Muğla Genel haberleri; Muğla Genel haber 1
HABER

Akbelen'de son durum ne?

Muğla Genel | Haber | News

Muğla Genel
HABER

Dolgu değil doğru haber

 

Muğla hastaneleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 30.07.2023 - Maden sahası genişletme çalışamaları nedeniyle ağaç kesimi yapılan Akbelen'de son durum ne? Valilik, jandarma ve milletvekili Tanal'dan açıklamalar geldi.

Muğla Valiliği bir basın duyurusu hazırlayarak kamu açısından sonn gelişmeleri paylaştı. Açıklamada, "24 Temmuz 2023’te Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar bugün itibariyle sona ermiştir" denildi.

Valiliğin açıklaması;

"İlimiz Milas ilçesinde bulunan; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınmış ruhsat, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan ÇED belgesi, mevzuat gereği alınması gereken diğer kurum görüşleri doğrultusunda; Yeniköy-Kemerköy Termik santralleri için şirketin uhdesinde bulunan sahaya elektrik üretiminde kullanılmak üzere ilave kömür madeni işletme izni verilmiştir.

Bu kapsamda yapılması gereken işlemler için 24 Temmuz 2023’te Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar bugün itibariyle sona ermiştir.

Bu işlemden sonra, maden çıkacak sahalar tıpkı diğer maden sahalarında olduğu gibi izin sahibi tarafından rehabilitasyon projesine uygun olarak rehabilite edilecek ve mevcut alanda benzer özelliklerde 130 bin fidan dikimi gerçekleştirecektir.

Bu süreç boyunca, çeşitli provokasyonlar sonucu, tarihi şan ve şerefle dolu jandarmamız ve polisimize yapılan tahrik edici, çirkin ve maksatlı saldırılara karşı gerekli adli ve idari çalışmalar başlatılmıştır.

Oradaki süreç sona ermesine rağmen bölgede görevini ifa eden kamu çalışanlarına müdahalede bulunmaya davet edenlere, provokasyon ortamı oluşturamaya yönelik söylem oluşturanlara karşı vatandaşlarımızı uyarıyoruz.

Kamuoyuna duyurulur.
"

Jandarmadan açıklama

Öte yandan Jandarma Genel Komutanlığı da bir basın duyurusu hazırlayarak kamuoyuyla paylaştı. Jandarma Genel Komutanlığı sosyal medya hesaplarından paylaşılan duyuruda, "Milletvekili Mahmut Tanal'ın tahrik edici ve etik olmayan davranışları karşısında; görev yerinden emir ve talimatlara aykırı olarak uzaklaşan iki jandarma personeli de açığa alınmıştır" dedildi.

İşte o açıklama;

Tanal'dan açıklama

CHP Milletvekili Mahmut Tanal jandarmanın bu açıklaması üzerine kendi açıklamasını yayınladı. Tanal açıklamasında, "Akbelen Ormanı’nda fişleme belgelerini kaçıran jandarmaya yönelik bu açığa alma işlemi bile bizim haklı olduğumuzun ispatıdır. Jandarma Genel Komutanlığı’nın hakkımda yaptığı suç duyurusu, iftira suçu niteliğindedir " dedi.

İşte Tanal'ın açıklaması;

"Akbelen Ormanı’nda fişleme belgelerini kaçıran jandarmaya yönelik bu açığa alma işlemi bile bizim haklı olduğumuzun ispatıdır.
Jandarma Genel Komutanlığı’nın hakkımda yaptığı suç duyurusu, iftira suçu niteliğindedir.

Herhangi bir hakaret suçu ortada yoktur. Bu sebepten dolayı haksız ve hukuksuz bir şekilde iftira niteliğindeki suç duyuruları için ben de Jandarma Genel Komutanlığı hakkında iftira suçundan dolayı suç duyurusunda bulunacağım.

Yasalara aykırı şekilde doğa direnişçilerini fişlememeleri konusunda uyardığım jandarma personeline yönelik hakaret içeren hiçbir cümlem olmadı.

Akbelen Ormanı’na demokratik bir hak mücadelesi için gittik. #akbelen #akbelenormanı #akbelenedokunma"

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

 

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Akbelen ormanları

Muğla Valiliği

Muğla Genel Haberleri