MBB haberleri; MBB haber 1
HABER

Muğla'da Deniz Otobüsü seferleri başlıyor

Muğla | Haber | News

Muğla
HABER

Dolgu değil doğru haber

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (GHA) - 31.05.2024 - Muğla'da Deniz Otobüsü seferleri başlıyor / Sea Bus services are starting in Muğla

Muğla'da deniz otobüsü seferleri başlıyor. Ne zaman, hangi hatlarda, hangi saatlerde? Tüm detaylar haberde...

Özellikle yaz aylarında karayollarında yaşanan trafik yoğunluğuna çözüm olarak deniz yolu toplu taşıma hatları oluşturuluyor. Bu kapsamda ilk olarak Bodrum-Turgutreis-Didim ve Fethiye-Marmaris güzergahlarında deniz otobüs seferleri düzenlenecek.

Muğla'da Deniz Otobüsü seferleri başlıyor 2

Muğla'da Deniz Otobüsü seferleri başlıyor

İlk Sefer Kabotaj Bayramı'nda

Yeni seferlerin ilk olarak 1 Temmuz 2024 Kabotaj Bayramı'nda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bodrum, Turgutreis ve Didim arasında düzenlenecek olan bu seferler, bölge halkı ve turistler için hızlı ve konforlu bir ulaşım imkanı sunacak. Bu tarihten itibaren deniz otobüsleri bu üç nokta arasında düzenli olarak sefer yapacak.

Seferler, güzergahlar

Bodrum, Turgutreis ve Didim arasındaki seferler 1 Temmuz 2024 günü başlayacak.

Fethiye ile Marmaris arasında düzenlenecek deniz otobüs seferleri ise 2 Temmuz 2024 tarihinde başlayacak.

Muğla'da Deniz Otobüsü seferleri başlıyor 3

Muğla'da Deniz Otobüsü seferleri başlıyor

VİDEO

Seferler uygun fiyalı olmalı

Bodrum Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, seferlerin başlamasının turizmin canlanması açısından da çok önemli olduğunu belirtti. Dinç, "Bodrum deniz turizminin, deniz ticaretinin merkezi. Dolayısıyla deniz taşımacılığının deniz turizmi ile birlikte hareket etmesinde biz fayda görüyoruz" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü;

"Biz Deniz Ticaret Odası olarak yönetim kurulumuz, üyelerimizle beraber bu projeyi doğru buluyoruz. Ege’de Turgutreis, Didim deniz taşımacılığı ile Muğla ve Aydın’ın iki ayrı ilin birbirine kavuşması, komşu olmasını da destekliyoruz. Fethiye, Marmaris, Datça, Bodrum buradaki deniz ulaşımından vatandaşlarımız faydalanacak. Maliyetler her geçen gün artıyor. Fakat vatandaşların daha rahat, güvenli bir şekilde seyahat edip uygun fiyatlara bu seferler gerçekleşirse iyi olur."

Ahmet Aras, kaptan, arşiv

MBB Başkanı Ahmet Aras, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kaptanların görüşleri

Bodrumlu tekne kaptanlarından Hasan Çetin, "Yeni başlayacak seferler Bodrum için güzel olacak. İnsanlar bir yerlere gitmek istiyor. Deniz üzerinden yolculuk daha güzel oluyor. İnsanlar uzun yol çekmek istemiyor. Trafik çilesi çekmek istemiyor. Deniz yolu bizim için, Bodrum için iyi olur. Yani herkes gider gelir. Neden olmasın? Deniz yolu başka, deniz başka, ambiyansı başkadır" dedi.

Tekne kaptanı Mehmet Ünlü de uygulamayı destekleyerek şunları söyledi;

"Şu anda Datça’ya sefer yapılıyor. Dedikleri gibi Marmaris, Fethiye, Fethiye, Bodrum olursa hem trafik rahatlar hem biz rahatlarız. Tekneyi Fethiye'de bırakıyoruz, karadan geleceğimize ineriz. Feribota ondan daha çabuk seyahat eder, daha rahat bir şekilde Bodrum'a geliriz diye düşünüyorum."

Alternatif deniz yolu hatları

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Denizcilik Şube Müdür Vekili Cem Hodoğlugil, "özellikle yaz aylarında turizm şehri olan Muğlamızda karayolunda oluşan trafik yoğunluğuna bir alternatif olarak deniz yolu hatlarının da geliştirilmesi için çalışmalarımıza başladık" dedi.

Hodoğlugil çıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Alternatif denizyolu hatları oluşturulması amacıyla ilk aşamada Fethiye ilçe merkezi ve Bodrum ilçemizde kara yoluna alternatif, hızlı, güvenli ve konforlu bir deniz ulaşımı sağlanması için çalışmalarımız devam ediyor. 450 yolcu kapasitesine sahip olacak deniz otobüslerimiz saatte 25 deniz mili süratle karayoluna alternatif olabilecek sürelerde seferlerini tamamlayabilecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan alınacak izinlerin de bir aşaması olan UKOME Genel Kurulu bu hafta karar aldı. Sonrasında Ulaştırma Bakanlığı’nın izni alınır alınmaz 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramında deniz otobüsü seferlerine başlamayı planlıyoruz."

Safer gün ve saatleri

Sefer programları planlanıp MBB tarafından paylaşıldığı anda web sitelerimizde "ulaşım" sayfalarında yayınlanacak.

TIKLA MUĞLA ULAŞIM;

https://www.48haber.com.tr/TR/ulasim-mugla-dolmus-saatleri.html


TAGS;

Muğla'da deniz otobüsü

Muğla Büyükşehir Belediyesi haberleri

Muğla haberleri