Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Bodrum sandığa gidiyor

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Dolgu değil doğru haber...

Muğla belediye haberleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 30.01.2024 - CHP Bodrum sandığa gidiyor / CHP Bodrum goes to the polls

CHP Bodrum'da "Belediye Meclis Üyesi adayları" için Pazar günü sandık kuruluyor. Ancak, önceki adaylardan bir kısmı ön seçime girmeme kararı aldı. Kim bu isimler ve neden? Detaylar haberde...

CHP'de belediye başkan adayları için Bodrum'da ön seçim kararı çıkmadı ancak genel merkezden gönderilen bir yazıyla ilçe yönetiminin isterse belediye meclis üyesi adayları için ön seçim yapılabileceği kararı alabileceği bildirildi. CHP Bodrum İlçe Başkanı Tuna Işın ve yönetim kurulu üyeleri de toplanarak 4 Şubat 2024 Pazar günü Herodot Kültür Merkezi’nde sandık kurulmasına ve Bodrum Belediye Meclisi üye adaylarının ön seçimle belirlenmesine karar verdi.

Çoğu aday ön seçime katılmak istemedi

Belediye Meclis üyesi adaylığı için ön seçim kararının parti üyelerine gönderilmesi sonucu 47 kişinin ön seçime katılma kararı aldığı anlaşıldı. Enteresan olan "ben örgütümce oylanmak istiyorum" diyen 47 kişinin isimleri arasında daha önceden Belediye Meclis üyeliği aday adaylığı başvurusu yapmış olan çoğu ismin olmamasıydı. Aralarında belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, parti örgütü yöneticileri de bulunan şimdiki ya da önceki ilçe yönetimlerinde olan ya da belediyelerde görevleri bulunan / bulunmuş isimlerin ön seçime katılma başvurusu yapmadıkları anlaşıldı.

Ön seçim başvurusu yapmayan bu isimlerden bir kısmının "kontenjan aday", "Genel merkezden listeye konacak aday" ya da "atama aday" beklentisi içinde oldukları iddia edildi. Ancak bu da parti tabanında rahatsızlığa neden oldu. Partililer, "Madem ön seçime izin verdiniz o durumda atama ya da kontenjan aday uygulaması yapmanız parti içi demokrasi adına olmaz, olamaz. Seçime giren adaylara da büyük saygısızlıktır" diyorlar.

Sandıklar neden mahallelere kurulmadı?

Bir başka eleştiride sandıkların mahalle temsililcilikleri eliyle mahallelerde değil de Bodrum merkezde kurulmuş olması. Bunun katılımı azaltacağı ve üyelerin ulaşım sorunu yaşayacağı yönünde. Aday adayları şimdi kapı kapı dolaşıp oylama günü, saati ve yerini anlatıyorlar.

Seçim, sandık - Arşiv - 48 Haber Ajansı

Seçim, sandık - Arşiv - 48 Haber Ajansı

Nerde, ne zaman oy kullanılacak

CHP'nin Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi adaylarının belirlenmesi için yapılacak ön seçime 47 adayın gireceği bildirildi.

Ön seçim ya da parti içi aday yoklaması 4 Şubat Pazar günü saat 08:00 - 17:00 arasında Herodot Kültür Merkezi’nde yapılacak. Partiden konuyla iglili yayınlanan çağrı şu şekilde;

4 Şubat 2024 Pazar günü saat 08:00- 17:00 arasında Konacık Herodot Kültür Merkezinde Meclis üyesi Aday seçimi yapılacaktır. Tüm üyelerimizin oy kullanabileceği demokrasi şölenimize katılımınız önemlidir. Oy pusulalarında en az 7, en fazla 14 aday seçimi yapabileceksiniz. İlçe yönetimi tarafından hazırlanan mühürlü oy pusulaları ve zarflar kullanılacaktır. Üyelerimize duyurulur. Sandığa girecek meclis üyelerimizin numaraları genelge gereği soyada göre B harfinden başlayarak numaralandırılmıştır.

2019 Muğla yerel seçim sonuçları için TIKLAYIN LÜTFEN;

https://www.gumuslukrehberi.com/2019-mugla-yerel-secim-sonuclari.html

Muğla Aile Hekimleri
TAG

CHP Bodrum ön seçim

CHP Bodrum Belediye meclisi üyesi adayları

Muğla politika haberleri