Muğla siyaset haberleri
HABER

Muğla'da CHP'nin "İLK" adayı belli oldu

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Dolgu değil doğru haber...

Muğla belediye haberleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 22.12.2023 - Bu anketleri "kim" ya da "kimler" yaptırıyor? / "Who" or "who" is commissioning these surveys?

Muğla'da CHP örgütü telefonlarla yapılan anketlerle çalkalanıyor? Öyle iddialar var ki, yenilir / yutulur gibi değil. Anketleri kim yaptırıyor? Neden sadece bazı aday adaylarının adı soruluyor? CHP genel merkezi, Muğla il merkezi, Bodrum ilçe merkezi neden açıklama yapmıyor? Peki ama neler oluyor?

Muğla'da CHP üyeleri ve partiye üye olsun, olmasın vatandaşlar iddialara göre telefonla aranıp "canlı" ankete katılmaları isteniyor. 0 312 alan kodlu numaralardan arayanlar iddialara göre çok sayıda aday adayı olmasına karşın hem Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı hem de ilçe belediye başkan adaylıkları için sadece bir kaç isim telaffuz ederek memnuniyet ve tercih anketi yapıyorlar.

Sosyal medya bir süredir bu iddialarla çalkalanırken, anketleri kim ya da kimlerin yaptırdığı, hangi firmaların anket yaptırdığı ya da yaptığı, neden çok sayıda aday adayı olmasına rağmen sadece 3'er veya 7'şer aday adayı adının oylamaya dahil edildiği konularında ne CHP genel merkezi ne CHP Muğla il yönetimi ne de CHP'nin 13 ilçesinin örgüt yönetimlerinden hiç bir açıklama gelmiyor.

Ancak Muğla'da CHP örgütleri bu anketler nedeniyle çalkalanıyor. Üstelik ön seçim ya da örgüt yoklaması yapılmayan ilde sadece Kavaklıdere ilçesindeki zaten tek aday adayının aday olarak açıklanması ve diğer 12 ilçe ile MBB adayının adının hala açıklanmaması da örgütdeki "neler oluyor" sorularını bu telefon anketleriyle birlikte giderek daha da artırıyor.

Kim bunlar?

İddialara göre Muğla'da ve Bodrum ilçesinde aranan seçmenlere canlı sorularla "Bodrum Belediyesi'nde ve Muğla Büyükşehir Belediyesi'nde belediye başkanı olarak kimi tercih etmek istedikleri" soruluyor. Ve tercihler için 3 ya da 7 isim sıralanıyor. Yine iddialara göre Bodrum için 23 aday adayı olmasına karşın sadece Ahmet Aras, Mustafa Saruhan ve Ali Öztürk’ün ismi tercih seçeneklerinde yer alıyor. İnsanlar da sosyal medya üzerinden yayınladıkları mesajlarla bu aramaların kim ya da kimler tarafından yaptırıldığını öğrenmek istiyorlar.

Barlas yine sözünü esirgemedi

Bunlara ilk örnek Bodrum'un tanınan ve sevilen simalarından Bodrum 1905 Galatasaraylılar Derneği kurucularından ve yönetim kurulu üyelerinden Nazif Barlas'tan geldi. Barlas, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda şunları soruyordu;

Nazif Barlas

Volkan İlgüz

CHP Bodrum belediye bakan adaylığı için çok uzun süredir çalışan, projeler geliştiren iş insanı Volkan İlgüz de anketlere sert tepki gösteren CHP Bodrum Belediye başkan aday adaylarından. İlgüz sosyal medya hesabından şunları yazdı;

Volkan İlgüz

Volkan İlgüz, CHP Bodrum Belediye Başkan aday adayı, 2023

"Özel bir anket firmasına ücreti karşılığında anket yaptırarak Ankara numarası ile aratarak algı yaratmaya çalışmak, adayı 3 ile daraltarak halkı yanıltmaya çalışmak demokrasi dışı bir harekettir."

"Manipülasyon yapılıyor"

Telefon anketleri rahatsızlığıyla ilgili olarak basın toplantısı düzenleyip, yüksek sesle kamuoyu önünde tepki gösteren bir isim de CHP'den Bodrum Belediye Başkan aday adayı olan Özay Kartal. Yayıncı, iş insanı, vakıf başkanı Özay Kartal, telefonlarla yapılan anketlerde 23 aday adayı bulunmasına rağmen sadece 3 aday adayının isminin sorulmasına tepki gösterdi. Kartal, yapılan anketleri, "manipülasyon" (yönlendirme, etkileme) olarak değerlendirdi.

Özay Kartal

Özay Kartal, CHP Bodrum Belediye Başkan aday adayı, 2023

CHP Bodrum İlçe örgütü çarşı binası önünde basın açıklaması düzenleyen Özay Kartal, anket çalışmalarının "kim tarafından yapıldığının bilinmediğini" vurguladı. Anket çalışmalarının, "Bodrum halkı üzerinde oynanan önemli bir manipülasyon ve Bodrum’da siyaseti dizayn etmenin çok çirkin bir oyunu" olduğunu iddia eden Özay Kartal şunları söyledi;

"Salı gününden itibaren karanlığın elleri Bodrum’un demokrasi şölenine uzandı. Bodrum’da yüz binlerce insanın telefonu arandı ve 21 tane birbirinden değerli insanın üstü çizilerek sadece 3 kişinin ismi soruldu. Karanlık güçlerin eli, sermayenin eli, Bodrum’u yağmalamak isteyenlerin eli, Bodrum’un rantını Bodrum halkına değil kendi ceplerine koymak isteyenlerin eli Bodrum’un üzerine uzandı. Yüzbinlerce insan Bodrum’un sadece 3 adayı olduğuna inandırılmaya çalışıldı. CHP kasetlerle, anket manipülasyonlarıyla, şekil verilecek, idare edilecek ve yönlendirilecek bir parti değildir. Biz, buradayız. Adaylar kendi hakkını koruyacak güçtedir."

Özay Kartal, CHP Bodrum Belediye Başkan aday adayı, 2023

Özay KArtal, CHP Bodrum Belediye Başkan aday adayı, 2023

CHP'li aday anketlerini CHP yaptırmıyormuş!..

Aynı zamanda Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (ACADEMIA) Yönetim Kurulu Başkanı da olan CHP Bodrum Belediye Başkan aday adayı Özay Kartal, "anketlerin CHP genel merkezi tarafından yaptırılmadığını" söyledi. Kartal'ın açıklamasının bundan sonraki kısmı daha da ilginç;

"Bu manipülasyon anketin ortaya çıkmasından sonra Muğla İl Örgütümüzün sekreteri bu anketin CHP tarafından yapılmadığını belirtmiştir. Aynı şekilde ilçe başkanımız da CHP Genel Merkezimizle Yerel Yönetimlerden Sorumlu Gökhan Zeybek ile görüşerek bu anketin Genel Merkezimizle hiçbir ilgisinin olmadığını öğrenmiştir. Dolayısıyla ortaya şöyle bir soru çıkıyor. Bodrum’u kim dizayn etmeye çalışıyor? Bodrum’da kim kendi istediği adayı getirmek istiyor? Biz bu oyunu reddediyoruz. Bertaraf edeceğiz, onlara Bodrum’u bırakmayacağız."

Genel merkez, il ve ilçelerden açıklama yok

Sosyal medyada yazılıp çizilen iddialar ve CHP aday adaylarının açıklamalarına karşın şu ana kadar ne CHP genel merkezinden ne CHP Muğla il örgütünden ne de CHP Bodrum ilçe örgütünden hiç bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak Özay Kartal'ın iddiaları ciddi. Ne diyor Kartal;

* Muğla İl Örgütümüzün sekreteri bu anketin CHP tarafından yapılmadığını belirtmiştir.

* İlçe başkanımız da CHP Genel Merkezimizle Yerel Yönetimlerden Sorumlu Gökhan Zeybek ile görüşerek bu anketin Genel Merkezimizle hiçbir ilgisinin olmadığını öğrenmiştir.

Peki ama kim bunlar? İşte örgüt ve parti üyeleri bu soruların yanıtlarını arıyor? Bu anketleri kim ya da kimler yaptırıyor ve amaçları ne?

Yanıt gelirse haber yapmak, soru sormak olduğu kadar bizim görevimiz ve sorumluluğumuzdur.

Özay Kartal, Tuna Işın (Soldan sağa), 2023 Aralık

Özay Kartal, Tuna Işın (Soldan sağa), 2023 Aralık

Arşivden notlar;

Haber sitesi kapatılmıştı

Özay Kartal'ın sahibi olduğu "Bodrum Haber Merkezi" adlı internet sitesinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras veiş insanı Levent Arkan hakkında çeşitli iddialar içeren haber yer almıştı. Bu iddiaların yayınlanmasının ardından Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras çok sert tepki göstererek açıklamalar yapmış ardından da Aras'ın avukatı Esra Hasanoğlu Kazmaz tarafından erişim engeli talebinde bulunulmuş ve mahkeme haber ve iddiaların yayınlandığı siteye erişimin engellenmesi kararı almıştı.

Özay Kartal kimdir?

1971 yılında Sivas’ta doğdu. 2013 yılında CHP üyesi olan Özay Kartal Bodrum Belediyesi'nde çeşitli yıllarda danışmanlık görevlerinde bulundu ve projeler hazırladı. Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (ACADEMIA) Yönetim Kurulu Başkanı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Churchill House School Of English İngilizce eğitimi aldı. Bodrum Caria News turizm gazetesi ve Bodrum Caria Homes dergisinin yayıncılığını yapıyor. 1993 yılından bu yana Bodrum'da turizm, reklamcılık ve yayıncılık sektöründe firma sahibi.

2019 Muğla yerel seçim sonuçları için TIKLAYIN LÜTFEN;

https://www.gumuslukrehberi.com/2019-mugla-yerel-secim-sonuclari.html

Muğla Aile Hekimleri
TAG

CHP Belediye başkan aday adayları

CHP

Muğla politika haberleri