Milas haberleri
HABER

Milas haberleri

Milas | Haber | News

Milas
HABER

"Suçıkan'da su bitti artık yeter" eylemi

Muğla hastaneleri

48 Haber (GHA) - 10.06.2024 - "Suçıkan'da su bitti artık yeter" eylemi / Water action in Muğla

Milas’taki Karacahisar Köyü’nde bir araya gelen vatandaşlar, "Suçıkan'da su bitti artık yeter" eylemi yaptı.

Muğla’daki Yeniköy Santralı ve Kemerköy Termik Santralı’nın bölgedeki yeraltı su kaynaklarını kuruttuğu iddiasıyla Muğla Su İnisiyatifi’nin çağrısıyla çevreciler Karacahisar Köyü’nde bir araya geldi. Etkinlikte yapılan açıklamada, “Suçıkan'da su bitti artık yeter, yargı kararlarını uygulayın, termik santralleri kapatın” denildi.

Muğla Su İnisiyatifi’nin çağrısıyla Milas’taki Karacahisar Köyü’nde bir araya gelen vatandaşlar açıklama yayınladı. Açıklamada, "Yaşam hakkı olan suyun adil olmayan paylaşımı nedeni ile Muğlalılar olarak her geçen yıl susuzluk sorununu daha derin hissediyoruz. Muğla Su İnisiyatifi olarak Karacahisar'ın Suçıkan mevkiinde düzenlediğimiz bu etkinlikle yaşanan adaletsizliğe bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz” denildi.

"Suçıkan'da su bitti artık yeter" eylemi 1

"Suçıkan'da su bitti artık yeter" eylemi

Açıklamanın devamında şu görüşler yer aldı;

Suçıkan'da su bitti artık yeter, yargı kararlarını uygulayın, termik santralleri kapatın. Ne ulusal ne de uluslararası hukuku tanıyarak sürdürülen bu yasadışı faaliyetin bedelini bölge halkı olarak hep birlikte ormanlarımızın, tarım alanlarımızın, su kaynaklarımızın, köylerimizin yok edilmesi ve kirletilmesiyle, yaşam kaynağımız toprak, hava ve suyun zehirlenmesi sonucu yakalandığımız ölümcül hastalıklarla baş etmek zorunda kalarak bizler ödüyoruz. Diğer yandan iklim krizini her yıl daha şiddetli olarak hissederken, iklim krizinin baş sorumlusu kömürlü termik santrallerin çalışmasına izin veren enerji politikalarına yaşadığımız tüm bu vahşete kayıtsız kalınarak devam ediliyor.

"Suçıkan'da su bitti artık yeter" eylemi 2

"Suçıkan'da su bitti artık yeter" eylemi

Not: Görseller Muğla Su İnisiyatifi'nden alıntıdır.

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

 

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Milas haber

Milas sıcak haber

Milas Haberleri