Ayın Röportajı
RÖPORTAJ

Yazar Feridun Büyükyıldız'dan çok özel açıklamalar

Muğla | Röportaj | Interview

AYIN RÖPORTAJI

Yazar, kütüphaneci Feridun Büyükyıldız röportajı

Feridun Büyükyıldız

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 24.11.2019 / Feridun Büyükyıldız Ayın Röportajı

O bir Gümüşlük yaşayanı. Yazar, kütüphaneci, çevreci, aktivist ve doğal yaşam uzmanı. Son kitabı 6. baskısını yaptı. Yazıları büyük beğeniyle okunan bir araştırmacı aynı zamanda. Sizler için Feridun Büyükyıldız'la Ayın Röportajı'nı gerçekleştirdik.

İşte o röportaj;

VİDEO;

Konu: Feridun Büyükyıldız Ayın Röportajı

Çekim tarihi: 13.09.2019

Yayın tarihi: 24.11.2019

Platform: Youtube TIKLA

Muhabir & Kamereman: Yalçın Çakır

Body: Canon Full Frame

Lens: Canon L seri

Audio: Azden FMX DSLR

Boom: Shure

Tripod: Mafrotto pro.

Montaj: Yalçın Çakır & Ulaş Fıratlı

Grafik & Animasyon: Yalçın Çakır & Ulaş Fıratlı

Feridun Büyükyıldız

Feridun Büyükyıldız, Yazar (Fotoğraf: Yalçın Çakır)

Kimdir?

1968 yılında Çorum’un Sungurlu ilçesi, Tuğcu Köyü’nde doğdu. Ankara Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sınavını kazanarak Milli Kütüphane’de kütüphaneci olarak göreve başladı. Hürriyet’in Agora ve Cumhuriyet’in Ankara eklerinde, Bütün Dünya, Roman Kahramanları, Kafdağı, Nart gibi çeşitli dergilerde sosyal ve kültürel içerikli yazıları yayımlandı.

Bazı e-dergilerde yazarlık ve editörlük yaptı. Cumhuriyet gazetesi Ankara ekinde “Başka Kent” adlı köşede bir süre şehir yazıları yazdı. Şehir tarihi üzerine 2009’da yayımlanan Başka Kent Ankara adlı kitabı okuyucu tarafından ilgiyle karşılandı. Sihirli Tatil, Kütüphaneci Sincap ile Gök, Deniz ve Toprak adlı kitaplarını çocuklar için kaleme aldı. Kütüphaneci Sincap aynı zamanda oyunlaştırılıp tiyatro oyunu olarak sahnelendi. Yasama, yürütme, yargı erklerini ve TBMM’yi çocuklara anlatan Büyük Beyaz Bulut adlı kitabı, TBMM’yi ziyaret eden çocuklara dağıtılmak amacıyla 100.000 adet basılmıştır. (Eser, TBMM’nin çocuklar için yayın yapan internet sitesinde www.tbmmcocuk.gov.tr’den online olarak okunabilir.)

Çerkeslere Mektuplar adlı deneme türünde bir kitap kaleme alan yazar, Kafkas Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Kafkasyalı Yazarlar Birliği Derneği Kurucu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı ile Türk Kütüphaneciler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir. (Kaynak: Can Yayınları)

TAGS:

Feridun Büyükyıldız

Çocuk kitapları yazarı

Ayın röportajı