Muğla siyaset haberleri
HABER

BODRUM STK'lardan milletvekili açıklaması

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

STK'lar listelerde 1. sırada Bodrum adayı istedi

Muğla belediye haberleri


48 Haber Ajansı (48HA) - 07.04.2023 / Bodrum STK'lardan milletvekili açıklaması

Bodrum’daki oda ve STK başkanları, siyasi partilere çağrıda bulunarak Bodrum’dan birinci sıra milletvekili istediler.

Bodrum Ticaret Odası’nda(BODTO) düzenlenen toplantıda BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı, TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Akdoğan, Bodrum Esnaf ve Sanayici İşinsanları Derneği Başkanı Neslihan Nazlıoğlu, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz ve Denizciler Derneği Başkan Yardımcısı Semra Bilgili, yaptıkları açıklamada Muğla’nın hem nüfus bakımından hem de ekonomi bakımından en büyük ilçesi olan Bodrum’dan birinci sırada milletvekili çıkarılmasını istediler.

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum’la ilgili rakamsal bilgiler de paylaşarak şu ifadelere yer verdi;

Bodrum sivil toplum kuruluşları olarak bugün yapacağımız basın açıklaması, Muğla’da seçime girecek siyasi partilere önemli bir hatırlatma olarak dikkate alınmalıdır. Bodrum artık küçük bir sahil kasabası sınıfından yıllar önce çıkmış, Muğla’nın en büyük ilçesi olmuştur. Fakat bu büyüklük Menteşe milliyetçileri ve Ankara tarafından doğru algılanamamaktadır. Biz sivil toplum kuruluşları olarak Bodrum’un büyüklüğünü rakamlarla anlatmak istiyoruz.

Bodrum’un potansiyelini göstermek ve seçime girecek siyasi partilere Bodrum’un rakamsal rehberini aktarmak, bu sebeple bugün tüm sivil toplum kuruluşlarımızın katılımıyla bir basın açıklaması ihtiyacı doğmuştur. Bir siyasi parti için en önemli seçim faktörü nüfus ve seçmen sayısıdır. Bu rakamlar Muğla ölçeğinde en fazla Bodrum’dadır.

Sizlere bazı rakamlar vereceğiz. 2019 seçimlerinde Muğla’mızın Nüfusu 967 bin 487 iken seçmen sayısı 726 bin123’tür. 13 ilçe içinde Bodrum 175 bin 435 nüfusuyla ve 129 bin 104 seçmen sayısıyla en çok nüfusa ve seçmen sayısına sahip olmasına rağmen Ankara’da temsil edilememiştir. 2022 yılında Muğla’nın nüfusu 1 milyon 48 bin 185 olurken Bodrum’un Nüfusu 192 bin 964’tür. Muğla il genelinin nüfus artış hızı yüzde 8 olurken Bodrum’da bu rakam yüzde 10’lara çıkmaktadır. Seçmen sayısını oranladığımızda Bodrumlu seçmen sayısı 145bin seviyesine çıkarak Muğla’da en önemli oya sahip ilk ilçe olmuştur.

Muğla İlinin en yoğun nüfusa sahip ilçesi Bodrum’dur. İl genelinin yüzde18,41’i Bodrum’da yaşamaktadır. Muğla İlinin su ve elektrik abonesinin yüzde18’i Bodrum’dadır. En çok abone sayısı Bodrum’dadır. Muğla İlinin toplam su ve elektrik tüketiminin yüzde36,5’u Bodrum’dadır. Muğla İlinin toplam mükellef sayısının yüzde24’ü Bodrum olup, İl genelinin vergi gelirleri tahakkuk toplamının yüzde31’i, tahsilat toplamının yüzde 27’si Bodrum’da gerçekleşmektedir. En çok vergi gelirine sahip ilçe Bodrum olup, ülke genelinde vergi gelirleri sıralamasında 42. Sıradadır.

İl genelinde kadın istihdamının en yoğun olduğu ilçe Bodrum olup, il genelinin toplam yüzde 28’ si Bodrum’da istihdam edilmektedir. İstihdam kapasitesinin en yüksek olduğu ilçe Bodrum’dur. Yaz aylarında istihdam oranı yıl ortalamasının 2 katına çıkmaktadır. İl genelindeki banka şubelerinin toplamına göre Bodrum yüzde34’üne sahiptir. En çok Banka Şubesi Bodrum’dadır. Muğla genelinde 178 banka şubesinin 61’ü Bodrum’dadır. Muğla genelindeki toplam işletme sayısının yüzde 30’u Bodrum’dadır. En çok işletme Bodrum’dadır. Muğla genelindeki marinaların yat kapasitesinin yüzde80’i Bodrum’dadır. Muğla’yı ziyaret eden yabancı turistlerin yüzde 40’ı Bodrum’a gelmektedir. Muğla genelindeki turizm tesislerinin yüzde 45’i Bodrum’dadır. En çok tesis Bodrum’da bulunmaktadır. Muğla genelindeki toplam avukatların yüzde28’i Bodrum’dadır. En çok avukat Bodrum’dadır. Muğla İlindeki toplam TAPDK ruhsatı en çok Bodrum’da olup, genelin yüzde 29’u Bodrumdadır.

Tüm bu sayısal verilerle doğru temsil ve yönetim ilkesinden hareketle Muğla’da seçime girecek tüm siyasi partilerin ilk sıra adaylarının Bodrumlu adaylardan seçilmesini talep ediyoruz. Bu konu Bodrum’un doğru yönetilmesi, daha rekabet edebilir hale gelmesi açısından oldukça önemlidir. Bodrum sivil toplum kuruluşları olarak, tüm Bodrumluların ortak sesi olarak 1957 yılında Zeyyat Mandalinci ve 1987 yılında Musa Gökbel’den sonra Bodrumlu hiçbir aday Ankara’da Bodrum’u temsil edememiştir.

Daha iyi temsil edilmek Bodrumlunun da hakkı. Ekonomik ve sosyal hayata bu denli katkısı olan bir ilçenin siyasi emeller uğruna kaderine terkedilmesi hiçbir Bodrumlunun hayali değildir. Bodrum’un mutluluk veren bu atmosferinin Ankara’ya da taşınmasını, Bodrum’dan 1.sıra milletvekili adayı çıkarılması hep birlikte talep ediyoruz.

Kocadon’un ardından konuşma yapan oda ve STK başkanları, sorumluluk alanları ile ilgili rakamlar paylaşarak Bodrum’dan neden milletvekili istediklerini gerekçelerini anlattılar.

Bodrum Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Başeymez de Bodrum’un sorunlarını yakında tanıyan Bodrumlu ya da Bodrum’da uzun süre yaşamış bir milletvekili istediklerini belirterek yapılacak seçimlerin Bodrum için büyük önem arz ettiğine işaret etti. Erdoğan, “Bodrum ekonomisinin mihenk taşı turizmdir” diyerek bu alandaki sorunları iyi bilen bir vekile ihtiyaç olduğuna değindi.

İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç ise, denizciler olarak denizden kıyıya bambaşka bir gözle baktıklarını belirterek bölgede 6 marina ile 3 bin yat bağlama kapasitesine sahip olduklarının altını çizdi. “Bodrum bir balıkçı kasabasından dünyanın en büyük ticari ahşap yat filosunun olduğu bu bölgede yat imalatımızın Avrupa pazarı ile rekabet edebilir hale geldiği bu noktada ben de değerli Başkanlarım gibi Bodrum’un ne kadar ülke ekonomisine katkı sağladığına dikkati çekmek istiyorum” diyen Dinç, 600’ün üzerine ticari yat ile 7 binden fazla kişinin konaklayabileceği bir kapasiteye sahip olduklarını açıkladı. DTO Bodrum Şube Başkanı 32 tersanede 20 bine yakın istihdam sağlandığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

Geçen yıl ilçemize 150’ye yakın kurvaziyer gemi geldi ve 145 bin 646 yabancı yolcu yarımadamızı ziyaret etti. Ülke ekonomimize bu kadar katma değer sağlayan ilçemizin Ankara’da temsil edilmesi Oda Başkanları olarak hepimizin talebidir.

Hasan Kablı

Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı

Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı ise ulaşım sektörü açısında Bodrum’u değerlendirerek ilçede 141 oto galeri, 28 otopark, 13 iş makinesi, 202 kamyon, 772 taksi, 980 şoför olduğunu açıkladı. Şoförler Odası olarak üyelerinin büyük mağduriyetler yaşadığının altını çizen Kablı hangi partiden olursa olsun Bodrum’un Ankara’da bir milletvekili temsiline ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Yüksel Aslan

TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan

TÜRSAB Bodrum BTK Başkanı Yüksel Aslan, “Muğla’dan turizmci vekil istiyoruz” derken turizmci bir vekilin Bodrum için büyük avantaj yaratacağına parmak bastı. Aslan, bünyelerinde 273 acente olduğunu ve 1000’den fazla VIP araç sayısı olduğunu söyleyerek Dünya’da en fazla marka zincir otel sayısının da yine Bodrum’da olduğunu hatırlattı.

Bodrum Esnaf ve Sanayici İşinsanları Derneği Başkanı Neslihan Nazlıoğlu

Bodrum Esnaf ve Sanayici İşinsanları Derneği Başkanı Neslihan Nazlıoğlu

BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu basın toplantısında şunlara dikkat çekti:

32 yıldır Ankara’da temsil edilemeyen çok hızlı ve plansız büyüyen bir Bodrum var. Hayalimiz bölgeye hakim bir kadın ve bir erkek milletvekili olmasıdır. Bu konuda BESIAD olarak lobi faaliyetlerimizi yaptık ve bugün burada Bodrum olarak bir araya gelmek çok gurur verici. Ortak sorunlarımız için birlikte haykırmak çok önemli. Biz bölgeyi iyi bilen, sorunları doğru tespit edebilen Atatürkçü ve cumhuriyetçi milletvekili istiyoruz.

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Akdoğan

Bodrum Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Akdoğan

Bodrum SMMMO Başkanı Mehmet Akdoğan ise Bodrum’a birçok yatırımın Ankara’da temsil edildiği dönemlerde yapıldığına dikkati çekerken, siyasette daha fazla yanlış yapmadan Bodrum ‘un temsili için birlik beraberlik göstermek gerektiğine değindi. “Bugüne kadar hep aday adayları birbirinin önünü kesmiştir" diyen Akdoğan, önümüzdeki seçimlerin bir şans olduğuna vurgu yaptı. “420 üyemiz var bunların 3’ü milletvekili aday adayı” diyen Akdoğan Bodrum’un vergi mükellefi ve sigortalı işyeri olarak Muğla’nın en büyük ilçesi olduğunun da altını çizdi.

BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, “Seçmenler lütfen sesimizi duysun, demokratik olarak karar verecek olan onlardır” diyerek turizm tesisi bakımından en çok tesise sahip Bodrum’un Ankara’da temsilinin önemini yineledi.

Denizciler Derneği Başkan Yardımcısı Semra Bilgili

Denizciler Derneği Başkan Yardımcısı Semra Bilgili

Bodrum Denizciler Derneği Başkan Yardımcısı Semra Bilgili de Bodrumlu bir vekil istediklerini belirterek “Bodrum’un denizini, koylarını, kültürü yakından tanıyan bir vekile ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Görsellerin tammaı BODTO'dan alıntıdır.
Muğla Aile Hekimleri

TAGS;

Bodrum STK'lar

28. dönem milletvekili seçimleri

Muğla politika haberleri