Muğla Valiliği haberleri 1
HABER

Muğla’da 30 Bin fidan toprakla buluştu

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Muğla Valiliği haberleri

 

Muğla ilçe haberleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 21.03.2024 - Muğla’da 30 Bin fidan toprakla buluştu

1 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile Nevruz Bayramı sebebiyle Menteşe'de 30 bin fidan dikildi.

Orman varlıklarının korunması, geliştirilmesi ve toplumumuzda ağaçlandırma bilincinin arttırılması amacıyla kutlanan 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile Nevruz Bayramı kapsamında Menteşe Düzeyn Mevkiinde fidan dikim etkinliği düzenlendi.

Muğla’da 30 Bin fidan toprakla buluştu 2

Muğla’da 30 Bin fidan toprakla buluştu

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen fidan dikim etkinliğine Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Muğla Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Muğla İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat, Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut, kurum müdürleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, protokol üyeleri ve öğrenciler fidanları toprakla buluşturarak ilk can suyunu verdi. İl genelinde 30 bin fıstık çamı, sedir ve kara servi fidanları toprakla buluştu.

Muğla’da 30 Bin fidan toprakla buluştu 3

Muğla’da 30 Bin fidan toprakla buluştu

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, "Bugün hem baharın gelişini kutladığımız Nevruz Bayramı hem de Dünya Ormancılık Günü. Baharın gelişiyle birlikte geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ağaç sevgisi kazandırmak adına düzenlenen bu etkinlikle 30 bin fidanı toprakla buluşturduk. Fidan dikmek kadar orman varlığımızı korumakta hepimizin görevi ve sorumluluğudur" dedi.

Yüzölçümünün yüzde 68’i ormanlarla kaplı "Yeryüzü Cenneti" Muğla’da son 21 yılda 510 milyon fidanın toprakla buluştuğunu ve 20 bal ormanı oluşturulduğunu belirten Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, "21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’nın ormana ve tabiata karşı olan sevgi ve ilgimizin artmasına vesile olmasını diliyor, tüm vatandaşlarımızı ormanlarımızı koruma konusunda daha hassas ve sorumlu olmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Muğla’da 30 Bin fidan toprakla buluştu 4

Muğla’da 30 Bin fidan toprakla buluştu


TAGS;

Muğla Valiliği

Muğla Valiliği Haberleri