Muğla Valiliği haberleri 1
HABER

Akbıyık’ın “14 Mart Tıp Bayramı” Mesajı

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Muğla Valiliği haberleri

 

Muğla ilçe haberleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 13.03.2024 - Akbıyık’ın “14 Mart Tıp Bayramı” Mesajı

Muğla Valisi İdris Akbıyık, 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Akbıyık, "tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum" dedi.

Muğla Valisi İdris Akbıyık'ın 14 Mart Tıp Bayramı mesajı aşağıda;

"Toplum sağlığının korunması ve iyileştirilmesi adına büyük bir özveriyle çalışan, canımızı ve sevdiklerimizi emanet ettiğimiz, sağlık ordumuzun neferleri başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.

Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı Tıp Okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmiş ve her yıl 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Tıp Bayramı ilk kez mesleki bir kutlamadan ziyade, 1919 yılında İstanbul’un işgalini protesto etmek amacıyla tıp fakültesi öğrencileri tarafından ihdas edilmiştir. Bu kutlama, aynı zamanda tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak da tarihe geçmiştir.

Yaşadığımız çağdaş dünyada ülkelerin birincil görevleri arasında olan sağlık, insanların mutlu ve rahat bir yaşam sürmesinin vazgeçilmez ve en temel şartıdır. En büyük mutluluğun sağlık olduğunun bilinciyle ülkemizde son yıllarda yapılan çalışmalarla sağlık sektöründe büyük ilerlemeler ve gelişmeler yaşanmıştır.

Hayata geçirilen yatırım ve hizmetlerle Muğla’mızın sağlık altyapısı güçlendirilmiş ve ilimiz sağlıkta kaliteli ve etkin bir yapıya ulaşmıştır. İlimizde Eğitim Araştırma Hastanesi ile birlikte 14 kamu hastanesi ve 2 ağız diş sağlığı merkezinin de aralarında bulunduğu 40 sağlık tesisinde hizmet verilmektedir. Ayrıca her daim kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti sunmak amacıyla 4 sağlık tesisinin yapımı devam etmektedir. İlimiz genelinde çağın gereklerine göre yetişmiş uzman doktor, doktor, diş hekimi, hemşire, diğer sağlık, idari ve teknik personel ile birlikte yaklaşık on bin personelimiz tarafından sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Sağlık alanında gelişmeler ve ilerlemeler yaşanırken vatandaşlarımıza en üst düzeyde sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görev sağlık çalışanlarımıza düşmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” sözüyle hekimlerimize duyduğu güveni net bir şekilde ifade etmiştir. Hekimlerimizin ve her düzeydeki sağlık çalışanlarımızın zaman ve mekân tanımaksızın insanları sağlığına kavuşturmak, hayatlarını kurtarmak için gösterdikleri insanüstü gayretleri ve fedakarlıkları her türlü takdirin üzerindedir. Bu da değerli hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın yapmış oldukları mesleğin kutsiyetini göstermektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle mesai mefhumu gözetmeksizin mesleklerini icra eden başta değerli hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, başarılarının artarak devamını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

TAGS;

Muğla Valiliği

Muğla Valiliği Haberleri