Muğla Genel haberleri; Muğla Genel haber 1
HABER

Muğla’da "Büyük Filistin Yürüyüşü"

Muğla Genel | Haber | News

Muğla Genel
HABER

Dolgu değil doğru haber

Yayıncı notu

48 Haber Ajansı ve ajans çatısı altında yayın yapan internet haber sitelerinde yayınlanan haberlerdeki yazılı, sesli, video şeklindeki görüş, demeç, yorum ve açıklamalar kaynaklarına aittir. Görüş, demeç, yorum ve açıklamaları yayınlamamız; desteklediğimiz, onayladığımız, fikir birliği içinde olduğumuz ya da karşı olduğumuz anlamına gelmez.

 

Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 20.10.2023 - Muğla’da, İsrail’in Filistin’deki saldırılarına tepki göstermek amacıyla "Büyük Filistin Yürüyüşü" düzenlendi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında binlerce sivilin öldürülmesi Muğla'da gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından STK'lar tarafından organize edilen yürüyüş düzenlendi. STK'ların çağrısıyla Menteşe ilçesi Kurşunlu Meydanı'nda toplanıldı. İsrail'i protesto eden gruplar Cuma Namazı saatine kadar sloganlar atıp, pankart ve döviz açtı.

Muğla’da Filistin'de öldürülenler için gıyabi cenaze namazı - 48 Haber Ajansı

Muğla’da Filistin'de öldürülenler için gıyabi cenaze namazı - 48 Haber Ajansı

Cuma namazının ardından cami avlusunda toplanan vatandaşlar, Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapcı eşliğinde, İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Namazın ardından Kurşunlu Camii'nden Menteşe Sınırsızlık meydanı'na kadar yüründü. Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı, AK Parti Muğla İl Başkanı Av.Gültekin Akça, AK Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete, AK Parti MKYK üyesi Yelda Erol Gökcan, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir ile Ula Belediye Başkanı Özay Türkler yürüyüş kolunun ön sıralarında yer aldılar.

Muğla’da "Büyük Filistin Yürüyüşü" 3

Muğla’da "Büyük Filistin Yürüyüşü" - 48 Haber Ajansı

Sınırsızlık Meydanı'nda açıklamayı Muğla İl MÜftülüğü'nde Basın Halkla İlişkiler sorumlusu olan Fatih Yaşatır okudu. Yaşatır'ın İsrail protestorsunda okuduğu metin şöyle;

"Bugün burada toplanmamıza sebep olan mesele hepinizin malumudur. İnsanlık tarihinin görüp göreceği en acımasız, vahşi, sistematik, yıkıcı ve can alıcı saldırıları ile karşı karşıyayız. İşgalci İsrail’in son dönemde artan saldırıları, masum ve mazlum Filistin halkının hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olmaktadır. Bizler, tecrit edilerek adeta açık cezaevine dönüştürülmüş olan Gazze Şeridi’ne yönelik işgalci İsrail’in saldırılarını reddediyor ve şiddetle tepki gösteriyoruz. Buradan her yıl milyonlarca yerli ve yabancı misafiri ağırlayan Türkiye’nin incisi, yeryüzü cenneti, sevgi ve hoşgörü kenti Muğla’dan açıkça işgalci İsrail’e sesleniyoruz. İsrail, Gazze’ye yönelik terör saldırılarını derhal durdurmalı ve sonlandırmalıdır.

Buradan asıl görevi barışı tesis etmek olan Birleşmiş Milletler’e de sesleniyoruz. Birleşmiş Milletler dünyanın gözü önünde insanlığın katledilmesini önlemelidir. Yine İslam ülkelerine ve Arap devletlerine sesleniyoruz. İslam ülkeleri ve Arap devletleri işgalci İsrail’in kural tanımazlığı ve şımarıklığı karşısında net, kararlı, cesur adımlar atmalıdır. Türkiye olarak, bölgede kalıcı bir barışın tesisi için iki devletli vizyon temelinde yapılan diplomatik girişimleri destekliyoruz. İşgalci İsrail’in saldırılarına karşı duruşumuzu sergilemek ve barışçıl bir çözüm için çalışmak, insan hakları ihlallerinin soruşturulması ve Gazze’deki sivillerin insani yardıma erişiminin derhal sağlanması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz.

Muğla’da "Büyük Filistin Yürüyüşü" 1

Muğla’da "Büyük Filistin Yürüyüşü" - 48 Haber Ajansı

Gazze’de saldırılardan etkilenen masum sivillerin acil insani yardıma, temel gıdaya, tıbbi malzemelere ve güvenli barınmaya erişimi sağlanmalıdır. Buradan haykırıyoruz, başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti derhal kurulmalıdır. Filistin yalnız değildir ve yalnızlığa terk edilmeyecektir. Özellikle Türk halkı maddi ve manevi her zaman tüm imkanlarıyla mazlum ve mağdur Filistin halkının yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bizler Filistin davasını sarsılmaz şekilde savunmayı sürdüreceğiz. Yaşanan katliam ve soykırıma sessiz kalmayacağız."

Information!

Publisher's note: Opinions, statements, comments and explanations in the form of written, audio and video in the news published on 48 News Agency and internet news sites broadcasting under the umbrella of the agency belong to their sources. We publish opinions, statements, comments and statements; It does not mean that we support, approve, agree or oppose it.

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

Muğla hastaneleri

TAGS;

Muğla’da "Büyük Filistin Yürüyüşü"

Muğla haberleri

Muğla Genel Haberleri