Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Dibeklihan 2024 Cüneyt Arkın Sanat Sezonu’nu açıyor

Bodrum | Haber | News

Muğla

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (GHA) - 07.03.2024 - Dibeklihan 2024 Cüneyt Arkın Sanat Sezonu’nu açıyor / Dibeklihan opens the 2024 Cüneyt Arkın Art Season

Dibeklihan'da her yıl gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinlikleri 2024'de Cüneyt Arkın'a atfedilldi. Sezona 2 sergi ile giriliyor.

Dibeklihan 2024 Cüneyt Arkın Sanat Sezonunun ilk sergileri açılışı 8 Mart 2024 Cuma günü saat 18:00’da Dibeklihan Orhan Kemal Meydanı’nda gerçekleştirilecek. İ. Hakkı Tonguç Sanat Galerisi’nde Türkiye’nin Picasso’su olarak anılan Fatih Urunç Özel Koleksiyon Sergisi ve Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde “Çağrışımlar” temasıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elemanları Sergisi’nden oluşuyor.

Fatih Urunç özel koleksiyon sergisi

Dibeklihan 2024 Cüneyt Arkın Sanat Sezonu’nu açıyor

Çağrışımlar

"Okurlarıma öykülerimi nasıl anlamaları gerektiğini ne anlatabilirim ne de böyle bir şeye kalkışmak isterim. Yeter ki kitabımı okuyan herkes içinde kendinden bir şeyler bulsun." Hermann Hesse, bu cümleleri otobiyografik özellikler taşıyan bir romanı için söyledi. Duygu ve düşünce dünyasının ürettiği cümlelerinin bu dünyayla uzlaşmaya gitmek yerine, okurlarında yeni bir çağrışım oluşturmasını istedi.

Çağrışımlar” sergisinin sanatçıları da, tıpkı Hesse’nin arzu ettiği gibi, izleyicilerinin sergilenen yapıtlarla buluştuğunda kendinden bir şeyler bulmasını, çağrışımlarla görsel bir anlatıya dönüşen bu eserlerin izleyende de bambaşka ama kendi içinde bireysel çağrışımlar yaratmasını ve bunların yeni bir anlatıya dönüşmesini arzu ediyor.

Dibeklihan 2024 Cüneyt Arkın Sanat Sezonu’nu açıyor 2

Dibeklihan 2024 Cüneyt Arkın Sanat Sezonu’nu açıyor

Bu sergi adeta bir pasaport gibi sanatçıların kendi kişisel mitolojilerinin ve öznel dünyalarının bu dünyaya geçişine olanak tanıyor ve çok özel bu içsel anlatıların çağrıştırdığı imgeleri izleyicinin alanına davet ediyor.

Resim, heykel ve seramiğin diliyle kendi dünyalarına eşlik edebileceğimiz sanatçılar; Ayşe Canbolat, Barış Yılmaz, Betül Demir Güneşdoğdu, Burcu Karabey, Canan Zöngür, Deniz Cemal Koşar, Didar Ezgi Özdağ Bardak, Elif Köse Akdemir, Esra Tuncalı Nas ve Sevdiye Kadıoğlu.

Dibeklihan 2024 Cüneyt Arkın Sanat Sezonu’nu açıyor 3

Dibeklihan 2024 Cüneyt Arkın Sanat Sezonu’nu açıyor

Nevin Yalçın Beldan’ın küratörlüğünü yaptığı “Çağrışımlar” başlıklı sergi, Dibeklihan Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde, 8 Mart - 14 Nisan tarihleri arasında izleyicilerle buluşacak. Sergiler pazartesi günleri hariç diğer günler 10:00 ile 18:00 saatleri arasında gezilebilir.

TAGS;

Dibeklihan 2024 Cüneyt Arkın Sanat Sezonu

Muğla Kültür Sanat haberleri

Muğla haberleri