Muğla siyaset haberleri
HABER

AK Parti 4. Olağanüstü Kongresi

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Dolgu değil doğru haber...

Muğla belediye haberleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 07.10.2023 - Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 4. Olağanüstü Kongresi Ankara'da yapıldı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden genel başkan seçildi. MKYK üyeleri de belli oldu.

AK Parti 4. Olağanüstü Kongresi bugün Ankara'da başladı. Ankara Spor Salonu'ndaki kongreye 3 Cumhurbaşkanı, 27 ülkeden siyasi parti temsilcileri, 127 büyükelçi ile 150 sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılacak. Kongreye 10 siyasi parti de davet edildi.

Katılan yabancı temsilciler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Jelka Sviyanoviç ve Özbekistan Devleti Ali Meclis Başkanı Nuriddin İsmoilov da iştirak etti.

Kongrede Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Birleşik Krallık, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çin, Ekvador Ginesi, Fas, Filistin, Gambiya, Gürcistan, Irak, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Kuzey Makedonya, Libya, Macaristan, Maldivler, Moğolistan, Pakistan, Rusya, Sırbistan ve Türkmenistan'dan 200 siyasi parti temsilcileri yer aldı.

Ankara'da görev alan büyükelçilerin de katıldı kongrede Almanya, ABD, Belçika, İngiltere ve KKTC AK Parti yurt dışı temsilcileri ile Uluslararası Demokratlar Birliği temsilcileri de de katıldı.

Katılan siyasi partiler

Kongreye davet edilen siyasi partilerin temsilcileri, salonda bulunan özel bölümden kongreyi takip etti. Kongreye, Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih Narlı ve Ankara İl Başkanı Hakan Ural, Büyük Birlik Partisi Genel Sekreteri Üzeyir Tunç ile Genel Başkan Yardımcıları Tevfik Eren ve Dilek Keskin, CHP Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Genç Osman Killik, Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcıları Hasan Erçelebi ile Ejder Onursal, Hür Dava Partisi Genel Sekreteri Şehzade Demir ile Genel Başkan Yardımcısı Serkan Ramanlı, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Sedat Aksakallı ile Burak Akburak, MHP Genel Başkan Yardımcıları Filiz Kılıç ve İsmail Özdemir, Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı ile Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcıları Doğan Bekin, Mehmet Fatih Uğurlu ile Cengiz Zor katıldı.

AK Parti'nin yerel seçim hazırlıklarının da başlatılacağı kongrede "Türkiye Yüzyılı" vurgusu ön plana çıkartıldı. Ankara Spor Salonu, "Türkiye Yüzyılı için hep yeni, hep ileri" ile "Cumhuriyetin yüz akı, Türkiye'nin ortak aklı" sloganlarının yazılı olduğu afişlerle donatıldı."

Konser de var

Salona giremeyenler de kongreyi dışarıda kurulan dev ekranlardan takip edebiliyor. Kongre salonunda davetliler, partililer ve gazeteciler için ayrı platformlar kuruldu. Salonun orta bölümünde Parti kurucuları, MYK ve MKYK üyeleri, parti kurul üyeleri, TBMM Başkan Vekili, TBMM Grup Başkanı ve vekilleri, eski TBMM başkanları, eski bakanlar, Genel Merkez Kadın ve Gençlik kolları üyeleri ile davetliler için oturma düzeni oluşturuldu.

Kongrede, Azerbaycanlı şarkıcı Azerin bir konser verecek. Azerin, AK Parti İstanbul milletvekili sanatçı Yücel Arzen ile düet de yapacak.

CUmhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EMine Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - 48 Haber Ajansı

MKYK ve MYK belli olacak

Parti yönetiminin yeniden belirleneceği kongrede genel başkan seçimi de yapılacak. Vumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı AK Parti Genel Başkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan tek aday. Kongrede, 75 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun da (MKYK) büyük oranda değişeği belirtiliyor. Kongrede, AK Parti MKYK'nın yeni üyeleri belirlenecek. Partinin A Takımı olan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ise, MKYK üyelerinden oluşturulacak.

Erdoğan salon dışında

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 Ekim 2023 günü AK Parti Genel Merkezi'ne giderek kongre delegelerinin kartlarının verildiği fuaye alanında kongre kartını teslim aldı. AK Parti Genel Başkanvekilleri Binali Yıldırım ve Efkan Ala ile genel başkan yardımcılarının karşıladığı Erdoğan delege kartını aldıktan sonra, "hayırlı olsun" dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 4. Olağanüstü Kongresi'nin yapılacağı Ankara Spor Salonu'na bugün sabah eşi Emine Erdoğan’la birlikte geldi. Salonun dışında büyük coşku ve alkışlarla karşılanan Erdoğan salona giremeyenlere hitap etti. Erdoğan'ın konuşması dev ekranlarla salon içindekilere de aktarıldı. Erdoğan'la birlikte alana gelen eşi Emine Erdoğan'ın kurultay giriş kartını boynuna asması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emine Erdoğan - AK Parti 4. Olağanüstü Kongresi - 48 Haber Ajansı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emine Erdoğan - AK Parti 4. Olağanüstü Kongresi - 48 Haber Ajansı

Yerel seçim startı

Salon dışındakilere hitap eden Erdoğan 31 Mart yerel seçimlerine vurgu yaparak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan özetle şunları söyledi;

"Sorumluluğumuzun sadece kendimize ve partimize değil 85 milyonun tamamnına olduğunun bilinciyle çalışmalarımıza devam etmemiz gerekiyor. Rehavete asla kapılmayacağız. Bunun için çalınmadık tek bir kapı, kalbine girmediğimiz tek bir insan bırakmadan koşacağız. Her gün bir önceki günden daha fazla çalışarak 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlere hazırlacağız.

Sizlerin vasıtası ile 85 milyon vatandaşımızın her birine selamlarımı iletiyorum. Bugün TÜrkiye Yüzyılı için istisnai bir gün. Bugün AK Parti için müstesna bir gün. Bugün partimizin 4. olağan kongresini gerçekleştireceğiz. Yeni bir döneme yepyeni bir heyecanla merhaba diyeceğiz. Türkiye Yüzyılının siyasette öncü olacak kurmay kadroyu delegelerimizin oylarıyla belirleyeceğiz. Yeni seslerle yeni yüzlerle partimizi daha da güçlendireceğiz.

Bizim kongrelerimizde sandalyeler havalarda uçuşmaz. Kongrelerimizi hep kardeşlik havasında icra ettik. 14 ve 28 mayıs seçimlerini AK Parti ve cumhur ittifakı olarak büyük bir zaferle başardık. Böylece 17. seçim zaferimize imza atmış olduk.

hanet edenler oldu. Onlar yoluna, biz de yolumuza. Onlar burada da dikiş tutturamayacaklar. Her 2 seçimde de destek ve dualarını esirgemeyen aziz miletmize teşekkür ediyorum. Yurtdışında yaşayan gurbetçi kardeşlerime özellikle teşekkürlerimi sunuyorum.

AK Parti 4. Olağanüstü Kongresi 3

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 4. Olağanüstü Kongresi - 48 Haber Ajansı

Seçimlerle birlikte cumhur ittifakı ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi milletimizden bir kez daha onay aldı. 6'lı masa dediler, 16'lı masa dediler, 116'lı masa dediler. Bak şimdi o masadan parlamentoda kimse var mı? Başkanlarının parlamentoda olmadığı 6'lı masa. Evelalah cumhur ittifakı parlamentoda. Türkiye Yüzyılı'nın inşası için kaldığımız yerden çalışmaya başladık. Bizi yıldırmak isteyenlere aldırmıyoruz. Aba altından sopa gösterenlere pirim vermiyoruz. Türkiye'nin çıkarları ve güvenliği neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan asla geri durmuyoruz. Türkiye Yüzyılı'nı gerçeğe dönüştürmek için tüm enerjimizle birikimimizle çalışmayı sürdüroyuruz.

AK Parti olarak bizler büyük bir aileyiz. Ailenin kutsiyetine inanmış bir aileyiz. Bu dava ülkeye ve millete hizmet davasıdır. Bu dava evlatlarımız güçlü bir Türkiye bırakma davasıdır. Şehitlerimizin emaneti olan bu davayı hakkıyla taşıyıp bizden sonrakilere en güzel şekilde devretmek bizim görevimizdir.

Bizim her başarımızın milletimizin başarısıdır. AK Parti ve cumhur ittifakı olarak ne kadar güçlü olursak, Türkiye'de o kadar güvenli olarak önüne bakacaktır. Sorumluluğumuzun sadece kendimize ve partimize değil 85 milyonun tamamnına olduğunun bilinciyle çalışmalarımıza devam etmemiz gerekiyor. Rehavete asla kapılmayacağız. Bunun için çalınmadık tek bir kapı, kalbine girmediğimiz tek bir insan bırakmadan koşacağız. Her gün bir önceki günden daha fazla çalışarak 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlere hazırlacağız. 28 Mayıs'ta olduğu gibi 31 Mart'ta sandıktan zaferle çıkacağız."

Erdoğan salonda

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 4 Olağanüstü Kongresi

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 4 Olağanüstü Kongresi

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, salona gelişi esnasında "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısı seslendirildi. Daha sonra "Bizler", "Yüzler", "Sözler" ve "İzler" başlıklı AK Parti icraatları ve Türkiye Yüzyılı'nın anlatıldığı video izletildi.

Başkanlık Divanı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 4. Olağanüstü Kongresi'nde Başkanlık Divanı şu isimlerden oluştu;

Başkan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Başkan Yardımcısı AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Özlem Zengin, üye AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, üye Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, üye Bayburt İl Başkanı Hacı Ali Polat, üye AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir ile üye AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan.

Salondakilere hitap etti

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 4 Olağanüstü Kongresi 2

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 4 Olağanüstü Kongresi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Cumhurla Cumhuriyet’in arasındaki duvarları yıktığımız gibi, Cumhuriyeti gerçek demokrasiyle kucaklaştıracak sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasayı inşallah ülkemize kazandıracağız” dedi.

Oy Kullanımı başladı

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde delegelerin oy verme işlemi devam ediyor.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 4 Olağanüstü Kongresi 3

AK Parti 4 Olağanüstü Kongresi, Ankara Spor Salonu

Oy kullanımı bitti

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan delegelerin yolarıyla yeniden AK Parti Genel Başkanı seçildi. MKYK belli oldu, YİK ve MYK daha sonra açıklanacak.

Erdoğan partililere teşekkür konuşması yaptı. Ve yerels eçim startını da vererek çalışmalara kapı kapı başlanmasını istedi.

Gelişmeleri yerinden canlı aktarmayı sürdüreceğiz

Muğla Aile Hekimleri
TAGS

AK Parti 4. Olağanüstü Kongresi

AK Parti kongre

Muğla politika haberleri