’da sualtı tahribatı iddiası - 48 Haber Ajansı

Belediyeden gönderilen bültende yer alan bilgi ve iddialara göre, deniz ekosistemine zarar veren, kıyı yapısını bozan ve doğaya telafisi olmayacak zararlar veren çalışmaya ilişkin gerekli tutanak ve rapor, belediye ekiplerince hazırlanarak ilgili kurumlara gönderildi.

TAGS;

Bodrum Belediyesi

Bodrum sıcak haber

Bodrum Haberleri