Muğla Valiliği haberleri 1
HABER

Muğla'ya yeni adliye binaları geliyor

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Muğla Valiliği haberleri

 

Muğla ilçe haberleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 09.03.2024 - Muğla'ya yeni adliye binaları geliyor / Governorship visit from Minister of Justice Tunç

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Muğla Valisi İdris Akbıyık'ı ziyaret etti. Tunç ziyaret sonrası Muğla'ya yeni adliye binaları yapılacağını açıkladı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Muğla valisi İdris Akbıyık'ı ziyaret etti. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez ve Muğla Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Ercan Arslan ile gerçekleştirdikleri toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Ziyarete Cumhur İttifakı Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Aydın Ayaydın, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Yelda Erol Gökcan, Ak Parti Muğla milletvekilleri Kadem Mete, Yakup Otgöz, AK Parti Muğla İl Başkanı Gültekin Akça da eşlik etti.

Muğla’da Merkez ilçe Menteşe başta olmak üzere yeni adliye biralarının yapımı için planlama yaptıklarını belirten Bakan Tunç, Seydikemer ilçesinde yargı teşkilatının kurulması için Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gerekli yazının yazıldığını, Haziran kararnamesinde Seydikemer’e yeni Savcı ve Hakimlerin atamasının yapılacağını açıkladı.

Muğla'ya yeni adliye binaları geliyor 4

Muğla'ya yeni adliye binaları geliyor

Muğla’ya bugüne kadar önemli adliye yatırımları yaptıklarını açıklayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yatağan ilçesine yeni adliye sarayı yapımı işinin ihale sürecinin tamamlandığını ve önümüzdeki 10 gün içinde ihale gününün belli olacağını söyledi.

Muğla Valisi İdris Akbıyık , Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez ve Muğla Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Ercan Arslan ile yaptıkları değerlendirme toplantısında yeni adliye binalarının yapımı ile ilgili süreci ele aldıklarını açıklayan Adalet Bakanı Tunç konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Adliye saraylarımız, cezaevlerimiz toplam yatırım tutarımız 6,5 milyar lirayı buluyor. İlçelerimizde ihtiyaç duyulan planlamalarımızı yaptık. Muğla merkeze büyük bir adliye binasını planlıyoruz. Burada arsa problemimiz de yok. 48 bin 570 m2 ihtiyaç programı belirledik. Kapalı alana sahip olacak. Yeni adliye binamız eskisinden çok daha büyük. Proje çalışmalarını başlatıyoruz. İnşallah ek programa da alarak sonrasında da Muğla merkeze büyük bir adliye binasını inşallah kazandıracağız.

Yine Bodrum’un ihtiyacı var. 198 bin Bodrum’un nüfusu ama bunu yaz nüfusu olarak baktığınız zaman 29 kata varan milyonlarca insanın ziyaret ettiği, burada sağlık hizmeti, yargı hizmeti noktasında ihtiyaç duyulan bir ilçemiz. Bodrum’da da yeni adliye binası planlıyoruz. 32 bin 393 m2 kapalı alana sahip olacak. Burada arsamız da hazır. İnşallah Bodrum’umuzda da planladığımız adalet binamızı yakın zamanda programa alarak çalışmalarımızı başlatacağız.

Fethiye’mizde de 6 bin 540 m2 kapalı alana sahip olacak yeni adliye binasını planlıyoruz. Köyceğiz ilçemizde de yeni adliye binası planlamamız var. 5 bin 123 m2 kapalı alan sahip ihtiyaç programını belirledik. İnşallah onun da çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Ortaca ilçemizde de yeni bir adliye binası ile ilgili çalışmamız olacak.

17 bin 749 m2 kapalı alana sahip bir adliye binasını da Ortaca ilçemize planlıyoruz. Yine Datça ilçemizde de İçişleri Bakanlığı ile ortak bir projemiz var. İçişleri Bakanlığı Hükümet Konağı içerisinde gerçekleşecek olan adliye binamızı da İçişleri Bakanlığımız ile birlikte istişareli bir şekilde o yatırımı da takip ediyoruz."

Muğla'ya yeni adliye binaları geliyor 2

Muğla'ya yeni adliye binaları geliyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2014 yılında Muğla’nın Büyükşehir olması ile birlikte yeni kurulan Seydikemer ilçesinde adliye hizmetleri için Hakimler ve Savcılar Kurulu’na yeni atamalar için yazının yazıldığını belirtti.

Bakan Tunç, "Muğla Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra Seydikemer beldemiz de ilçe olmuştu. Seydikemer 66 bin nüfuslu bir ilçemiz. Orada da artık bir yargı teşkilatının, mahkeme teşkilatının kurulması gerekiyordu. Bu anlamda mevcut binayı da hızlı bir şekilde onararak Seydikemer’e bir mahkeme teşkilatı kurulması ile ilgili süreç başlattık. Adalet Bakanlığı olarak biz kararımızı Hakimler ve Savcılar Kuruluma gönderdik. Kısa süre içinde Hakim ve Savcılar kurulumuz kararı vererek, Haziran kararnamesinde de yeni hakim ve savcılarımızın atamalarını Seydikemer’e gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.

Muğla'ya yeni adliye binaları geliyor3

Muğla'ya yeni adliye binaları geliyor

TAGS;

Muğla Valiliği

Muğla Valiliği Haberleri