Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Uçan Süpürge ödülleri açıklandı

Bodrum | Haber | News

Muğla
HABER

Muğla Büyükşehir Belediyesi

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (GHA) - 12.04.2023 - 26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin bu seneki ödülleri belli oldu.Kimlere ödül verilecek? ne zaman? Tüm detaylar haberde...

Çeyrek asrı geride bırakan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin her yıl sinemadaki kadın emeğinin altını çizmek ve görünür kılmak, yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği ödüller belli oldu.

Bu yıl, 31 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Onur Ödülü oyuncu Tilbe Saran’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu Asiye Dinçsoy, yönetmen-senarist Belmin Söylemez ve kurgucu Selda Taşkın’a, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Öyküsu Özyürek’e 31 Mayıs’ta düzenlenecek açılış töreninde sunulacak.

26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, (Arşiv görsel)

Onur Ödülü Tilbe Saran’a verilecek

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin sinemamızda yönetmen ya da oyuncu olarak yıllardır üreten ve emek veren kadınlara saygı sunmayı amaçlayan Onur Ödülü bu yıl 21. kez sahibini bulacak. Bu yılki ödül; oyunculuğa 1984 yılında Kenter Tiyatro’sunda başlayan, hemen iki yıl sonra Dormen Tiyatro’sunda Hangisi Karısı adlı oyunla ilk ödülünü alan, Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu’nun kurucularından, yurtiçi ve yurtdışında pek çok oyunda rol alan, 1985 yılında Kırlangıç Fırtınası filmiyle adım attığı sinemada Bir Erkeğin Anatomisi, Kaç Para Kaç, Beş Vakit, Turquaze, Zenne, Çekmeceler, Yol Ayrımı, Seni Buldum Ya ve Bergen filmlerinde unutulmaz performanslara imza atan, televizyon ekranında sayısız projede yer alan ancak İstanbullu Gelin dizisindeki psikolog İdil karakteri unutulmazlar arasında giren ödüllü usta oyuncu, seslendirmen ve eğitmen Tilbe Saran’a verilecek.

VİDEO

Bilge Olgaç Başarı Ödülü farklı alanlardan 3 kadın sinemacıya verilecek

Türkiye sinemasının farklı alanlarında emek veren kadınların başarılarını kutlamak amacıyla, erkek egemen sinemamızın ilk kadın yönetmenlerinden Bilge Olgaç anısına verilen Bilge Olgaç Başarı Ödülleri bu yıl üç isme verilecek. 2008 yılında ilk filmi Fırtına ile adım attığı sinemada ikinci filmi Hayatın Tuzu’nda hayat verdiği Meryem karakteri ile Adana Altın Koza Film Festivali Umut Veren En İyi Genç Kadın Ödülü’ne layık görülen, Press filmindeki Songül karakteri ile 44. Sinema Yazarları Derneği En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan, Toz Bezi filminde canlandırdığı Nesrin ile 35. İstanbul Film Festivali, 21. Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali ve 27. Ankara Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan, Dirlik Düzenlik filminde hayat verdiği Hicran ile İstanbul Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ve Antalya Altın Portakal Film Festivali Cahide Sonku Ödülü’ne layık görülen, son filmi Yüzleşme şu anda İstanbul Film Festivali’nde yarışan, her filminde güçlü ve farklı kadın karakterlere hayat veren oyuncu Asiye Dinçsoy’a takdim edilecek.

Sinemaya ilk adımlarını “Bilge Abla”sı Bilge Olgaç’ın asistanı olarak atan, ondan öğrendiklerini kendi sinemasında her daim yansıtan, ilk deneysel kısa filmi Uyku Hali’nden son filmi Ayna Ayna’ya kadar geçen yaklaşık 25 yıllık sürece Bıyık, ZAP!, Dalgalar, Pencereler, Hayatımın Fotoğrafı, 34 Taksi, Bugün İstanbul Ne Kadar Güzel ve Şimdiki Zaman adlı kısa, belgesel ve uzun metraj filmleri sığdıran ve her filminde odağına aldığı konuya gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşan, kurmaca filmlerinde izleyiciyi farklı ve güçlü kadınlarla tanıştıran, ulusal ve uluslararası festivallerde ödüllere layık görülen filmlerin yönetmeni ve senaristi Belmin Söylemez, festivalden bu yıl Bilgi Olgaç Ödülü alacak diğer bir isim.

Üniversite yıllarında Gezici Festival, Nisi Masa (Avrupa Genç Sinemacılar Ağı) gibi kültür sanat kurumlarında görsel üretim ve organizasyon ile başladığı kariyerine 2009 yılında kurduğu Punctum Creative Productions ile reklam, film ve animasyon projelerinde yönetmen, yapımcı ve kurgucu olarak devam eden, 70. Berlin Film Festivali kapsamında Berlinale Talents’e seçilen, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Cahide Sonku Ödülü’nü, 40. İstanbul Film Festivali’nde Zuhal filmiyle En İyi Kurgu Ödülü’nü, 29. Adana Film Festival’inde Ela ile Hilmi ve Ali filmi ile Ayhan Ergürsel adına verilen En İyi Kurgu Ödülü’nü alan, bu filmler dışında Taş, Körfez, Küçük Şeyler, Ankebût, Bana Karanlığını Anlat, Çilingir Sofrası gibi kısa ve uzun metraj filmler başta olmak üzere pek çok filmin kurgusunda imzası olan ve yeni filmlerle karşımıza çıkmaya devam edecek kurgucu Selda Taşkın bu yıl Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü alacak.

Genç Cadı: Öyküsu Özyürek

Genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla 2009 yılından bu yana verilen Genç Cadı Ödülü Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada adlı kısa filmde uğradığı taciz sonrasında çevresindeki erkeklere rağmen kendi hakikatini korumak için savaş veren bir kadına hayat verdiği performansıyla dikkat çeken, Melisa Önel’in Tokyo Film Festivali’nde prömiyerini yapan önümüzdeki günlerde ülkemizde de izleyiciyle buluşması beklenen filmi Aniden’de rol alan Öyküsu Özyürek’e verilecek.

Daha fazla bilgi için TIKLAYIN;

https://ucansupurge.org.tr/

26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

TAGS;

26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Kültür Sanat haberleri

Muğla haberleri