Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Merve Dizdar'a en iyi kadın oyuncu ödülü

Bodrum | Haber | News

Muğla
HABER

"Kuru Otlar Üstüne" ödülle başladı

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (GHA) - 27.05.2023 - Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

76. Cannes Film Festivali'nde yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle oyuncu Merve Dizdar en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği Erzurum’un Karayazı ilçesinin köylerinde çekimi yapılan “Kuru Otlar Üstüne” filmi İstanbul’a atanmak isteyen Samet karakterinin hikayesini konu alıyor.

VIDEO

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, filimin gösterimi sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi

"Belki de bütün karakterlerim, duyguları kendi ruhumda da hissettiğim, en azından ipuçlarını gördüğüm şeylerdir muhakkak, diye düşünüyorum. Ben karanlık taraflarına, ruhunun karanlık bölgelerine ilgi duyan bir insanım. Benim hayatta bir tür anlam yaratma şeklim bu belki de."

Festivalde "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Merve Dizdar, ödül aldıktan sonra şunları söyledi;

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi

"Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren, bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onun tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada kadın olmak, Nuray ve Nuray’ın duygusunu doğduğu günden beri ezbere bilmek gerektiriyor. Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de yaşamayı hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan etmek istiyorum."

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi 3

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi

Filmde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı, Cengiz Bozkurt, Münir Can Cindoruk, Elif Ürse, Erdem Şenocak, Elit Andaç Çam, Nalan Kuruçim rol aldı.

Film hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN lütfen;

https://cdn-medias.festival-cannes.com/uploads/2023/05/159495.pdf

TAGS;

Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi

Kültür Sanat haberleri

Muğla haberleri