Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal

Bodrum | Haber | News

Muğla

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (GHA) - 29 09.2023 - Konusu Bodrum'da geçen belgeselin üzerinden yaşanan gelişmeler sonrası Altın Portakal Film Festivali' iptal edildi. Peki ama neden? Tüm detaylar haberde...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Altın Portakal Film Festivali'nin iptal edildiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Böcek, festivalden 2 kez çıkartılan belgesel film için "malum film" tanımlaması yaparak adını anmadı ve şunları söyledi;

"Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak özüne döndürdüğümüz, yıllara meydan okumuş, Antalya’mızın ve ülkemizin en önemli markalarından biri olan ve 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Antalya Altın Portakal Film Festivali’mizi bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle iptal ettiğimizi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum. Şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını da gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum."

VİDEO

İşte o paylaşım;

Buraya nasıl gelindi?

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamu görevinden çıkarılan Dr. Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın yaşadıklarının ele alındığı ve konusu Bodrum'da geçen, “Kanun Hükmü/ The Decree” belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisi’nden çıkartıldı. Festival yönetimi, belgeselin bir karakterinin yargı sürecinde olmasını gerekçe göstererek bu kararı aldıklarını açıkladı.

Belgeselin seçkiden çıkartılması kararı üzerine Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Başkanı Demet Akbağ dahil jüri üyeleri, görevden çekildi. Belgesel programa geri alındı. Akbağ da jüri üyeleriyle birlikte göreve döndü. Ancak festivalin yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, dün belgeselin festivalden tekrar çıkarıldığını açıkladı.

Muhittin Böcek, Demet Akbağ

Muhittin Böcek, Demet Akbağ - 48 Haber Ajansı

Akbağ ayrıldığını duyurdu

Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Başkanı Demet Akbağ, "isminin dahil olmadığı olaylarla ilişkilendirmesinden" duyduğu rahatsızlığı dile getirerek festivaldeki görevinden ayrıldığını duyurdu. Kararını sosyal medya hesabından paylaşan Akbağ, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bir hafta boyunca sinema konuşmak ve sinemayla iç içe olmak için kabul ettiğim, Antalya Altın Portakal Film Festivali - Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığı görevimden ayrılıyorum. Yaşanan iletişim sorunları, kriz yönetiminin yapılamaması ve ismimin dahil olmadığım olaylar içerisinde geçmesinden duyduğum rahatsızlık sebebiyle festivalde yer almayacağım.

Bakanlıklar da çekildi

Yaşanan gelişmeler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini duyurdu ardından da Gençlik ve Spor Bakanlığı hersene festivalin açılış ve kapanıştaki ödül törenlerinin yapıldığı Antalya Spor Salonu'nun tahsisini iptal etti.

Antalya Altın Portakal Film Festivali

Antalya Altın Portakal Film Festivali - 48 Haber Ajansı

Böcek'ten açıklama

Günlerdir süren tarışmalar sonrası son sözü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek söyledi. Böcek, "Altın Portakal Film Festivali'nin iptal edildiğini" duyurdu. Böcek bir video çekerek şunları söyledi;

"Konunun tüm ülkeyi, Antalya’yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan Belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır. Festivalin sanatsal anlamda güçlü ve sinema adına örnek teşkil edecek şekilde yapılması için seçilmiş ve içeriğin belirlenmesinde sorumlu olan festival yönetmeni ve sanat ekibidir. Başta festival yönetmeni olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir. Altın Portakal Film Festivali’ni özüne döndürmek ve Ulusal Kategoriyi festivale yeniden eklemek için çaba sarf etmiş birisi olarak yaşananları kabul etmem mümkün değildir."

Görevlerine son verildi

Böcek sosyal mdya hesaplarından paylaştığı videoda açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Ayrıca şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum. Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla; kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan festival yönetmeninin, sanat yönetmeninin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibari ile son verilmiştir. Tüm sanatçılarımızı, sinema emekçilerimizi ve sinemaseverlerimizi Altın Portakal Film Festivalimize sahip çıkmaya davet ediyorum. Bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan bu süreç sebebi ile 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum.

Kanun Hükmü belgesel filmi

Kanun Hükmü/ The Decree belgesel filmi afişi

Beldiyeye dava

60'ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması'ndan çıkarılan belgesel filminin yönetmeni Nejla Demirci, kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle, festivali düzenleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne dava açtı.

Konusu Bodrum'da geçiyor

Filmin yönetmeni Nejla Demirci'nin avukatı Ergin Cinmen festival seçkisinden 2 kez çıkatılan belgeselle ilgili şunları söyledi;

"Belgesel Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçmektedir. Belgeselde çok özet olarak 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin yaşadığı Türk Silahlı Kuvvetleri içinde örgütlenmiş bir cuntanın neden olduğu katliam sonucunda ülkemizde ilan edilen Olağanüstü Hal rejimi sürecinde KHK ile işlerinden olan insanlarımızın dramı anlatılmaktadır."

TAGS;

Antalya Altın Portakal Film Festivali

Kültür Sanat haberleri

Muğla haberleri