Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

51. İstanbul Müzik Festivali başlıyor

Bodrum | Haber | News

Muğla
HABER

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (GHA) - 01.06.2023 -51. İstanbul Müzik Festivali başlıyor. İKSV'nin düzenlediği Müzik Festivali Onur Ödülü Hasan Uçarsu'ya sunulacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 51. İstanbul Müzik Festivali bu akşam Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu’nda, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde Tekfen Filarmoni Orkestrası ile genç piyanist Jan Lisiecki’nin buluşacağı konserle açılacak.

51. İstanbul Müzik Festivali, Borusan Holding sponsorluğunda 1-17 Haziran tarihleri arasında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Festival açılışını 1 Haziran Perşembe akşamı Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda, 2019-2023 Festival Açılış Konseri Orkestrası Tekfen Filarmoni Orkestrası ile son yılların aranan genç piyano dehalarından Jan Lisiecki’nin buluşacağı bir konserle yapacak.

Açılış haftasında müzikseverler ayrıca, günümüz operasının en önemli isimlerinden, soprano ve şef Barbara Hannigan’ı Türkiye’deki ilk konserinde dinleme imkanı bulacak. Ülkemizin önde gelen senfonik topluluğu Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Hannigan’a eşlik edeceği konser 3 Haziran Cumartesi akşamı AKM’de düzenlenecek. Dünyanın sayılı çellistleri arasında gösterilen Nicolas Altstaedt’i ise Avrupa’nın seçkin topluluklarından Münih Oda Orkestrası eşliğinde 2 Haziran’da İş Kuleleri Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.

51. İstanbul Müzik Festivali 2

51. İstanbul Müzik Festivali

Festivalin en sevilen projelerinden Müzik Rotası, Hafta Sonu Klasikleri ve Müzikli Bir Hafta Sonu ise festivalin ilk hafta sonunda izleyiciyle buluşacak etkinlikler.

17 Haziran’a kadar, 18 farklı mekânda, 25 konserde, 60’ın üzerinde ismi ağırlayacak festivalin biletleri, passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende noktaları ve İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arası) satın alınabiliyor.

Konservatuvarların müzik bölümünde eğitim gören öğrenciler, konserleri her sene olduğu gibi ücretsiz takip edebilecek. Öğrenciler ise bu yıl yine tüm İKSV etkinliklerinde 10 TL’lik Eczacıbaşı Genç Bilet uygulamasından faydalanabiliyor.

Festival açılışı Tekfen Filarmoni Orkestrası ve Jan Lisiecki’den
51. İstanbul Müzik Festivali, 1 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda, daimi şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası ile son yılların aranan genç piyano dehalarından Jan Lisiecki’nin buluşacağı bir konserle açılışını yapacak. Konserde, Frédéric Chopin’in ilk piyano konçertosunun ardından ülkemizin saygın bestecilerinden Hasan Uçarsu’nun Portreler adlı orkestra süiti seslendirilecek. Konserden önce düzenlenecek açılış töreninde Hasan Uçarsu’ya festivalin Onur Ödülü sunulacak.

51. İstanbul Müzik Festivali, katalog alıntı

51. İstanbul Müzik Festivali, katalog alıntı

Yıldız çellist Nicolas Altstaedt, Münih Oda Orkestrası eşliğinde festivalde

Dünyanın sayılı çellistleri arasında gösterilen Nicolas Altstaedt festival için bir kez daha Türkiye’ye geliyor. Altstaedt, enstrümanındaki üstün yeteneğini sergileyeceği konserde, aynı zamanda Avrupa’nın seçkin topluluklarından Münih Oda Orkestrası’nın da şefliğini yapacak. Türkiye İş Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirilecek konser 2 Haziran akşamı İş Kuleleri Salonu’nda.

Ünlü soprano ve şef Barbara Hannigan, BİFO ile sahnede

Festival 3 Haziran akşamı AKM’de günümüz operasının en önemli isimlerinden Barbara Hannigan’ı ağırlayacak. Ünlü soprano ve şefe Türkiye’deki ilk konserinde, ülkemizin önde gelen senfonik topluluğu Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Hannigan’ın, orkestrayı yönetirken bir yandan da Haydn, Gershwin gibi bestecilerin eserlerinden oluşan bir repertuvar seslendireceği konserin yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru Borusan Holding.

Hafta Sonu Klasikleri Fenerbahçe Parkı’nda

Festivalin en sevilen etkinliklerinden ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri, bu sene de müzikseverleri, aileleri ve çocukları parka davet ediyor. İstanbulluların açık havada hafta sonuna keyifli bir başlangıç yapacağı etkinlikte sahnede Spectrum Saksofon Dörtlüsü ve piyanist János Balázs eşliğindeki The Sárközy Trio olacak. Etkinlik, Mercedes-Benz’in katkılarıyla 3 Haziran’da Fenerbahçe Parkı’nda düzenlenecek.

51. İstanbul Müzik Festivali, katalog alıntı 2

51. İstanbul Müzik Festivali, katalog alıntı

Çocuklar ve ailelerine özel: Müzikli Bir Hafta Sonu

Festival, İKSV Alt Kat’ın işbirliğiyle her yıl olduğu gibi bu yıl da çocuklar ve ailelerine özel Müzikli Bir Hafta Sonu etkinlik serisini düzenliyor. Etkinlikler kapsamında 3 Haziran’da Fenerbahçe Parkı’nda gerçekleştirilecek “Barışı Birlikte Düşünelim” felsefe atölyesi, 10 ve 11 Haziran’da İKSV Alt Kat’ta tekrarlanacak. Bu tarihlerde İKSV Alt Kat’ta, felsefe atölyesinin yanı sıra “Ritim Orkestrası” perküsyon atölyesi de gerçekleştirilecek. 8-10 ve 9-12 yaş gruplarına yönelik etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Anatolia Ensemble Mevlanakapı’nın tarihi atmosferinde izleyiciyle buluşuyor

Klasik Türk Müziği'nin günümüzdeki önde gelen icracılarından oluşan Anatolia Ensemble, festival kapsamında 4 Haziran’da Mevlanakapı Kara Surları Ziyaretçi Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak. Adını müzik dünyamızın unutulmaz ismi ve topluluğun kurucusu İhsan Özgen’in Avludaki Ses kitabından alan konserde, Şerif Muhiddin Targan, Sedat Öztoprak, Refik Fersan, Refik Talat Alpman, Sadi Işılay, Cevdet Çağla gibi Cumhuriyet dönemi bestecilerinin eserleri seslendirilecek. İhsan Özgen'in bestelerinin de seslendirileceği konserde usta müzisyenler; kanun sanatçısı Safinaz Rizeli ve ud sanatçısı Yurdal Tokcan ile birlikte bestecinin kızları Neva Özgen klasik kemençede, Yelda Özgen ise viyolonselde izleyici karşısına çıkacak.

Müzik Rotası bu yıl Balat’ta

Festivalin en özel projelerinden Müzik Rotası, bu yıl şehrin kadim semtlerinden Balat’ta. İzleyiciler, Spectrum Saksofon Dörtlüsü, arp sanatçısı Güneş Hızlılar, Duo Ciampa-Piccotti ve piyanist János Balázs eşliğindeki The Sárközy Trio’yu birbirine yürüme mesafesindeki Özel Fener Rum Ortaokulu ve Lisesi, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi ve Aya Dimitri Rum Ortodoks Kilisesi’nde dinleyecek. Rotanın sonuncu konseri ise, Ayşe Erkmen’in Haliç Haliç’te adlı heykelinin çevresinde, Balat sahilindeki Akşemsettin Parkı’nda ücretsiz ve herkesin katılımına açık olarak yapılacak. 4 Haziran’da gerçekleştirilecek Müzik Rotası, Meke’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek.

E-Katalog için aşağıdaki bağlaıtıyı TIKLAYIN LÜFEN;

http://catalogues.iksv.org/muzik_katalog_2023_high_res.pdf

51. İstanbul Müzik Festivali, katalog alıntı 3

51. İstanbul Müzik Festivali, katalog alıntı

TAGS;

51. İstanbul Müzik Festivali

Kültür Sanat haberleri

Muğla haberleri