Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Bodrum ilçe kongresi 2023

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Dolgu değil doğru haber...

Muğla belediye haberleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 20.08.2023 - CHP Bodrum ilçe kongresinde delegeler açık ara farkla Tuna Işın'ın mavi listesini onayladı. 399 delegenin oy kullandığı seçimi Tuna Işın'ın başkan adayı olduğu Mavi liste 282 oyla kazandı. Beyaz listeye 117 oy çıktı...

Bodrum CHP uzun zaman sonra çekişmeli bir kongrede delegeler sandığa gidiyor. Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi'nde gerçekleşen CHP Bodrum İlçe kongresinde daha önce 2 kez ilçe başkanlığına aday olan Tuna Işın ile yönetim kurulu içinden seçilerek ilçe başkanı olan Başar Bıyıklı kendi hazırladıkları yönetim kurulu aday listeleriyle seçime katıldılar ve rakip oldular.

Mavi grubu temsil eden Tuna Işın ile takipçileri ve yönetim kurulu adayları "partide tam değişim" diyor. "Umut Mavi'de" sloganıyla yola çıkan Tuna Işın, "Halkın iradesine karşın karar almayacağız", "doğaya, tarihe, kültürel değerlere sahip çıkacağız" başlıklarını öne çıkardı.

Uzun yıllardır CHP Bodrum yönetiminde yer alan ve Beyaz listeyi temsil eden Başar Bıyıklı ile bizzat kendisinin oluşturduğu yönetim kurulu aday isimleri de "genç yönetim" ve "gerçek değişim" diyorlar ve bunu "önseçim", "üyenin tercihlerine saygıya dayalı parti içi gerçek demokratik seçim" gibi maddelere bağlıyorlar.

Yönetim listeleri eleştirileri

CHP Bodrum'da her iki adayın da yönetim kurulu aday listelerini oluşturma şekilleri hem beğenildi hem de üyelerce eleştirildi. Parti üyelerine göre; iki aday da, zamanları olduğu halde yönetim kurulu aday isimlerini "parti içi demokrasi"ye dayalı "temayül yoklamasıyla" seçmedi. Her iki aday da, delege seçimlerinde "en çok oyu alan" isimleri yönetim kurulu listesine almayı doğrudan tercih etmedi. Her iki aday da "her mahalleden çok çalışan bir partiliyi" aday yönetim kuruluna yazmayı tercih etmedi. Ancak her iki listede de ilçe yönetimine çok faydalı olacak, geçmiş dönemde kapı kapı saha çalışması yapmış ve yaklaşan yerel seçimlerde sahada çok çalışacak isimlerin olduğu da vurgulandı.

Çalışmayan klimalar

Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkesi ana salonunda çalışmadığı (arızalı) öne sürülen klimalarla delegelere ve partililere zor anlar yaşatan 38. CHP Bodrum İlçe Kongresi bunaltıcı sıcak, bol terli ama heyecanlı başladı. Adaylar yönetim kurulu aday listeleriyle birlikte delegeler ve izlemeye gelen partilileri karşıladı. Mavi liste adayı Tuna Işın sosyal medya paylaşımlarıyla yönetim kurlu adaylarını özgeçmişleriyle birlikte açıkladı. Aday broşürlerinde ve medya paylaşımlarında yedek üyeler de isim isim yer aldı.

CHP Bodrum ilçe kongresi mavi liste

CHP Bodrum ilçe kongresi mavi liste - 48 Haber Ajansı

Beyaz liste başkan adayı Başar Bıyıklı ve yönetimi de asil aday listesini isim isim yayınladı. Ancak ne broşürlerde ne de sosyal medya paylaşımlarında kongre başladığı saatlerde yedek üyelerin isimlerine yer verilmedi. Yönetim kuruluna aday isimler kimdir, eğitim, iş vs. bilgilerini içeren bir paylaşım sosyal medya hesaplarından yapıldı ancak orada da yönetim kurulu aday yedek üye isimlerine yer verilmedi.

CHP Bodrum ilçe kongresi Beyaz liste - 48 Haber Ajansı

CHP Bodrum ilçe kongresi beyaz liste - 48 Haber Ajansı

Blok liste oylandı

Kongre sakin başladı. Divan Başkanlığı'na diğer ilçe kongrelerinde olduğu gibi CHP Muğla milletvekili, eski Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun seçildi. Ardından mevcut CHP Bodrum ilçe yönetimi ibrasına geçildi.

Oylama öncesi bir önergeyle oylamalarda "blok liste" uygulanması istendi. 2 kişi hariç tüm delgeler bu önergeye "evet" dedi. Ve isim çizip, yeni isim yazılmasının, delegelerin tercihlerine göre değişiklik yapmasının mümkün olmadığı, "blok liste" ile oylamaya gidilmesi kararlaştırıldı.

Bunaltıcı sıcak ve klimalar

Çalışmayam klimalar nedeniyle neredeyse herkesin sık sık salon dışına çıkmak zorunda kaldığı 38. Bodrum CHP ilçe kongresinde salona seyyar fanlar getirilecek ısı sorunu çözülmeye çalışıldı. CHP Muğla İl başkanı konuşmasını tamamladı ve 2 adayı sahnede ellerini havaya kaldırarak tanıttı.

Açık ara farkla Tuna Işın kazandı

CHP Bodrum ilçe kongresinde delegeler açık ara farkla Tuna Işın'ın mavi listesini onayladı. 399 delegenin oy kullandığı seçimi Tuna Işın'ın başkan adayı olduğu Mavi liste 282 oyla kazandı. Beyaz listeye 117 oy çıktı...

CHP Bodrum ilçe kongresi 2023

CHP Bodrum ilçe kongresi 2023

İlçe kongrelerinde son durum;

11 Ağustos Ortaca - İlçe Başkanı: Özcan Özsoy
12 Ağustos Seydikemer - İlçe Başkanı: Cemil Daydır
15 Ağustos Milas - İlçe Başkanı: Tüze Çetinkaya
16 Ağustos Yatağan - İlçe Başkanı: Mehmet Kemiksiz
16 Ağustos Dalaman - İlçe Başkanı: Bilal Sarıhan
17 Ağustos Menteşe - İlçe Başkanı: Nail Kızıl
18 Ağustos Ula - İlçe Başkanı: Mustafa Özdeş
20 Ağustos Bodrum - İlçe Başkanı: Tuna Işın
21 Ağustos Köyceğiz - İlçe Başkanı:
25 Ağustos Kavaklıdere - İlçe Başkanı:
26 Ağustos Marmaris - İlçe Başkanı:
1 Eylül Datça - İlçe Başkanı:

İlçe kongreleri detaylar

Ortaca ilçe kongresi

CHP Ortaca İlçe kongresinde, Özcan Özsoy ile Ömür Yolcu yarıştı. Yapılan seçimde Özcan Özsoy 127 oyla ilçe başkanı seçilirken, rakibi Ömür Yolcu'ya 43 oy çıktı.

Seydikemer ilçe kongresi

CHP Seydikemer ilçe binasında yapılan kongrede Tamer Demirkıran ve mevcut başkan Cemil Daydır yarıştı. Daydır güven tazeledi ve sandıktan başkan olarak çıktı.

Milas ilçe kongresi

CHP Milas İlçe Başkanlığı’nın 38. Olağan Kongresinde mevcut ilçe başkanı Tüze Çetinkaya tek aday olarak kongreye girdi. Mevcut Başkan Tüze Çetinkaya, yeni yönetimiyle yeniden göreve seçildi.

Yatağan ilçe kongresi

CHP Yatağan İlçe kongresinde 2 liste yarıştı. Mevcut başkan Mehmet Kemiksiz ve Ozan Gürpınar'ın yaraştığı seçimin sonucu 2 oy farkla belirlendi. 186 delegenin oy kullandığı seçimde mevcut başkan Mehmet Kemiksiz 94 oy, Ozan Gürpınar 92 oy aldı.

Dalaman ilçe kongresi

CHP Dalaman ilçe kongresi tek aday Bilal Sarıhan ile parti binasında gerçekleştirildi. Sarıhan ve ekibi güven tazeleyerek göreve devam yetkisi aldı.

Menteşe ilçe kongresi

CHP Muğla merkez Menteşe ilçesi kongresi Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi'nde yapıldı. Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı kongrede beyaz listeyle seçime giren mevcut İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak'la mavi listeyle seçime giren Nail Kızıl yarıştı. Kongrede 399 delegeden 388'i oy kullandı. Nail Kızıl 217 oy alarak CHP Menteşe İlçe Başkanı oldu. Rakibi Mustafa Aytaç Kavak ise 171 oy aldı.

Ula ilçe kongresi

Ula ilçe kongresinde 2 aday yarıştı. Mevcut başkan Hüseyin Özcan ile Mustafa Özdeş’in seçime girdiği kongrede, Özcan 56 oy alırken, Özdeş ise 58 oy alarak CHP Ula İlçe Başkanı seçildi.

Tam kurultay takvimi

6 HAZİRAN 2023 SALI

1- 6 Haziran 2023 Salı günü yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar uyarınca, KONGRE TAKVİMİNİN BAŞLAMASI VE TAKVİMİN İLANI 2- Üyelik adreslerinin, adrese dayalı nüfus kayıtları esas alınarak oluşan seçmen kütük bilgilerine göre güncellenmesi işlemlerinin başlaması.

7 HAZİRAN 2023 ÇARŞAMBA

Muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş ÜYE ÇİZELGELERİNİN hazırlanmaya başlanması.

8 HAZİRAN 2023 PERŞEMBE

Muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş ÜYE ÇİZELGELERİNİN Genel Sekreterlik tarafından İl ve İlçe Başkanlıklarına gönderilmeye başlanması.

12 HAZİRAN 2023 PAZARTESİ

ÜYE ÇİZELGELERİNİN İlçe Başkanlıklarında ASKIYA ÇIKARILMASI ve itiraz süresinin başlaması. (Saat 10.00) (İtiraz, ilçe yönetim kuruluna yapılır.)

19 HAZİRAN 2023 PAZARTESİ

İlçe Başkanlıklarında askıya çıkan ÜYE ÇİZELGELERİNİN ASKIDAN İNDİRİLMESİ ve ÜYE ÇİZELGELERİNE yapılacak itirazın son günü. (Saat 18.00)

21 HAZİRAN 2023 ÇARŞAMBA

Üye çizelgelerine yapılan itirazların İLÇE YÖNETİM KURULLARI tarafından karara bağlanmasının son günü.

23 HAZİRAN 2023 CUMA

1- İlçe Yönetim Kurulu kararına karşı, itirazcının veya kararın ilgilisinin İl Yönetim Kuruluna itirazının son günü. (Saat 18.00) (İtiraz doğrudan İl Yönetim Kuruluna sunulabileceği gibi İlçe Başkanlığı kanalı ile de gönderilebilir.) 2- İlçe Başkanlıklarının itiraz hakkında değerlendirme ve görüşlerini İl Başkanlığına aktarmasının son günü.

25 HAZİRAN 2023 PAZAR

1- İtirazcının doğrudan veya İlçe Başkanlığı aracılığı ile yaptığı itirazların İL YÖNETİM KURULU tarafından karara bağlanmasının son günü. 2- İl Başkanlığının kararını, kesinleşmiş haliyle uygulanması için İlçe Başkanlığına bildirilmesinin son günü.

3 TEMMUZ 2023 PAZARTESİ

İlçe Kongresi Delege Seçimlerinin Başlangıç Tarihi

30 TEMMUZ 2023 PAZAR

İlçe Kongresi Delege Seçimlerinin Bitiş Tarihi (Gerektiğinde seçimin ertelenerek yapılması durumu dahil) İlçe Kongresi Delege Seçimlerine itirazlar şu şekilde yapılır: İtiraz, sonuçların ilanından itibaren 2 gün içinde İlçe Yönetim Kuruluna yapılır. İlçe Yönetim Kurulu 2 gün içinde karar verir. İlçe Yönetim Kurulunun kararına karşı itiraz, 2 gün içinde İl Yönetim Kuruluna yapılır. İl Yönetim Kurulu itirazı 2 gün içinde KESİN olarak karara bağlar.

5 AĞUSTOS 2023 CUMARTESİ

İLÇE KONGRELERİNİN BAŞLANGIÇ TARİHİ - 10 EYLÜL 2023 PAZAR İLÇE KONGRELERİNİN BİTİŞ TARİHİ. İlçe kongrelerinin seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar 2 gün içinde ilçe seçim kuruluna yapılır. Hakim itirazları kesin olarak karara bağlar. İlçe kongresinin seçim dışındaki kararlarına karşı itirazlar, kongre üyelerince 2 gün içinde İl Yönetim Kuruluna yapılır. İl Yönetim Kurulu, itirazı 2 gün içinde kesin olarak karara bağlar. İtirazların tümü yazılı olarak yapılır. İtirazlar, işlemin yürütülmesini durdurmaz.

16 EYLÜL 2023 CUMARTESİ

İl kongrelerinin başlangıç tarihi

15 EKİM 2023 PAZAR

İL KONGRELERİNİN BİTİŞ TARİHİ İl kongrelerinin seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar 2 gün içinde ilgili ilçe seçim kuruluna yapılır. Hakim itirazları kesin olarak karara bağlar. İl kongresinin seçim dışındaki kararlarına karşı itirazlar, kongrenin bitişini izleyen 2 gün içinde kongre üyelerince Merkez Yönetim Kuruluna yapılır. Merkez Yönetim Kurulu itirazı 7 gün içinde kesin olarak karara bağlar. İtirazların tümü yazılı olarak yapılır. İtirazlar, işlemin yürütülmesini durdurmaz.

38. CHP olağan kurultayı

Parti meclisi il kongreleri bitişinden sonra toplanır ve kurultay tarihini, yerini, gün sayısını, saatini, kurultay işleyişini belirleyip açıklar.

2023 seçimleri Muğla sonuçları için TIKLAYIN LÜTFEN;

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Cumhurbaskanligi-Secim-Sonuclari-Mugla.html

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Milletvekili-Secim-Sonuclari-Mugla.html

Muğla Aile Hekimleri
TAGS

CHP kurultay takvimi

CHP Muğla ilçe kongreleri

Muğla politika haberleri