Muğla siyaset haberleri
HABER

Seçim sonrası CHP'den son kulisler

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Dolgu değil doğru haber...

Muğla belediye haberleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 31.05.2023 - Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi sorası CHP'de neler oluyor? Özellikle TBMM'deki aritmetik sonuç tartışılıyor. İşte Ankara kulislerinden topladığımız bilgiler....

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener 28. DÜnem Milletvekili Seçimi kesin sonuçlarını açıkladı. Resmi Gazete'ye de gönderilen bilgilere göre Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki tablo şu;

Adalet ve Kalkınma Partisi 268 milletvekili
Cumhuriyet Halk Partisi 169 milletvekili
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 61 milletvekili
Milliyetçi Hareket Partisi 50 milletvekili
İYİ Parti 43 milletvekili
Yeniden Refah Partisi 5 milletvekili
İşçi Partisi 4 milletvekili

Toplam vekil sayısı; 600

AK Parti, + MHP + YRP'nin toplam vekil sayısı; 323
CHP + İYİ Parti, YSP + İP toplam vekil sayısı; 277

Yani;

Yani AK Parti + RP + YRP'nin oyları istedikleri yasal düzenlemeleri TBMM'den geçirmeye ya da istemediklerini engellemeye yetiyor da artıyor. İşte bu tablo seçim sonuçları açısından partilerde durum değerlendirmelerinde ve iç hesaplaşmalarda etkili oluyor.

TBMM

TBMM, arşiv - 48 Haber Ajansı

Hangi gerekçeler konuşuluyor?

En büyük hareketlilik CHP'de. Sonuçlara bakarak bunun bir başarı olduğunu, Kılıçdaroğlu'nun süreci baştan sona çok iyi yönettiğini söyleyen de var, "Büyük hezimet" diyen de. "Karşı taraf çok çamur attı. Sahte videolarla, yalanlarla yürüttüğü kampanyayla kazandı" diyen de var. "Sen de ona göre konum alsaydın. Kampanya da başarısız oldunuz, tepki vermekte geç kaldınız" diyen de. Ancak "ittifak listeleri"nin CHP seçmeni içinde soğukluk yarattığı" ve "CHP dışı itifak partilerinin yönetici, aday ve seçmenlerinin büyük çocuğunluğunun CHP için çalışmadığı" iddiasında bulunanların sayısı da az değil.

Bir yandan CHP'de, hem parti üst yönetimini hem de TBMM grubu yönetimi şekillenecek. Bir taraftan da CHP kongrelere ve kurultaya gidecek. Ama asıl önemlisi çok kısa süre sonra yerel genel seçimlere gidilecek. Yani zaman az, yarış çok kulvarlı. Cumhurbaşkanı seçimi, milletvekili seçiminin ardından olası bir 3. kaybı partinin kaldırıp kaldıramayacağı konuşuluyor Ankara'da.

TBMM Grubu için durum ne?

Cuma günü vekiller TBMM'de yemin edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bir değişiklik olmazsa Cumartesi günü yemin edecek. Ardından siyasi partilerin TBMM yönetimleri şekillenecek. TBMM başkanı, Grup başkanları, Grup Başkan Vekilleri, komisyonlar vd. temsilciler şekillenip seçilecek.

CHP Grup Başkanı ve 3 başkan vekili

CHP Grup Başkanvekilliği konusunda matematik biraz karışık. CHP'nin 27. Dönem TBMM grubunda, Grup Başkanı Genel Başkan sıfatıyla Kemal Kılıçdaroğlu idi. Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç Grup Başkanvelilleriydi. CHP, Cumartesi günü grup başkan vekillerini seçecek.

İlk olarak; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu artık milletvekili değil. Bu nedenle Özgür Özel’in 28. dönem TBMM'sinde (Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu milletvekili olmadığı için) CHP Grup Başkanlığı’na seçilmesi bekleniyor.

CHP'nin 28 Dönem TBMM grubu yönetim

Engin Özkoç bu dönem milletvekili olmadığı için CHP Grup başkanvekili olamayacak. Engin Altay’ın da yeni dönem için CHP Grup başkanvekiliğine aday olmayacağı iddiaları konuşuluyor. Bu durumda 3 grup başkanvekilliği için 8 adayın adı geçiyor kulislerde. Bu isimlerin arasında kimler var bir bakalım;

Bülent Tezcan, Mahmut Tanal, Ali Mahir Başarır, Murat Emir, Zeynel Emre, Murat Bakan, Gökhan Günaydın ve Ali Öztunç.

CHP kurultayı, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP kurultayı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kurultay süreci

32. olağan kurultayın sonbaharda yapılacağı konuşuluyor. O zamana kadar öncelikle ilçe, il kongreleri, delege seçimlerinin tamamlanması planlanıyor. Ancak seçim sonrası ilk değerlendirmeler PM ve MYK'de olacak. Seçimlerin değerlendirileceği MYK perşembe günü, Parti Meclisi ise cumartesi günü olacak.

Ve hemen ardından CHP'de hem uzun zamandır yapılmayan kongre süreci hem de kurultay sürecinin başlatılması bekleniyork. Bu aşamada partinin bazı önde gelen isimleri (aralarında eski genel başkanlar da var) "tabandan tavana değişim ve yenilenme" diyor. Yani mahalle temsilciliklerinden, genel merkez yönetimine, PM'den, MYK'ya kadar bir tazelenme ve yenilenme süreci isteği dile getiriliyor. Kongrelerin ertelenmesi de eleştiriliyor.

A Takımında değişiklik

Parti içinde mevcut yönetimden isimler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na PM ve MYK'dan güven tazelenip yetki verilmesiyle mevcut A takımı yönetimini yeniden belirlemesi ve bu yeni kadroyla yerel genel seçimlere gidilmesi fikrini savunuyor. Yani terel seçim öncesi parti içi yarış yerine sandığa odaklanılması görüşünü savunuyorlar. Bu nedenle Haziran ayında bir olağanüstü kurultay toplanması ve yeni MYK'nın şekillenmesi. Genel başkan değiştirilmeden seçimlere hazırlanılması görüşünü savunanlar oldukça fazla.

Ancak kongreleri yapmayıp "seçimlere odaklanalım" denmesi sonucunda partide bir durgunluk ve tembellik oluştuğu görüşünü savunanlar da oldukça fazla. Bu yöneticiler bir an önce il, ilçe kongrelerinin yapılmasını, parti üzerinde var olduğunu iddia ettikleri "ölü toprağı"nın kaldırılmasını ve yeni bir eneriyle, taze kadrolarla seçimlere gidilmesini savunuyorlar.

Öte yandan CHP Genel merkezinde A takımı yönetiminin (baş danışman vekiller dahil) bu görevlerinden istifalarını Kılıçdaroğlu'na sunmak istedikleri ancak Kılıçdaroğlu'nun, "PM ve MYK'yı bekleyin" dediği öğrenildi.

Mevcut MYK kimlerden oluşuyor?

CHP MYK üyeleri Mayıs 2023 - 1

CHP MYK üyeleri Mayıs 2023 - 2

CHP MYK üyeleri Mayıs 2023 - 3

CHP MYK üyeleri Mayıs 2023

Genel başkan adayları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı seçimi 2. tur sonuçları sonrası yaptığı açıklamada, "Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız" demişti. Bu sözler, "Kılıçdaroğlu genel başkanlığı bırakmayacak" şeklinde yorumlanırken. Bazı parti yöneticileri, "Yerel genel seçim sonrası yarış başlar. Doğrusu da budur" dedi. Gözlerin çevrildiği İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu seçimin hemen ardından "değişim" dedi ama parti içi yarış için niyetini açık açık belli etmedi. Bu dönem milletvekili olmayan Gürsel Tekin, "Kılıçdaroğlu aday olmazsa ben tabii ki adayım" diye saklamadan, gizlemeden niyetini ortaya koydu. Son dakika da CHP listesinden Erzincan'da rekor oyla milletvekili seçilen TDP Genel Başkanı ve CHP'nin eski genel başkan adaylarından Mustafa Sarıgül, "Sayın Kılıçdaroğlu siz kaybetmediniz. Biz kazandıramadık. Yazıklar olsun bize!" dedi.

Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı seçimi 2. tur sonrası yaptığı açıklamada, "Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız" demişti. Kılıçdaroğlu'nun parti içi yarışı bırakmayacağı mesajı olarak algılanan konuşması şöyleydi;

"Sevgili halkım, hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim etmedim. Eziyetlere susup dilsiz şeytan olamazdım olmadım. Evlatlarımız işsiz güçsüz hayata tutunmaya çalışırken onların haklarının yenilmesine müsade edemezdim, etmedim. Ben her zaman hakkınız hukukunuz için, bolluk bereket içinde yaşayın diye mücadele verdim vermeye de devam edeceğim. Şimdi sizlerden bir ricam var; demokrasi mücadelesi sürdürmeye destek verin. Son yılların en adil olmayan bir seçim süreci yaşadık. Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı tüm unsurlarıyla her cephede mücadelesini vermektedir. Ülkemize gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar bu mücadelenin öncüsü olmayı sürdüreceğiz. Bu vatan için ne yapsak azdır. Bilin ki benim asıl üzüntü sebebim ülkeyi bekleyen çok daha büyük sıkıntılardır. O sıkıntıların karşısında da ilk olarak duracağını bilmenizi isterim. Şu andan itibaren öncelikle bana oy veren yirmi beş milyonu aşan vatandaşımızı moralli bir şekilde dimdik ayakta görmek istiyorum. Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız."

Özel'den açıklama

Özgür Özel

Özgür Özel, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP'nin muhtemel Grup Başkanı Özgür Özel dün gazetecilere bir ön değerlendirmede bulundu. Özel şunları söyledi;

"Hiç kimse CHP’den hiçbir şey olmamış gibi siyaset yapmasını beklemesin. Partimize, oy vermeyen seçmeni anlamamız lazım. Sonuçları kitap gibi okumak lazım” dedi. Cumartesi günü grup başkanvekilliği seçimi olacağını söyleyen Özel, “Engin Altay ve ben tekrar bu göreve talip değilim. 3 grup başkanvekili seçilecek, şu ana kadar 8 aday talip oldu. Şu anda grup başkanlığına adayım” dedi. “CHP’de genel başkanlık sorunu var mı?” sorusunu yanıtlayan Özel, “Türkiye’nin Sayın Kılıçdaroğlu’yla ilgili olumsuz yaklaşımı olmadığını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte siyasete devam edeceğiz."

Daha detaylı sonuçlar için TIKLAYIN LÜTFEN;

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Cumhurbaskanligi-Secim-Sonuclari-Mugla.html

Muğla Aile Hekimleri
TAGS

2023 seçimleri sonuçları

CHP kulisleri

Muğla politika haberleri