Menteşe haberleri; Menteşe haber 1
HABER

Menteşe haberleri

Menteşe | Haber | News

Menteşe
HABER

Deştin'deki çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal

 

Muğla hastaneleri

48 Haber (GHA) - 18.09.2023 - Muğla'da Yatağan'la Menteşe ilçeleri arasındaki Deştin adı verilen bölgede yapımı devam eden çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal edildi.

Muğla'nın Menteşe İlçesine bağlı Bayır Mahallesi ile Yatağan'daki Deştin Mahalleleri arasında yapımına devam edilen 7 bin 751 dönümlük alandaki çimento fabrikasına karşı köylülerin ve köylülerere destek olan çevrecilerin başlattığı mücadelede ardı ardına 3 karar çıktı.

Deştin'deki çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal 1

Deştin'deki çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal, arşiv - 48 Haber Ajansı

Muğla'nın Yatağan Deştin ile Menteşe Bayır Mahalleleri arasında yapımı devam eden çimento fabrikası inşaatına önce köylülerin açtığı davalar sonucunda mahkeme Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu iptal etti. Arından da şantiye aynı zamanda davaya müdahil olan Menteşe Belediyesi tarafından mühürlendi. Bu gün de Menteşe Belediyesi tarafından inşaatın yapı ruhsatı iptal edildi.

Menteşe Belediyesi ruhsatını iptal ederek açıklama yayınladı. Açıklamada, "2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 10. Maddesi ve 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. Maddesi gereği Muğla 2. İdare Mahkemesi 2022/2222 Esas ve 2023/1222 Karar Sayılı Kararı ile ÇED Olumlu kararının iptal edilmesi nedeniyle Bayır - Deştin Mevkisindeki Çimento Fabrikasının Yapı Ruhsatı iptal edilmiştir. Basına ve kamuoyuna önemle duyurulur" denildi.

Deştin'deki çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal 2

Deştin'deki çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal, arşiv - 48 Haber Ajansı

"ÇED olumlu" kararına karşı köylülerin açtığı dava kapsamında, 23 Şubat 2023 tarihinde bölgede 9 kişiden oluşan bilirkişi heyeti keşif yaptı. 9 bilirkişi de çimento fabrikasının kurulmaması yönünde rapor hazırladı. Bunun üzerine Muğla 2. İdare Mahkemesi, "ÇED olumlu" kararını iptal etti.

Mahkemenin kararında şu görüşler yer aldı;

"Entegre Çimento Fabrikası ve Hammadde Ocakları Projesine dair dava konusu Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır."

Deştin'deki çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal 3

Deştin'deki çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal, arşiv - 48 Haber Ajansı

Mahkemenin "hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır" kararın ardından Menteşe Belediyesi ekipleri tarafından çimento fabrikasının şantiye alanı mühürlendi. Belediye de mühürleme işlemi ardından şu değerlendirmeyi kamuoyuyla paylaştı;

"Bayır Deştin bölgesindeki çimento fabrikasına yönelik müdahil olduğumuz ÇED Raporu İptali Davasında Muğla 2. İdare Mahkemesinin Kararı gereğince ÇED Raporunun iptal edilmesi nedeniyle Çimento Fabrikasının inşaat faaliyeti 13 Eylül 2023 tarihinde mühürlenerek durdurulmuştur. Kamuoyuna önemle duyurulur."

Deştin'deki çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal 5

Deştin'deki çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal, arşiv - 48 Haber Ajansı

Belediyeden ruhsat iptali sonrası yapılan açıklamada, "2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 10. Maddesi ve 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. Maddesi gereği Muğla 2. İdare Mahkemesi 2022/2222 Esas ve 2023/1222 Karar Sayılı Kararı ile ÇED Olumlu kararının iptal edilmesi nedeniyle Bayır - Deştin Mevkisindeki Çimento Fabrikasının Yapı Ruhsatı iptal edilmiştir. Basına ve kamuoyuna önemle duyurulur" ifadelerine yer verildi.

Etkinlik Takvimi

TEK TIKLA TÜM MUĞLA - İlçe ilçe Muğla'daki etkinlikler. Konser, sergi, söyleşi, yarışma, spor, tiyatro, panel, anma, eylem, toplantı, sinema, imza günü, festival, kutlama vd... MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ. TIKLA

 

Muğla Yemekleri Tarifleri

TAGS;

Menteşe

Menteşe sıcak haber

Menteşe Haberleri