Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Muğla İl Başkanı Zekican Balcı

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Dolgu değil doğru haber...

Muğla belediye haberleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 01.10.2023 - 38. CHP Muğla İl Başkanlığı Kongresi'ni değişimcilerin destek verdiği Mavi Liste'nin başkan adayı Zekican Balcı ve listesi kazandı.

38. CHP Muğla İl Başkanlığı Kongresi'nde 2 aday yarıştı. Mevcut il başkanı Hüseyin Erol "Kırmızı Liste", CHP Marmaris ilçe Başkanı Zekican Balcı da "Mavi Liste" ile seçimlere girdi. Sayım sonucunda Balcı 333 oyla CHP'nin yeni Muğla İl Başkanı olurken Erol'a 271 oy çıktı.

CHP Muğla İl Başkanı, il yönetim kurulu üyeleri ve 14 kurultay delegesinin belirleneceği kongrede Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Başkanlık Divanı seçimi yapıldı. Divan başkanlığına CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın seçildi.

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı
CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı

Kongreyi kazanan ekip

Zekican Balcı

CHP Muğla İl Başkanı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP Marmaris ilçe Başkanı Zekican Balcı'nın başkan adayı olduğu kongreyi 333 delegenin oyuyla kazanan ve değişimcilerin destek verdiği "Mavi Liste" şu isimlerden oluştu;

Adil Kara, Ali Alper, Bekir Perçin, Berrin Naz, Birol İçöz, Dilay Uçar, Ecem Kaya Demircan, Ender Taşören, Goncagül Işıktekin, Gökhan Türker, Görkem Tarhan, İbrahim Turhan, İnan Gök, Kamil Ayhan Öner, Kemal Karadeniz, Koray Yerli, Mehmet BArut, Mustafa Yılmaz, Müge Yenisay, Önder Öztemiz, R. Murat Özbir, Umut Sivas, Uzay Kocabaş, Yağmur Türkel.

CHP MUĞLA İL YÖNETİM KURULU DETAYLI LİSTE SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Kongreyi kaybeden ekip

Eski CHP Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol

Eski CHP Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kongrede 271 delegenin oyunu alan eski il başkanı Hüseyin Erol'un başkan adayı olduğu "Kırmızı Liste" de şu isimler yer aldı;

Duygu Çakmak Bişen (Avukat), Ramazan Pehlivan (İş insanı), Pelin Özbozdağ (Turizimci), Arzu Fidan (Uzman istatikçöi), Mert Okul (Avukat), Erol Kömürcü (Emekli), Burak Eryılmaz (İşçi), Ali Şatıroğlu (Esnaf), Halil KArapınar (Turizimci), Ali Arlı (Turizimci), Cesur Öncel (Esnaf), Halil Doğan Kanber (Ziraat mühendisi), İbrahim İlhan (Esnaf), Gül Yaşar Ünver (Bankcı), Feriştah Atasever Kaşıkcı (Büro memuru), Nurtekin Aran (Emekli), Belma Ünal (Avukat), Ece Ordukan (Harita mühendisi), Simge Arpat (İktisatçı), Aylin Akar (İşletme mezunu), Özge Topal (Maden mühendisi), Mehmet Gültekin (Eczacı), Selçuk Yılmaz (Emekli), Bülent Selçuk (Emekli)

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı 2

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı

Oy kullanımı başladı

CHP'nin 38.'ci Muğla İl Kongresinde CHP Muğla Milletvekilleri Cumhur Uzun ve Gizem Özcan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, önceki dönem milletvekilleri, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, , CHP'li ilçe belediye başkanları, CHP Muğla ilçe başkanları, yönetim kurulu üyeleri, delegeler, kadın ve gençlik kolları başkanları, mahalle temsilcileri ile partililer katıldı.

Konuşmaların ardından aaat 18:00 civarında oy kullanma işlemi başladı. İl Başkanı, il yönetim kurulu ve 14 kurultay delegesinin belirleneceği kongrede mevcut il başkanı Hüseyin Erol kırmızı liste, rakibi Zekican Balcı ise mavi liste ile yarıştı. Saat 20:15 sırasında da sandıklar açılarak oy sayımına geçildi. Oy sayımı 21:45 civarı bitti.

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı 3

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı

Divan Başkanı Akın'ın açıklamaları

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Muğla İl Kongresi’nde oylama öncesi, "Bugün itibariyla 182 gün kaldığını unutmadan tam bir birlik beraberlik içerisinde hem Muğla Büyükşehir Belediyemizi hem de Muğla’da ki tüm belediyeleri almak için var gücümüzle çalışacağız" dedi.

Ahmet Akın, şunları söyledi:

"Sizlerin huzurunda da söylemek isterim. Muğla'dayız Cumhuriyet’in beşiğindeyiz. Hakikaten her bir noktası güzelliklerle dolu cennet gibi bir bölgemizdeyiz. Bizler dava insanlarıyız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'İki büyük eserim var' diyerek ve birini Türkiye Cumhuriyeti ve diğerini de Cumhuriyet Halk Partisi diyerek bize büyük bir sorumluluk ve büyük bir dava yükledi ve biz bu sorumluluk bu inanç bu azim ve kararlılıkla bu davayı sürdürüyoruz. Asla ve asla kimsenin unutmaması lazım ki Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti ilelebet payidar kalacaktır ve her zaman büyük bir coşkuyla da temsiliyeti olacaktır. Aynı zamanda tabii önümüzde yerel seçimler var. Ben de yerel seçimlerden sorumlu genel başkan yardımcısıyım. Şunu söyleyeyim. Bir tarafdan kongrelerimiz devam ediyor bir taraftan bizler durdurak bilmeden yenel yönetimlere çalışıyoruz. Dün Şanlıurfa’daydık. Ondan önceki gün başka bir ilimizdeydik. Sayın Genel Başkanımız ile birlikte Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde 18 ili o bölgedeki illeri toplayarak ve şu andaki mevcut belediye sayımızı da bir hedef koyarak hedef 400 diyerek çalışmalarımıza başladık. Olması gereken şu, olması gereken, kongreler biter bitmez seçimlere bugün itibariyla 182 gün kaldığını unutmadan tam bir birlik beraberlik içerisinde hem Muğla Büyükşehir Belediyemizi hem de Muğla’da ki tüm belediyeleri almak için var gücümüzle çalışıcağız."

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı 4

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı

Hüseyin Erol'un açıklamaları

Eski CHP Muğla İl Başkanı ve Kırmız listenin başkan adayı Hüseyin Erol, oylama öncesi şunları söyledi;

"Bugün burada cumhuriyetimizin yüzüncü yılında hak, hukuk ve adalet için yılmadan mücadele eden tüm dostlarımızla bir aradayız. Yüzyıl önce nasıl emperyalizme direndiysek bugün yine Kuvayi milliye ruhuyla zulmün karşısında direnmeye devam ediyoruz. Bizler bu halkımızın zor günlerinde taşıdığımız sorumluluğun farkındayız. AKP iktidarı kendisine muhalif olarak gördüğü her ne varsa ona karşı savaşıyor. Hiçbir türlü tahammülleri yok. Kalemini satmayan gazetecilere tahammülü yok. Hakkını arayan işçilere tahammülleri yok. Ormanı için, suyu için direnen çiftçilere tahammülleri yok. Bitecek bir gün bu zulüm. Bir gün mutlaka geleceğiz. Sizden korkmuyoruz, korkmayacağız. Daha çok çalışacağız. Ocak ayından bu yana gecemi gündüzüme katarak azim ve kararlılıkla görevimi sürdürdüm. 6 Şubat’ta meydana gelen büyük depremde büyük savaş verdik çok uğraş verdik. AKP iktidarı yüzünden ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimde tüm ilçelerimizle olağanüstü bir gayret ile çalıştık. Yoğun bir süreci 8 ayda tamamladık. Günlerce ailemi çocuklarımı göremediğim zamanlar oldu. Ziyaretimize gelen ama buluşamadığımız insanlarda oldu. CHP İl Başkanlığını onurumla gururumla yaptım. Bu süreçte bana ailemin çocuklarımın haklarını helal etmesini istiyorum. Tüm ilçelerimizde yerel seçimi kazanabilmek için adil bir yönetim biçimiyle göreve tekrar gelmeye hazırız. Yapıcı düşünceye ve eleştiriye her zaman açık oldum ve açık olmaya devam edeceğiz. Şeffaf çözüm yollarıyla yapıcı olacağız. Küslüklere kutuplaşmalara son vereceğiz. Birbirimizi eksiğini tamamlayan kişiler olacağız."

Kemal Kılıçdaroğlu, Zekican Balcı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Muğla İl Başkanı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Zekican Balcı'nın açıklamaları

Mavi Liste'nin başkan adayı olarak kongereden akzanarak çıkan CHP Muğla yeni il başkanı Zekican Balcı oylama öncesi yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi;

Çok değerli yurt severle sizleri en içten duygularımla selamlıyorum. Bugün karşınıza çıkmanın heyecanı içerisindeyim çok teşekkür ederim. CHP’de kongre delegesi olmak bile çok büyük onurdur diyen bir dedenin torunu olarak CHP Muğla İl Başkanı adayı sıfatı olmanın kelimelerle tarif edemeyecek gururunu yaşıyorum. Başta dedem olmak üzere bu partiye hizmet etmiş tüm büyüklerimi rahmetle anıyorum. CHP gücünün farkına vardığı an kazanan Türkiye Cumhuriyeti olacaktır. Değerli yurttaşlarımız, 18 Eylül’de yaptığım toplantıda aday olma gerekçelerimi belirtmiştim. Muğla için mutlak bir değişimin ve yenilenmenin kaçınılmaz olduğu gerçeğini görmezden gelemezdim. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçları beklemek hayalcilikten öteye geçemez. Parti olarak seçimlerde aldığımız %36, milletvekilliğinde aldığımız %38’lik oy oranı asla kabul edilemez. Tüm Muğla örgütünü arkama alarak gerçek bir il başkanı olarak davranacağıma söz veriyorum. İlçe başkanlarımızla, kadın gençlik kollarımızın da katılacağı toplantılar gerçekleştireceğiz. Özellikle seçim dönemlerinde tüm imkanlarımızı seferber ederek ilçe başkanlarımızın maddi ve manevi yanında olacağız. Şeffaf, hesap verebilir bir yönetim modeliyle geleceğiz. İktidarın rant kapısı yaptığı cennet Muğla’mızı bu rantçılardan korumak için ne yapmak gerekiyorsa bir fazlasını yapacağız. Umut, sevgiden doğar. Size söz veriyorum. CHP Muğla ailesine sevgi ekip umut biçeceğiz. Değerli Muğla’mızın tüm kaderini belirleyecek kararlar il başkanlığımızda alınacak. Göreve geldiğimiz ilk hafta, önceki dönem il başkanlarımızdan ve önceki dönem milletvekillerimizden oluşacak bir danışma kurulu oluşturacağız ve onların tecrübelerinden yararlanacağız. Ne yaparsak halkımız için yapacağız. Bunun sözünü veriyorum."

Muğla Aile Hekimleri
TAGS

CHP Muğla il kongresi

CHP Muğla il kongresi 2023

Muğla politika haberleri