Muğla Valiliği haberleri 1
HABER

Kur’an Kursları Açılışı Muğla’da yapıldı

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Muğla Valiliği haberleri

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (48HA) - 18.09.2023 - Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Kur’an Kursları Açılış Programı”, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla Muğla’da yapıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Vali İdris Akbıyık 2023-2024 eğitim öğretim yılının ülkemize, ilimize hayırlı, uğurlu olmasını diledi.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve müftülüklerimizin her yaş grubundan vatandaşlarımıza hizmet etmek, doğru ve güzel bir din eğitimi almalarını sağlamak için büyük bir çaba içinde olduğunu söyleyen Vali İdris Akbıyık,,"Gerek camilerimizde gerek kuran kurslarımızda gençlerimiz ve çocuklarımız Kuran-ı Kerim’i öğrenirken, bir yandan da iyi bir insan, iyi bir evlat, ileride iyi bir eş, iyi bir anne, baba olmayı da öğreniyorlar. Birlik beraberliği, kardeşliği, dürüstlüğü, sevgiyi, saygıyı öğrenerek, gönüllere dokunarak manevi donanımlarını güçlendiriyorlar” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kur’an kurslarını vatandaşların hizmetine açtıklarını ve vatandaşlardan gelen talebe göre de uygulama yapabileceklerini ifade ederek, “Yaş önemli değil, kaç yaşında olursa olsun, erkek, kadın, genç, çocuk kim olursa olsun müftülüklerimize müracaat etsinler, kendileri için hangi saat uygunsa biz o saate göre onlara program ayarlayabiliriz, planlayabiliriz” diye konuştu.

Devletin, kanunla “toplumu din konusunda aydınlatma” görevini Diyanet İşleri Başkanlığına verdiğine işaret eden Başkan Erbaş, başkanlık olarak ayrım gözetmeden millete bu konuda destek olmaya gayret ettiklerini vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kur’an-ı Kerim’in hikmet ve hakikatlerini insanlıkla buluşturmak hizmetlerin en hayırlısıdır, amellerin en güzelidir” ifadelerini kullanarak, sözlerine şöyle devam etti:

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Kur’an Kursları Açılış Programı

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Kur’an Kursları Açılış Programı

Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek, öğretmek, Kur’an’a göre bir hayat tanzim etmek, bu bizim asli vazifemiz. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizler asırlık birikim ve tecrübelerimizle milletimizi sahih dini bilgiyle buluşturmanın milletimize Kur’an-ı Kerim’i ve Peygamber Efendimizin (s.a.s.) hayatını, sünneti nebeviyi öğretmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz. Milletimize her yıl daha etkin ve verimli hizmet sunmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve bu uğurda hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Kendimizi zamanın ruhuna ve çağın şartlarını göre sürekli yeniliyor, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçlarını hep göz önünde bulunduruyor, onlara daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunmanın mücadelesini veriyoruz. En zor durumlarda bile Kur’an eğitimine devam etmenin rahmet ve bereket vesilesi olduğu bilinciyle hizmet üretiyoruz. Nitekim pandemi sürecinde çevrimiçi Kur’an dersleriyle milletimizin evlerine misafir olarak eğitimlerimize devam ettik Elhamdülillah. Birçok ilimizde, ilçemizde, beldemizde ve köyümüzde büyük bir yıkıma sebep olan 6 Şubat depreminde de Kur’an eğitimine hiç ara vermedik.

Din duygusunun fıtri olduğunu ve bu ihtiyacın temininin öncelikle anne ve babanın görevi olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, “Çocuğun dini gelişimine katkı sunmak, destek olmak ve ortam hazırlamak en az diğer ihtiyaçlarını gidermek kadar önemlidir. Bizler bu ihtiyacın en doğru yöntemde sağlıklı bir şekilde karşılanması için 2013 yılında hizmete açtığımız ve her yıl yaygınlaşarak geliştirdiğimiz 4-6 yaş Kur’an kurslarımızı önemli bir imkân olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Başkanlık tarafından uygulanan programlar ve imkanları sayesinde hiçbir ebeveynin “Kur’an öğrenmeye vakit bulamıyorum” diyemeyeceğini dile getiren Başkan Erbaş, “Beşikten mezara kadar ilim talep ediniz.’ Hadis-i şerifinin gereğini yerine getirmeye çalışan bir Diyanet İşleri Başkanlığı var. Bizler hafta içi çalışanlar için hafta sonu kursları düzenliyoruz, ‘Kur’an kurslarına gitme imkanım yok’ diyenlere dijital ortamlarda Kur’an öğrenme imkanı sunuyoruz” dedi.

Başkan Erbaş, konuşmasının sonunda Kur’an kurslarına gösterilen ilgiden dolayı teşekkürlerini iletti. Açılış programına, Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sedide Akbulut, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat, Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapcı, Kur’an Kursu öğrencileri ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

TAGS;

Muğla Valiliği

Muğla Valiliği Haberleri