Muğla Genel haberleri; Muğla Genel haber 1
HABER

Artık hiç kimse "ücretsiz" taşınmıyor!..

Muğla Genel | Haber | News

Muğla Genel
HABER

Dolgu değil doğru haber

Yayıncı notu

48 Haber Ajansı ve ajans çatısı altında yayın yapan internet haber sitelerinde yayınlanan haberlerdeki yazılı, sesli, video şeklindeki görüş, demeç, yorum ve açıklamalar kaynaklarına aittir. Görüş, demeç, yorum ve açıklamaları yayınlamamız; desteklediğimiz, onayladığımız, fikir birliği içinde olduğumuz ya da karşı olduğumuz anlamına gelmez.
Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 22.12.2023 - Artık hiç kimse "ücretsiz" taşınmıyor!.. / No one moves "for free" anymore!..

65 yaş üstü ve ücretsiz taşıma farkları ödendi. Ücretsiz taşıma artık araç sahiplerine "yük", yolculara "eziyet" değil. Aradaki farkı MBB hesaplara yatırdı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi bir süre önce açıkladığı destekleme kararını hayata geçirdi. Sürücü ve araç sahipleriyle 65 yaş ve ücretsiz yolcuları sık sık karşı karşıya getiren, her iki tarafında mağduriyetler yaşadığı "ücretsiz taşıma" sorunu çözüldü. Araç sahipleri ve sürücülere devletin verdiği destekle, talep edilen miktardan arta kalan kısmı Muğla'da Büyükşehir Belediyesi ödeyeceğini açıklamıştı ve ödemeyi yaptı.

Sorun neydi?

Toplu taşıma araç sahip ve sürücülerini de ücretsiz taşıma kartına sahip yolcuları da çok zor durumda bırakan sistemin sıkıntısına çözüm olarak bakanlık yaptığı ödemeye bir miktar zam yapmış ancak bu artan yakıt ve diğer giderler nedeniyle çözüm olamamıştı. Dayanacak güçleri kalmadığını duyuran sürücülerin oluşturduğu toplu taşıma kooperatifleri artık 65 yaş ücretsiz yolcu taşımama kararı almış ve bunu duraklarla araçlara asmıştı. Yolcularla sürücüleri karşı karşıya getiren sıkıntı bir zorunluluk ya da zorlama olmasa da 65 yaş ve üstü yolcuların hem kart basıp hem de bir miktar ücreti elden şoförlere vermesi gibi uygulamalara dönüşmüştü.

Sorun nasıl çözüldü?

İşte tam da bu noktada Muğla Büyükşehir Belediyesi ilgili bakanlığın toplu taşıma esnafına ödediği miktarın, sürücülerin ve kooperatiflerin talep ettiği kısmından doğan farkını kendi kasasından ödeme kararı aldı. Karar MBB Meclsi'nden geçtikten sonra uygulamaya kondu. Peki bu fark nasıl saptanıp ödeniyor? Şöyle;

Kent Kart

Kent Kart makinesi, Elektronik ücret toplama sistemi - Arşiv - 48 Haber Ajansı

MBB, araçlarda kartların okutulduğu cihazlar olan, "Elektronik ücret toplama sistemi" üzerinden biniş raporu alıyor. Bu raporla toplu taşıma araçlarının ay içinde taşımış oldukları ücretsiz yolcu sayısı tespit ediliyor. Sürücülerle kooperatfilerin talep ettiği rakamdan bakanlığı yaptığı ödeme düşülüyor. Kalan miktar araç sahipleri ile sürücülerinin hesaplarına yatırılıyor.

İlk ödeme hesaplara yattı

İlk ödeme 21 Aralık 2023 günü araç sahibi ve sürücülerin hesaplarına yattı. Yani artık 65 yaş ve üstü yolcularla ücretsiz seyahat hakkına (kartına) sahip olanların taşıma ücreti devlet ve MBB tarafından ödeniyor. Bu kapsamdaki yolcular "hiç bir fark ödemeden" ve "tamamen ücretsiz" olarak kartlarını cihazlara okutup toplu taşıma araçlarını kullanabilecekler.

İşte o açıklama

Dr. Osman Gürün

MBB Başkanı Dr. Osman Gürün, arşiv - 48 Haber Ajansı

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle;

MBB 65 yaş üstü ücretsiz taşıma ile ilgili şoför esnafına 21 Aralık tarihinde ilk ödemeyi yaptı. Ülke genelinde yaşanan ücretsiz taşıma krizini Muğla’da çözen Büyükşehir Belediyesi 1359 şoför esnafını ilgilendiren ilk ödemeyi hesaplara yatırdı.

21 Aralık tarihi itibarı ile Büyükşehir Belediyesi ücretsiz yolcu taşıyan şoför esnafının biniş sayıları hesaplanarak bakanlıktan aldığı ödemeleri düşüldükten sonra kalan kısmını hesaplarına yatırdı. 21 Aralıkta Şoför Esnafının Hesaplarına ücretsiz taşıma maliyeti yatırıldı

Ülkemizin birçok yerinde ücretsiz taşıma konusunda şoför esnafı ve vatandaşlarımız mağdur olmaktadır. Şoför esnafımız Bakanlık tarafından yapılan ödemenin ücretsiz taşıma maliyetini karşılamadığını, vatandaşlarımız ise ücretsiz biniş konusunda çeşitli zorluklar çektiklerini bizlere ilettiler.

Konu üzerinde hassasiyetle duran Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün bu konuda hem şoför esnafını hem de vatandaşları mağdur etmeden bir çözüm yolu bulunmasını istedi. Hayata geçirilen karar ile birlikte elektronik ücret toplama sistemi üzerinden aldığımız biniş raporu doğrultusunda, otobüslerin ay içinde taşımış oldukları ücretsiz yolcu sayıları tespit edildi.

Yaptığımız bu tespitin ardından Bakanlık tarafından yapılan ödeme düşülerek kalan miktar araç sahiplerine belediyemiz tarafından ödendi. 1359 otobüsü kapsayan bu çalışma doğrultusunda hesaplanan hasılat üzerinden birim fiyatı doğrultusunda ilk ödeme 21 Aralık tarihinde yapıldı. Vatandaşlarımız ücretsiz seyahat hakkından gönül rahatlığı ile yararlanmaya devam edebilirler. Bu sektörden ekmek yiyen şoför esnafımızın da her zaman yanındayız.

Information!

Publisher's note: Opinions, statements, comments and explanations in the form of written, audio and video in the news published on 48 News Agency and internet news sites broadcasting under the umbrella of the agency belong to their sources. We publish opinions, statements, comments and statements; It does not mean that we support, approve, agree or oppose it.

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

Muğla hastaneleri

TAGS;

65 yaş ücretsiz taşıma

Muğla haberleri

Muğla Genel Haberleri