Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Muğla il kongresinde 2 aday

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Dolgu değil doğru haber...

Muğla belediye haberleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 28.09.2023 - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla il kongresi 2 adayın katılımıyla 1 Ekim Pazar günü yapılacak. Kongreye dair kulisler ve detaylar haberde...

CHP Muğla’da ilçe kongreleri tamamlandı. 13 ilçeden 7’sinde ilçe başkanları ve yönetimleri değişti. İlçe kongrelerinde ve öncesindeki delege seçimlerinde "Mavi" ve "Beyaz" listeler yarıştı. Beyaz listeler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen isimlerden oluşurken Mavi listeyi destekleyenler "değişimciler"den oluştu.

Muğla özelinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün delege, ilçe, il seçimleri, milletvekili adayları ve belediye başkan adayları seçimlerinde genel merkez nezdinde "belirleyiciliği" olduğunu iddia edenler farklı arayışlar içine girip var olduğunu iddia ettikleri "Menteşe hakimiyeti"ni kırmak için çalışmalar yaptılar ve sürdürüyorlar. Bu iddialar arasında gerçekleştirilen ve zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı ilçe kongrelerinde 7 başkan ve yönetim değişti. CHP Muğla ilçe başkanları şöyle;

(2023 Eylül kongreleri sonucuna göre)

Bodrum - Tuna Işın (YENİ)
Dalaman - Bilal Sarıhan (YENİ)
Datça - Aytaç Kurt
Fethiye - Mustafa Koyuncu
Kavaklıdere - Cengiz Doğan (YENİ)
Köyceğiz - Tanju Satılmış (YENİ)
Marmaris - Zekican Balcı
Menteşe - Nail Kızıl (YENİ)
Milas - Tüze Çetinkaya
Ortaca - Özcan Özsoy (YENİ)
Seydikemer - Cemil Daydır
Ula - Mustafa Özdeş (YENİ)
Yatağan - Mehmet Kemiksiz

Ertelenen il kongresi

23 Eylül 2023 Cumartesi günü yapılacağı açıklanan CHP Muğla İl kongresi genel merkez tarafından 1 Ekim 2023 Pazar gününe ertelendi. Muğla il kongresi 1 Ekim 2023 Pazar günü Menteşe'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Muğla il başkanlığı erteleme kararını şöyle duyurdu;

"CHP Genel Merkezimizin 20/09/2023 tarih 2023/1208 sayılı yazılısıyla Muğla İl Kongresi Menteşe ilçemizde bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde 1 EKİM 2023 Pazar günü saat 13:00 olarak güncellenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Belediye başkanlığını kıl payı kaçırdı

CHP Muğla İl Başkan adayı Hüseyin Erol

CHP Muğla İl Başkanı ve adayı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP Muğla önceki il başkanı Adem Zeybekoğlu'nun son seçimlerde milletvekili aday adayı olması üzerine boşalan il başkanlığına CHP Köyceğiz İlçe Başkanı Hüseyin Erol atandı. 2019 yılında yapılan son yerel seçimlerde Köyceğiz belediye başkanlığına aday olan Erol seçimi çok az bir oy farkıyla AK Parti'nin adayı Kamil Ceylan'a kaybetmişti. Erol 11 bin 421 oy alırken, AK Parti adayı Kamil Ceylan'a 11 bin 682 oy çıkmıştı sandıktan.

2019 seçim sonuçları

2019 yerel seçimleri Muğla detaylı sonuç ve analizleri için TIKLAYIN;

https://www.gumuslukrehberi.com/2019-mugla-yerel-secim-sonuclari.html

CHP Muğla İl Başkanı ve adayı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı 2

CHP Muğla İl Başkanı ve adayı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kanallara para iddiası

CHP Muğla İl Başkanlığı'na atanmasından kısa süre sonra Köyceğiz'e Kurban Bayramı vesilesiyle ziyaret gerçekleştiren CHP Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol yaptığı konuşmada 2 televizyon kanalı için CHP'den para aldıklarını iddia etti. Cep telefonu kamerasıyla çekilen bu konuşma sosyal medyada yayınlanınca gündem oldu. Erol'un konuşmasında, "Kemal Kılıçdaroğlu tek suçluymuş gibi onu maalesef kötülemeye başladılar. Bunu ben özellikle basın için söylüyorum. Halk TV için söylüyorum, Sözcü TV için söylüyorum. İhanet çetesi arkadaşlar. Parayı CHP'den alıyorlar, Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanını, milletvekillerimizi, büyükşehir belediye başkanlarımızı kışkırtarak parti içinde sorgulama yaratmaya çalışıyorlar" dediği iddia edildi. Bu konuşma uzun süre gündemde kaldı ve o iki televizyon kanalının ekran yüzleriyle kanal yöneticileri sert tepki göstermişlerdi.

O konuşma;

VIDEO

Seçilerek gelmek istiyor

Atamayla Muğla İl Başkanlığı koltuğuna oturan Hüseyin Erol bu kez seçilerek aynı koltuğa oturmak istiyor. Erol, 7 Eylül 2023 günü CHP Muğla il Merkezi'nin bulunduğu bina önündeki alanda düzenlediği toplantıyla CHP Muğla İl Başkanlığı'na adaylığını açıkladı.

Erol'un adaylık açıklaması toplantısına CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bazı ilçe başkanları ve partililer katıldı.

CHP Muğla İl Başkanı ve adayı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı 3

CHP Muğla İl Başkanı ve adayı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı

İl Başkanı Erol açıklamasında şunları söyledi;

Ülkemizin zorlu şartları altında demokrasi mücadelemiz için tüm yurtta partimizin ilçe ve il kongreleri devam ediyor. Muğla’da 13 ilçemizde tamamlamış olduğumuz kongrelerimiz ardından 23 Eylül günü Muğla il kongremizi gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında aydınlanma ideallerini emek mücadelelerini sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş, demokratik, sol bir anlayışla siz değerli yol arkadaşlarımızla partimizi yeniden umutla heyecanla önce yerel seçimlerde Muğlamızda sonrasında güzel ülkemizde iktidara taşımak için gücünü partisinden, güvencesini partililerinden alan bir kardeşiniz olarak Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanlığına adayım. Özgürlüklerin barışın ve demokrasinin kenti Muğla ve Türkiye’ye örnek olmaya devam edecek Cumhuriyet Halk Partisi birleştirici gücüyle; güvenin, barışın halkın partisi olmaya devam edecek. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da hep birlikte aydınlık yarınlar için büyük Atatürk’ün izinde mücadeleye devam edeceğiz.

Balcı da "adayım" dedi

CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı

CHP Muğla il başkan adayı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Uzun süre il başkanlığına tek aday olarak kalan Erol'un karşısına il kongresine 13 gün kala bir aday daha çıktı. Böylece aday sayısı ikiye ulaştı. CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı 18 Eylül 2023 günün CHP Muğla il başkanlığına adaylığını açıkladı. Balcı, “Önce Muğla’yı harekete geçirmek sonra da partimizi iktidara taşımak için yola çıkıyoruz” dedi.

Balcı'nın adaylığını açıkladığı toplantıya CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, önceki dönem CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da katıldı.

CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı 2

CHP Muğla il başkan adayı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Zekican Balcı, adaylık açıklamasında şunları söyledi:

Bizler, 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinde, milletimizi içine düştüğü bu karanlık kuyudan çıkarmak için büyük mücadeleler verdik. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen yeniden ayağa kalkmak zorundayız. Büyük Türk Milleti’ni yeniden ayağa kaldıracak olan ise tıpkı yüz yıl önce olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhuriyet Halk Partililerdir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni ayağa kaldıracak olan ise örgütsel irade ve tabanın birlikteliğidir.

İlkelere inanmış ve tek yürek olmuş bir örgütün karşısında hiçbir güç duramaz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken, Büyük Atatürk’ün bizlere göstermiş olduğu hedefe daha sağlam adımlarla yürümek zorundayız.’Güç, acıdan doğar!’ Acılarımızdan ve tecrübelerimizden aldığımız güçle, sefaletin ve cehaletin bu toprakların kaderi olmadığını yine ve yeniden ispat edecek olan bizleriz. İşte bu yüzden, Gençliğe Hitabeden aldığım talimat ve tüm devrimci ruhumla CHP Muğla İl Başkanlığı’na aday olduğumu büyük bir mutluluk ve gururla sizlerle paylaşmak istiyorum.

CHP Muğla il başkan adayı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP Muğla il başkan adayı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Ben ve ekip arkadaşlarım; Katılımcı, demokratik ve güçlü bir Muğla örgütü vizyonuyla yola çıkıyoruz. Büyük CHP Muğla ailesinin her bir ferdini kucaklayıp, hiç kimseyi ötekileştirmeden partimizi daha da büyüteceğiz. Bodrum’dan Seydikemer’e, Kavaklıdere’den Datça’ya kadar Muğla siyasetinin 13 ilçemize eşit yayılmasını sağlayıp hiçbir ilçemizin kendisini değersiz hissetmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu partinin gerçek emekçileri olan İlçe Başkanlarımıza, kadın ve gençlik kollarımıza hak ettikleri değeri gösterecek ve sırtlarındaki ağır yükü hafifleteceğiz.

Muğlalı gençlerimizin partimizi yeniden yuvaları olarak görmelerini sağlayıp burayı bir siyaset akademisine çevireceğiz. 35.000 kişilik büyük CHP Muğla ailesi olarak tek yürek olup önümüzdeki yerel seçimlerden gerçek bir zaferle çıkacağız. Küçük olsun benim olsun anlayışına sarılmadan, üyelerimizin aktif bir şekilde siyasete katılmalarını sağlayacağız. Hepinizin gurur duyacağı, tüm Türkiye’ye örnek olacak bir örgüt oluşturmak ve en önemlisi de örgütümüzün yeniden İl binamızdan yönetilmesi için sizlerden destek istiyoruz.

Kongreye 2 gün kaldı

CHP Muğla İl kongresi 1 Ekim 2023 Pazar günü merkez ilçe Menteşe'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Muğla Aile Hekimleri
TAGS

CHP Muğla il kongresi

CHP Muğla il kongresi 2023

Muğla politika haberleri