Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Dolgu değil doğru haber...

Muğla belediye haberleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 08.10.2023 - CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı seçimini İmamoğlu'nun desteklediği değişimcilerin adayı Özgür Çelik kazandı. İmamoğlu diğer aday Canpolat için, "Yalanlarında boğulsunlar" dedi.

CHP 38. İstanbul İl Kongresi'nin kazananı belli oldu. Resmi sonuca göre bir diğer il başkanı adayı eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat 310 oy alırken Özgür Çelik 342 oy ile İl Başkanlığı yarışını kazandı.

Özgür Çelik, Cemal Canpolat

Özgür Çelik, Cemal Canpolat - 48 Haber Ajansı

İl Başkanı seçilen Özgür Çelik'in destekçileri salonu sloganlar ile inletti. Sevinen delegeler "Türkiye'nin gururu İmamoğlu" ve "Özgür Başkan", "Gençlik inandı gençlik kazandı" sloganları attı.

Resmi sonuçların açıklanmasından yaklaşık yarım saat önce sloganlar ve marşlar eşliğinde kutlamalara başlayan Özgür Çelik destekçileri resmi sonuçlar açıklanana dek salondan ayrılmadı.

Özgür Çelik - Ekrem İmamoğlu

Özgür Çelik - Ekrem İmamoğlu - 48 Haber Ajansı

Resmi sonuçların ardından açıklama yapan Özgür Çelik, şunları kaydetti:

"Demokratik biçimde yarıştığımız sayın Cemal Canpolat buradaysa kendisini kürsüye davet etmek istiyorum, henüz görevi devralmadık İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu buradaysa kendisini davet ediyorum. Yol arkadaşlarım, Anadolu'nun dört bir yanından hem partililerimiz hem yurttaşlarımız kongremizi takip etmek üzere buraya geldiler. Hepsine sonsuz ve yürekten teşekkürler. Tarihi bir kongreyi gerçekleştirirken erken saatlerden beri burada olan örgütümüze teşekkür ediyorum.

CHP kongrelerinin kaybedeni olmaz biz burada sizlerle birlikte bu salondan çıkacağız. Bu bir zafer konuşması değil, biz zafer konuşmasını İstanbul'u yeniden kazandığımızda, Türkiye'yi kazandığımızda gerçekleştireceğiz.

Yarın basında CHP kongresi tartışacaklara sesleniyorum lider sopasıyla il başkanı belirleyenleri tartışın. Bugün burada yapılan eleştirilerin hepsini alıp yoğurup yol haritası belirleyeceğiz. Kongrenin heyecanıyla sarf edilmemesi gereken sözler de söylendi. Ancak biz tüm örgütümüzle kucaklaşmaya hazırız. İlk gideceğim yer orta tribünden diğer adayın lehine slogan atan ilçedir. İstanbul'da artık eşitlikçi bir yönetim anlayışı var. 39 ilçe başkanına eşit davranan bir mücadeleyi gerçekleştireceğiz. İstanbul'dan bir kıvılcımı çakarsak bu umut Türkiye'ye ışık olur demiştik. Birleşe birleşe kazanacağız.

8 yaşında bir çift lastik ayakkabı ile geldiğim bu şehirde bugün CHP'nin en önemli makamlarından birine beni layık gören örgütümüze teşekkür ediyorum. Çok gururluyum. Bir emekçinin çocuğu bu ülkede il başkanı, belediye başkanı olabiliyorsa bunu demokrasiye, cumhuriyete, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz."

İmamoğlu'ndan Canpolat'a sert tepki

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Kongresi'nde kendisini eleştiren ve suçlamalarda bulunan başkan adayı Cemal Canpolat'a tepki gösterdi.

Kongrede konuşan Cemal Canpolat, "Belediye başkanı olduktan sonra CHP örgütünü dışarıda bırakmayı kabul edemiyorum. CHP'lilerin başka partiler üzerinden işe girmesini içime sindiremiyorum. CHP'den istifa edip İYİ Parti üzerinden işe girme dönemi pazar gününden itibaren bitecektir. Sağ siyasetle belediyecilik olmaz. AKP'nin devşirme kadrolarıyla belediyecilik yapamazsınız. İYİ Parti kadrolarıyla solcu belediyecilik yapamazsınız" demişti.

Canpolat'ın konuşmasının ardından Ekrem İmamoğlu salondan ayrıldı.

"Yalanlarında boğulsunlar"

Oy kullanmak için tekrar Haliç Kongre Merkezi'ne gelen İmamoğlu, partililerle konuşurken, "Çok çirkinleştirdiler, çok yalan konuştular. O yalanlarında boğulsunlar ama biz tertemiz yürüyeceğiz" dedi. 

CHP İstanbul 38. Olağan il kongresi

CHP İstanbul 38. Olağan il kongresi - 48 Haber Ajansı

Muğla Aile Hekimleri
TAGS

CHP 38. İstanbul İl Kongresi

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik

Muğla politika haberleri