Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

'100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı

Bodrum | Haber | News

Muğla

 

Muğla ilçe haberleri


48 Haber Ajansı (GHA) - 25.07.2023 - Gazeteci, yazar belgesel yapımcısı Kenan Gürbüz'ün yönetmenliğini üstlendiği, '100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı. DEVAMI;

3 sene önce binlerce hektar alanda ormanların yanmasına, canlıların yok olmasına ve insanların ölmesine neden olan yangınların belgeseli yapıldı. Gazeteci, yazar, belgesel yapımcısı, vlogger Kenan Gürbüz 15 gün süren ve Marmaris, Köyceğiz, Kavaklıdere, Dalaman, Milas, Menteşe, Yatağan ile Seydikemer ilçeleri, mahalleleriş, köylerini kasıp kavuran 15 gün devam eden orman yangınlarını belgeledi.

Gazeteci Kenan Gürbüz

Gazeteci Kenan Gürbüz - 48 Haber Ajansı

Alevlerle mücadele eden OGM görevlileri, itfaiye erleri, AFAD, STK'liler ve gönüllülerin hikayelerinin anlatıldığı '100 Yılın Yangını' belgeseli için 25 Temmuz 2023 günü Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MUTSO) ilk gösterim gerçekleştirildi.

Gösterime Muğla Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, 27. dönem AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, 27. dönem AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, 27. dönem CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut, AK Parti Muğla İl Başkanı Gültekin Akça ile davetliler katıldı.

'100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı 1

'100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı

VIDEO

Belgeselin yönetmeni Kenan Gürbüz, 29 Temmuz'da Marmaris Armutalan'da başlayan ve 12 Ağustos'ta Köyceğiz'de son bulan süreçte yangın fırtınası yaşandığını söyledi. 15 günde 77 yangının çıktığını belirten Gürbüz belgeselde ölümüne mücadelelerin nasıl verildiğini anlatıldığını belirtti.

'100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı 3

'100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı

Belgeselde, Marmaris'te şehit olan orman işçisi Görkem Hasdemir'in hayattayken çekilmiş ilk defa yayınlanan görüntüleri izleyenleri ve şehitlerinin ailelerini duygulandırdı. Şehit Hasdemir'in eşi Ayşegül Hasdemir ve şehit Şahin Akdemir'in babası Durali Akdemir gözyaşlarına hakim olamadı.

'100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı 5

'100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı

MUTSO'dan açıklama

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, bünyesinde düzenlenen ilk gözterimle ilgili açıklama yayınladı. Açıklama şöyle;

"Yönetmenliğini Gazeteci Kenan Gürbüz’ün gerçekleştirdiği Yüzyılın Yangını Belgeselinin Galası Odamız Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İlimizde Temmuz 2021’de başlayan ve 15 gün süren orman yangınları ile mücadelenin anlatıldığı belgeselde, yangınla mücadele sırasında hayatını kaybeden Orman işçisi Görkem Hasdemir ve Orman gönüllüsü Şahin Akdemir’in hayatlarını kaybeden önceki anıları da paylaşıldı. Kenan Gürbüz başta olmak üzere, belgeselin hayata geçirilmesinde emeği olan herkesi tebrik ediyoruz."

'100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı 2

'100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı

TAGS;

'100 Yılın Yangını' belgeseli ilk gösterimi yapıldı

Kültür Sanat haberleri

Muğla haberleri