Muğla Genel haberleri; Muğla Genel haber 1
HABER

Muğla ormanlarına giriş yasaklandı

Muğla Genel | Haber | News

Muğla Genel
HABER

Dolgu değil doğru haber

 

Muğla hastaneleri

48 Haber (GHA) - 23.06.2023 - Geçtiğimiz yıllarda binlerce hektar orman ve içindeki canlıları kül olan Muğla'da yaz boyunca ormanlara giriş yasaklandı. Tüm detaylar haberde...

2021 yılı Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Muğla'da onlarca ilçede binlerce dönüm alanı ve içindeki canlıları küle döndüren orman yangınları nedeniyle bu sene önlemler erken alınmaya başlandı.

2021 yılı yangınları sonrası hava gücü takviye edilen İHA'larla da desteklenen, kara ekipleri de ekip ve ekipman olarak güçlendirilen Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri belirli aralıklarla tatbikatlar yaparak geçmiş acıların tekrarlanmamı için çalışıyorlar.

Bu kapsamda Muğla Valiliği, Orman Genel Müdürlüğü, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile Muğla Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu 2023 yılıo EKim ayına kadar ormanlara izinsiz girişleri yasakladı.

Orman yangınlarına en hassas iller arasında yer alan Muğla’da Muğla Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu tarafından 31 Ekim 2023 tarihine kadar ormanlık alanlara izinsiz girilmesi yasaklandı.

Orman yangınlarına en hassa iller arasında yer alan Muğla'da Muğla Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu tarafından 31 Ekim 2023 tarihine kadar ormanlık alanlara izinsiz girilmesi yasaklandı.

Orman yangınıyla mücadele, arşiv - 48 Haber Ajansı

Orman yangınıyla mücadele, arşiv - 48 Haber Ajansı

Alınan kararlar ve yasaklar

İşte o önlem ve yasaklar;

. Ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasak

. Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabilecekler. Bu piknik alanlarında dumansız piknik yapılması yönünde uyarılarda bulunulacak (Her türlü ekip ve ekipmanla ateş ve mangal yakılmadan)

. Orman Yasasının 31 ve 32'nci maddesi çerçevesinde olan mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasak

. Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları; ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alarak, söndürme ve koruma ekiplerini kuracaklar, orman ile tesisler arasında koruma bandı oluşturacaklar

. Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi kesecekler.

. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklar.

. Orman İdaresi, Jandarma ve Emniyet birimlerince oluşturulan devriye sistemi etkin bir şekilde uygulanacak, gerekirse Kaymakamların emirleri ile tüm kamu personel ve imkanlarından, önleyici hizmetler (devriye kontrol vb.) ile yangınlara karşı müdahale de yararlanılabilecek.

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

 

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Muğla orman yangını önlemleri

Muğla Valiliği

Muğla Genel Haberleri