Muğla Valiliği haberleri 1
HABER

Vali Akbıyık'dan kutlama mesajı

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Muğla Valiliği haberleri

 

Muğla ilçe haberleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 15.03.2024 - Vali Akbıyık'dan Çanakkale Zaferi mesajı / Congratulatory message from Governor Akbıyık

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü mesajı yayınladı. Akbıyık, "zaferimizin 109. Yıl Dönümünü kutluyorum" dedi.

Muğla Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan, Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü mesajı aşağıda;

"Çanakkale Zaferi, Türk ve dünya tarihinde çok önemli sonuçlar ortaya çıkaran, dünyada güç dengelerinin tamamen değiştiği, Türklüğün bir millet olma bilinci ile ön plana çıktığı, bir milletin kendi ulusal benliğine kavuşması için kendine güvenmesi gerektiği gerçeğinin ortaya çıktığı, Kurtuluş Savaşı’nın ilk evresi olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Türk ve dünya tarihine kazandıran, tarihte emsali görülmemiş büyük bir kahramanlık ve fedakârlık mücadelesinin adıdır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 'milletimizin vatanseverlik, fedakârlık ve cesaret gibi yüksek faziletlerinin sergilendiği büyük bir kahramanlık destanı' olarak tanımladığı Çanakkale Savaşları; imanı, azmi ve direnme gücüyle ayağa kalkan milletimizin itibarını iade etmiş, vatanımızı ebedîleştirmiş, acı ve kanla yazılmış bir destan olarak dünya savaş tarihindeki şanlı yerini almıştır.

Çanakkale Savaşları kanın ve canın yok olma pahasına harcandığı bir yer olduğu kadar hümanizmin her şart ve ortamda nasıl ortaya çıkabileceğinin; namusun, şerefin ve insan olma bilincinin en güzel örneklerini de sunmaktadır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün düşman askerlerini onurlandırmak için ifade ettiği barış söylemi ve onların ailelerine telkini tüm dünyada takdirle karşılanmıştır.

'Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.' Mustafa Kemal Atatürk'ün bahsettiği bu yüksek ruhu, benliğimiz ve varlığımızı millî bilinçle muhafaza ettikçe 'Bedr'in Arslanları' gibi Çanakkale'de yatan neslimiz ve kanlarıyla yazmış oldukları bu destan hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Çanakkale’de ecdadımızın yaktığı istiklal meşalesi; bugünde yolumuzu aydınlatmaya, her türlü zorluğu birlik ve beraberlikle aşabileceğimize olan inancımızı güçlendirmeye devam ediyor. 109 yıl öncesinde olduğu gibi gerek 15 Temmuz gecesi, gerekse terör örgütleri ile Güneydoğuda ve sınırlarımız dışında yürütülen operasyonlarda milletimizin tüm fertlerinin imanı, vatan ve bağımsızlık sevdasıyla seferber olması Çanakkale ruhunun bu topraklarda ne kadar canlı olduğunuzun en net kanıtıdır.

Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferimizin 109. Yıl Dönümünü kutluyor hem kara hem de deniz muharebelerinde, Türk milletinin bağrından çıkmış, istila heveslilerini mağlup ederek Çanakkale’yi geçit vermez bir hâle getirerek bize ebedî vatan kılan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve şanlı gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum."


TAGS;

Muğla Valiliği

Muğla Valiliği Haberleri