Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Kumbahçe Sofraları kitabı yayınlandı

Bodrum | Haber | News

Muğla
HABER

“Zehra Denizaslanı’yla Girit Üstü Bodrum’un Yemek Kültürü” kitabı

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (GHA) - 24.05.2023 - Kumbahçe Sofraları “Zehra Denizaslanı’yla Girit Üstü Bodrum’un Yemek Kültürü” kitabı yayınlandı. Kitap için tanıtım ve imza günü yapıldı.

Bodrum’un ve yörenin denizcilik tarihini, kültürünü araştırma ve aktarma misyonuyla 2019 yılında kurulan Bodrum Deniz Müzesi Yayınları'nın yeni kitabı Kumbahçe Sofraları “Zehra Denizaslanı’yla Girit Üstü Bodrum’un Yemek Kültürü” kitabın imza etkinliği ilgi gördü.

23 Mayıs Salı günü saat 18.00’de Mausolos Sergi Salonu’nda gerçekleşen tanıtım/imza etkinliğine Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt, Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Zeynep Göztepe, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Bodrum Girit ve Yunanistan Göçmenleri Derneği Başkanı Zehra Denizaslanı, mübadiller, mübadele ile Bodrum’a gelen ailelerin 2. ve 3. kuşak temsilcileri ve kitapseverler ilgi gösterdi.

Kumbahçe Sofraları kitabı yayınlandı 1

Kumbahçe Sofraları kitabı yayınlandı

Tanıtım/imza etkinliğinde Kumbahçe Sofraları kitabında da yer verilen ve çok sevilen Bodrum’a göç etmek zorunda kalan Giritlilerin korudukları mutfak kültürlerinin içerisinde yer alan birebir reçetesiyle yapılan Girit usulü kara sübyeli pilavın tadımı da yer aldı.

Etkinliğin açılış konuşmasında yer alan ve kitabın yayın yönetmenliğini yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, kültürel hafızanın, kültürel çeşitliliğin ve mübadelenin önemine dikkat çekti ve projede yer alan destek veren herkese teşekkürlerini iletti. Yayın planlarının dolu olduğunu, müze yayınları arasından çıkacak 3 kitaba daha hazırlandıklarını, İngilizce yayınlar için de çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve bu konuda bir konkoloji el kitabını ve yayınevinin ilk çocuk kitaplarını da yayın dünyasına kazandıracaklarının müjdesini verdi. Açılış hazırlıklarına devam edilen Bodrum Süngercilik Müzesiyle ilintili olarak ilerleyen kapsamlı bir süngercilik kitabı hazırlıklarına da başladıklarını ifade ederek konuşmasını tamamladı.

Kumbahçe Sofraları kitabı yayınlandı 2

Kumbahçe Sofraları kitabı yayınlandı - 48 Haber Ajansı

Kitabın yazarı Reyhan Bayındır Gönenç konuşmasında kitabın alışılmadık türden bir yemek kitabı olduğunu aktarırken siyasal, ekonomik ve sosyal dönüşümlerin mutfak kültürüne etkilerini gözler önüne sermeye çalıştıklarını ve kitabın Girit kökenli Bodrumlular hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarttığından bahsetti.

1924 mübadelesinde Girit’e bağlı Spinalonga adasından Bodrum’a göç eden bir ailenin 70 yaşını aşmış kızı, 3. kuşak bir mübadil olan Zehra Denizaslanı’nın ve Reyhan Bayındır Gönenç’in alışılmış tarzın ötesine geçen sohbetleriyle ve sıcak anlatımlarıyla farklı boyut kazanan kitap için Zehra Denizaslanı; projesini hayata geçirmesine destek veren Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu’na, kitabın basılmasına katkı sağlayan Mustafa Cem’e, kitabın editörlüğünü yapan İzzeddin Çalışlar’a, tasarım ve mizanpajları yapan Gökçen Ergüven’e ve yazar Reyhan Bayındır Gönenç’e teşekkürlerini sundu.

Süngercilik Okurunu dönemin denizcilerinden anılar, gelenek ve görenekler, unutulmuş tarifler ve Kumbahçe’den sofralara katılacak yeni lezzetlerle buluşturan Kumbahçe Sofraları’nı temin etmek isteyen kitapsever ve araştırmacılar Bodrum Deniz Müzesinden yayını temin edebiliyor.

Kumbahçe Sofraları kitabı yayınlandı 4

Kumbahçe Sofraları kitabı yayınlandı - 48 Haber Ajansı

Bodrum Deniz Müzesi Hakkında:

Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesinin önemli katkılarıyla 15 Ekim 2011 tarihinde ziyarete açılmış; Cevat Şakir Kabaağaçlı Koleksiyonu, Bodrum Tekne Modelleri Koleksiyonu ve 6.000’e yakın kabuğun yer aldığı Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonları ile Bodrum denizcilik tarihinin geçmişten günümüze intikal eden belgeleri, objeleri ve değerleri üzerinde deniz tarihimizi aydınlatacak bilimsel araştırmaları yaparak deniz ve denizcilik kültürüne sahip çıkmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Müze, Bodrum ile özdeşleşmiş entelektüel yaşam ustası Halikarnas Balıkçısının albümünden seçilmiş özel fotoğraflarıyla yaşamından kareler, tarihi belgeler, kendi kaleminden yazdığı yazıları, çizdiği resimleri ve kişisel eşyaları ile kızı İsmet Kabaağaçlı ve Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlunun Prof. Dr. Şadan Gökovalı’nın bağışları ile zengin bir arşive ait. Bodrumlu sanatkâr/usta Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılan 48 adet “Bodrum tipi” model tekneler müzede süngercilik, balıkçılık ve nakliyecilik koleksiyonları olarak sergilenmekte. Portal üzerinden arşivini ve koleksiyonlarını araştırmacılara ve meraklılara sunmak için faaliyetlerine ve çalışmalarına devam etmekte olup eğitim programları, çocuk atölyeleri, etkinlikler, programlar, birçok proje sahipliği ve proje ortaklığını yürütmektedir. Yayınevi olarak da çalışmalarına devam etmekte ve yayınlarını okuyucuyla buluşturmaktadır.

Bodrum Deniz Müzesi İletişim Numarası: 0 530 232 14 83

TAGS;

Kumbahçe Sofraları “Zehra Denizaslanı’yla Girit Üstü Bodrum’un Yemek Kültürü” kitabı

Kültür Sanat haberleri

Muğla haberleri