Muğla Genel haberleri; Muğla Genel haber 1
HABER

65 yaş ve ücretsiz kart kullananlar DİKKAT

Muğla Genel | Haber | News

Muğla Genel
HABER

Dolgu değil doğru haber

 

Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 16.10.2023 - Toplu taşımada bakanlık kararıyla yurt genelinde uygulanan ücretsiz seyahat kartı kullanımına 4 gün haricinde izin verilmeyeceği açıklandı. BU NE DEMEK?.. TÜM DETAYLAR HABERDE...

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği bir açıklama yayınladı. Açıklamada, özel halk otobüslerinin ücretsiz seyahat hakkı olan vatandaşların sadece ayın 1 ve 4'ü arasında ücretsiz şekilde taşınacağı ifade edildi.

Vatandaş soruyor;

MBB neden yok?

. Bu uygulama ve açıklama tüm Türkiye'deki özel kentiçi toplu taşımacılık hizmetini kapsıyor. Ancak biz, "Muğla özelinde" konuyu vatandaşa soırduk. Uygulama sürdürülürse iddia o ki, "vatandaş tamamen yolda kalacak..." Neden mi? İşte vatandaşa göre nedenleri;

. Vatandaşlar Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi taşımacılığın neredeyse tamamına yakınını kooperatiflere ve özel halk otobüslerine devrettiğini iddia ediyor. Çok az sayıda yerde, çok az sayıda (merkez Menteşe ilçesi ve mahalleleri hariç) "siyah plakalı" MBB araçlarının hizmet verdiğini iddia ediyorlar. Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne vatandaşın en büyük tepkisi, "özel sektöre mahkum edilmek.."

. MBB'ye ait araçların çalışmadığı hat sayısının neredeyse Muğla'nın tüm ilçelerini ve mahallelerini kapsadığını bu nedenle Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği tarafından ayın 1/4'ü haricinde uygulanacağı açıklanan "kamuya ait araçlara binin" çağrısının mümkün olmadığı, vatandaşın olmayan kamuya ait toplu taşıma araçlarıyla seyahatinin de mümkün olmayacağı iddia ediliyor.

. Dolayısıyla özel sektör araçlarının "ücretsiz yolcu almayacağını duyurduğu tüm hatlarda" kamuya (MBB) ait taşıma aracı da olmadığı ya da yok denecek kadar az olduğu için "kriz çözülene kadar" ve "kalıcı çözüm üretilene kadar" MBB ve / veya bakanlıkların "acil" önlem almamasının büyük mağduriyetlere neden olacağı belirtiliyor.

Diğer şikayetler

Vatandaşların Muğla toplu taşıması için diğer şikayetleri de şu şekilde;

- Neden MBB'de "diğer büyükşehir statüsündeki belediyeler gibi" kendi araç ve elemanlarıyla 7/24 toplu taşıma hizmeti vermiyor?

- Muğla'nın neredeyse yüzde 90'ına tekabül eden, çoğu ilçede ve çoğu mahallede akşam saat 18 - 19'dan sonra özellikle kış aylarında toplu taşıma hizmeti yok. MBB neden (diğer büyükşehir belediyelerinde olduğu gibi) "siyah plakalı" kamuya ait araçlarıyla bu hizmeti özel taşımacıların olmadığı saatlerde sürdürmüyor?

- Muğla'da toplu taşımacılığın kilometre/yakıt denkleminde Türkiye'nin en pahalı ili olduğu doğru mu?

Toplu taşımada 65 yaş sorunu

Toplu taşımada "ücretsiz yolcu" krizi, arşiv - 48 Haber Ajansı

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği'nin açıklaması

Bakanlığın bu yönde bir kararı olmamasına karşın Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği ekonomik olarak bu şartlarda ücretsiz taşıma yapmanın imkansızlaştığını, kendilerine ödenen paranın da kesinlikle taşınan yolcu sayısıyla örtüşmediğini vurgulayarak, "Vatandaşların ayın geri kalan kısmında ise kamu araçlarını veya alternatif ulaşım sistemlerini tercih etmelerini önemle rica ediyoruz" dedi.

Muğla'nın tüm ilçelerindeki özel halk otobüslerinin 16 Ekim 2023 tarihinden itibaren bu uygulamayı yapacakları bildirildi. Yani, 65 yaş ve üzerinin kullandığı ücretsiz seyahat kartıyla her ayın 1'i ile 4'üncü günleri haricinde ücretsiz olarak seyahata izin verilmeyecek.

Yetkililerden bir açıklama yok

Daha önce bu hizmetten yararlanan vatandaşlarla taşımacılar defalarca karşı karşıya gelmişti. Şikayetler sonucunda da çok sayıda araç ve sürücüye yaptırımlar uygulanmış hatta bazı hatlarda servise çıkacak araç ve sürücü bulunamama sorunları yaşanmıştı. Vatandaş, "bana verilmiş bir hakkı kullanıyorum" diyor. Araç işletmecileri, "Size tanınan o hak karşılığı bize ödenen ücret kesinlikle sizi taşımamıza yetmiyor" diyor.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da başka bir bakanlıktan, bürokrat ya da yetkiliden, valilik ve / veya kaymakamlıklardan mlyonlarca insanı etkileyecek bu açıklama ve uygulama konusunda 16.10.2023 tarihi itibariyle herhangi bir sözlü ya da yazılı açıklama yapılmadı.

Elde olan tek açıklama, "artık bıçak kemiğe dayandı. Ya çözüm üretin ya da bizim çözümümüz bu" diyen işletmecilerin açıklaması. O açıklamanın tam metni de aşağıda;

Açıklamanın tamamı

"Artık özel sektör açısından dayanılamaz boyutlara ulaşan ücretsiz hizmetle ilgili Temmuz ayında Ankara'da tüm illerden başkanlarımızın katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdik. Amacımız olağanüstü artan maliyetler ve ücretsiz taşıma konusunda esnaflarımızın yaşadığı mağduriyete ilişkin ilgili Bakanlıklara çağrıda bulunarak çözüm bulmaktı.

Tüm illerde esnaflarımızın 'biz özel sektörüz, ücretsiz hizmet yaptırılıyorsa Devlet bu hizmetin karşılığını vermelidir. Veremiyorsa ücretsiz taşıma yapmayalım ne olacaksa olsun, zaten battık' söylemlerine rağmen, 15 Ekim'e kadar bir sonuç alınır umuduyla tüm temsilcilerimizin de ortak görüşü ile herhangi bir ücretsiz biniş kısıtlamasına bu tarihe kadar gidilmemiştir.

Muğla toplu taşıma, MBB otobüsü

Muğla toplu taşıma, MBB otoıbüsü - Arşiv

"Bedelini ödüyoruz" iddiası

Bu süreçte yetkililer tarafından 'biz bedelini ödüyoruz' açıklamaları camiamızı fazlasıyla üzmüştür. Resmi veriler incelendiğinde durumun böyle olmadığı net olarak anlaşılacaktır. Yetkililer tarafından 'Bedeli ödeniyorsa esnaf neden feryat ediyor' sorusu hiç sorulmadığı gibi, aksine kamuoyunun esnaflarımıza tepki göstermelerine zemin hazırlanmış, hakkı olandan fazlasını istiyormuş gibi bir algı oluşturularak camiamız hakaret düzeyinde eleştirilere maruz bırakılmıştır.

Hem ilgili Bakanlıklar, hem de özel halk otobüsleri ile ilgili tüm kararları alma, ücret tarifelerini belirleme, alternatif uygulamalarla çok düşük rakamlarla yolcu taşıtma yetkisi kendilerinde olmasına rağmen destek vermeyen Belediyeler nedeniyle de sistem kendini yürütemez hale gelmiştir. Türkiye'de özel halk otobüsü sayısı belediye otobüsü sayısından fazladır.

Çok maliyetli olan toplu taşımada Belediyelerin özel sektörü sübvanse etmesine ihtiyaç yoksa, 'belediyeler ücretsiz ve indirimli taşımayı destekleyebilir' şeklinde kanun neden vardır?

Amacımız hak iptali değildir

Değerli kamuoyunun net olarak bilmesi gereken önemli bir konu da camiamızın talebi; ücretsiz seyahat hakkı verilenlerin haklarının geri alınması değil, sadece onlara sundukları hizmetin karşılığının verilmesidir. Bu konuda sektörümüzün ciddi bir hak kaybı vardır ve bu durum farklı söylemlerle geçiştirilemeyecek kadar açıktır.

Özellikle camiamıza olağanüstü yük getiren ücretsiz hizmetle ilgili 'bir otobüse ücretsiz biniş maliyetinin yarısını devlet karşılasın, yarısını da esnaflarımız karşılasın' ya da 'esnaflarımıza gelir desteği ödenmesin bu parayla ücretsiz seyahat hakkı olanlara her il için biniş kartı verilsin' önerilerimiz de maalesef karşılık bulmamıştır. Devletin karşılayamadığı bir yükü esnaflarımızın karşılayabilmesi mümkün müdür?

Muğla toplu taşıma, kooperatif araçları

Muğla toplu taşıma, kooperatif araçları, arşiv - 48 Haber Ajansı

"Destek yeterli değil..."

Geldiğimiz noktada yapılan toplantılar ve görüşmelerin ardından yetkililer, ücretsiz taşıma yaptığı halde gelir desteği alamayan 2000 dolayında halk otobüsünün sorununu yönetmelik değişikliği ile çözeceklerini ancak diğer beklentilerimizle ilgili çalışmanın 2024 yılında yapılacağını dile getirdiler. Bakanlığın araç başına ücretsiz binişler için aylık ödediği gelir desteğinin illere göre değişmekle birlikte, en fazla iki günlük taşımayı karşıladığı yoruma kapalı bir gerçektir. Ayın geri kalan kısmında ise esnaflarımız yıllardır tamamen kendi imkanları ile fedakarlık yapmaktadır. Bu fedakarlık artık sürdürülebilir değildir.

"Ücretsiz seyahat hakkı olan 18 farklı grup"

Sonuç olarak daha önce açıkladığımız 4 grup dışında kalan ve ücretsiz seyahat hakkı olan 18 farklı gruptaki yolcularımızın; Devletimizin uygun gördüğü ücretsiz seyahat gelir desteğinin karşılığı olarak ve yine esnaflarımızın yapacağı 2 günlük fedakarlıkla, her ayın sadece 1'i ve 4'ü arasında ücretsiz binişler için özel halk otobüslerini kullanabileceklerini, ayın geri kalan kısmında ise kamu araçlarını veya alternatif ulaşım sistemlerini tercih etmelerini önemle rica ediyoruz.

Bazı kurum ve kuruluşların yaptığımız açıklamalara tepki göstermek yerine resmi verileri inceleyerek esnaflarımızın hakkının verilmesi yönünde de girişim yapmaları daha adil olacaktır. Değerli Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur."

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

 

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Toplu taşımada ücretsiz krizi

Muğla haberleri

Muğla Genel Haberleri