Muğla Valiliği haberleri 1
HABER

Muğla seçim güvenliği toplantısı

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Muğla Valiliği haberleri

 

Muğla ilçe haberleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 28.03.2024 - Muğla seçim güvenliği toplantısı

Muğla'da Seçim Güvenliği toplantısı Vali Dr. İdris Akbıyık başkanlığında yapıldı. Neler konuşuldu? Hangi kararla alındı? Kimler katıldı? Haberde...

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık başkanlığında 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile ilgili seçim güvenliği toplantısı yapıldı.

Muğla Valiliği binasında yer alan Vali Özer Türk Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya, Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Muğla Vali Yardımcısı Ali Yılmaz, Muğla'nın 13 ilçe kaymakamı, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Muğla İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanı Yarbay Akın Coşkunlar ve ilgili kurum amirleri katıldı.

Muğla seçim güvenliği toplantısı 2

Muğla seçim güvenliği toplantısı, 28 Mart 2024

Toplantının açılışında konuşan Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık,
01.01.2024 tarihi itibariyle seçim sürecine girildiğini belirterek bugüne kadar il genelinde huzur ve güven ortamını bozacak olayların yaşanmadığını, 31 Mart Pazar günü vatandaşın iradesinin demokratik bir ortamda sandığa yansıması ve seçimlerin huzur ve güven ortamında geçmesi için gereken tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

Sandık güvenliği

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları ve genelgeleri çerçevesinde seçim günü sandıkların güvenli bir şekilde okullara ulaştırılması, oy verme işleminin zamanında başlaması, seçim sona erdiğinde sandıkların yine güvenli bir şekilde il ve ilçe seçim kurullarına ulaştırılması için gerekli planlamalar ve hazırlıklar yapıldı. Vali Yardımcımız Başkanlığında ilgili kurumlar arasında koordinasyonu sağlamak ve seçimlerin güvenliği için GAMER’de Seçim Güvenliği İl Koordinasyon Merkezi oluşturuldu."

Alınması gereken tedbirler

Toplantıda 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin Muğla’da güven ve huzur ortamı içerisinde gerçekleştirilmesi amacıyla seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrasına yönelik alınması gereken tedbirler detaylı olarak görüşüldü.

Ayrıca kurumlar tarafından görevlendirilen personel sayısı, elektrik arızalarının yaşanmaması ve kesintisiz enerji ihtiyacının sağlanmasına yönelik alınan tedbirler, kesintisiz iletişim için alınan tedbirler, sosyal medya üzerinden yapılabilecek olası dezenformasyonun önlenmesi, seçim sandıklarının güvenliği, sandıkların kurulacağı okulların durumu ve alınan diğer tedbirlerle ilgili bilgiler değerlendirildi.

Muğla seçim güvenliği toplantısı 3

Muğla seçim güvenliği toplantısı, 28 Mart 2024

2 bin 638 sandık

İl genelinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen 2 bin 638 sandıkta, 814 bin 986 seçmenin oy kullanacağı ifade edildi. Ayrıca il genelinde 2 bin 430 jandarma, 2 bin 279 polis ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca 70 personelin seçim güvenliği için görevlendirildiği bildirildi.

Nufus Müdürlükleri

Muğla Valiliği aydrıca bir ruyuruyla, "Seçmenlerimizin taleplerinin yerine getirilmesi amacıyla 30-31 Mart 2024 tarihlerinde 08.00-17.00 saatleri arasında İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerimiz açık bulundurulacağını" duyurdu.

Duyuru şöyle;

"31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının 19.12.2023 tarih ve 1562 sayılı karar ekinde yer alan, Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Sandık Kurullarının Oluşumunu, Görev ve Yetkilerini Gösterir 138 Sayılı Genelge2nin 29. maddesinde, 'Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır' hükmü yer almaktadır. Seçmenlerimizin taleplerinin yerine getirilmesi amacıyla 30-31 Mart 2024 tarihlerinde 08.00-17.00 saatleri arasında İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerimiz açık bulundurulacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

TAGS;

Muğla Valiliği

Muğla Valiliği Haberleri